in

Astronot Kelimesi için Türkçe İsim Önerileri: TDK En Çok Gelen Önerileri Açıkladı

Türk Dil Kurumu, Astronot kelimesi için en çok gelen Türkçe isim önerilerini paylaştı. TDK Başkanı Gürer Gülsevin, en çok gelen önerilerin “Gök” kelimesi ile başladığını açıkladı.

Astronot Türkçe İsim Önerileri TDK

Türk Dil Kurumu, Astronot kelimesinin Türkçe isim karşılığı olarak en çok gelen önerileri paylaştı. TDK başkanı Gürer Gülsevin’in açıklamalarına göre gelen tavsiyelerin çoğu “Gök” kelimesi ile başlıyor.

Türkiye Uzay Ajansı’nın yeni programının tanıtıldığı ve önümüzdeki 10 yılın çerçevesinin çizildiği etkinlik geçen gün Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 2023’te Ay’a sert iniş, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Türk astronot ve yeni gözlemevleri dahil olmak üzere birçok planlanan müjdenin açıklandığı programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzaya gönderilecek kişi için Astronot veya Kozmonot yerine Türkçe isim bulma çağrısı sonucu birçok öneri yapılmaya başlandı.

Yapılan çağrı henüz çok yeni olmasına ve öneriler gelmeye devam etmesine rağmen Türk Dil Kurumu daha şimdiden birçok tavsiyenin kendilerine ulaştığını bildirdi. Kurum başkanı, şimdiye kadar en çok bulunan önerileri basın ile paylaştı. Ayrıca 2005 yılında zaten kurum olarak bu kelimeye karşılık öneride bulunduklarını da belirtti.

Türk Dil Kurumu Başkanı: “Astronot kelimesi için en çok önerilen kelime göktürk”

Astronot Türkçe İsim Önerileri TDK

Gürer Gülsevin, TDK’nın 2005 yılında o gün için “gökmen” ve “uçman” kelimelerini önerdiğini belirtti. Ancak yine de kurumun, “Karşılık bulundu, artık bu kullanılacak,” gibi bir beklentisinin de olmadığının altını çizdi.
“TDK danışılan bir kurum olarak doğru olduğunu düşündüğü şekilde kelime türeterek öneriler yapıyor. Bunların kullanılıp kullanılmaması halkın zevkine de bağlı kalıyor. Bir kelime türetiyorsunuz, tutulmuyor; başka bir kelime yanlış türetiliyor ama tutuyor. Bazıları tutuyor ve yaşıyor. Doğru türettiklerinizden bile yaşamayan var. Demek ki doğru türetmek, dilin ölçülerine göre ve Türk dilinin kurallarına göre türetmek de kelimenin tutunabilmesinin garantisi değil.”
Türk Dil Kurumu başkanı, tercümesi yapıldığında astronot kelimesinin “yıldız gemicisi”, kozmonot kelimesinin de “evren gemicisi” şekilde karşılandığını söyledi. Gülsevin’in yaptığı açıklamada kuruma gelen öneriler arasında en öne çıkan kelimenin “göktürk” olduğu bilgisini verdi.

Gelen diğer öneriler arasında da şu kelimeler bulunuyor:

 • Akıncı
 • Alpaslan
 • Cacabey
 • Evrenot
 • Fatih
 • Gökmen
 • Göksu
 • Göksü
 • Gökreis
 • Göktürk
 • Gökay
 • Türkay
 • Türkonot
 • Uzay insanı

Peki ya sizce Astronot yerine Türkçe isim olarak ne kullanılmalı? Böyle bir kelimeye ihtiyaç var mı? BURADA başlattığımız ankete katılarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: İHA

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

26 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Hastronot diyen olmamış oysaki beklerdim xd

 2. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:
 3. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  Fatih, Akıncı, Alpaslan, Göktürk, Gökreis…

  Toplumun zihninin tarihi kahramanlık hikayeleri, milliyetçilik ve savaş ile nasıl hasta edildiğinin güzel bir göstergesi olmuş öneriler. Kesinlikle sosyolojik değeri var bu açıklanan en çok önerilenler listesinin. İlerleyen yıllarda sosyoloji kitaplarında bu listenin referans olarak verildiğini görürüz muhtemelen.

 4. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

  Astronot kelimesinin Göktürk ile ne alakası var. Neil armstrong bir göktürktür mü diyecekler ? Bu ne saçma bir iş.

 5. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Bir an önce karşılık bulunsa da Ay’a gidişimizin en önemli aşaması böylece gerçekleşse :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

21 cevap daha var.

scooby-doo velma dizisi

Scooby-Doo Çetesinden Velma Kendi Dizisine Kavuşuyor: Eşcinsel Olduğu Açıklanmıştı

Brooklyn Nine-Nine 8. sezon final

Brooklyn Nine-Nine Kısaltılmış 8. Sezonuyla Final Yapacak