in ,

Ay’da Arsa Satışları: Bir Şirket 25 Dolara Ay’dan Arazi Satıyor

Ay’da arsa satışları devam ediyor. Bir şirket, Dünya’nın uydusunda 25 dolar karşılığında arazi satmayı başarıyor. Görünen o ki bunu uzun süredir yapıyor.

Ay'da Arsa Satışı Lunar Embassy
- Reklam -
- Reklam -

Cennet’ten arsa satılan günler belki çok geride kaldı (umuyoruz ki). Ancak bir şirket, Ay’da arsa satarak akıllara pek çok soru işaretini getirmeyi başardı. Lunar Embassy şirketi, 25 dolar karşılığında ayda bir akre (bir dönümün yüzde 40’ı) satarak dikkatleri üzerine çekti. Şirketin ilk açıklaması ise şaka yapmadıkları üzerine oldu.

Lunar Embassy, Türkçe adıyla Ay Elçiliği adlı şirket internet sitesi üzerinden 25 dolar karşılığında Ay arazisi satıyor. Ay Elçiliği, satış için gerekli yasal temele sahip olduklarını iddia ederken bu işleme 40 yıl önce başladıklarını da ifade ediyor. Buna göre, yıllar içinde milyonlarca insan Ay’dan tapu almayı(?) başarmış.

Koronavirüs salgını imkânı olan birçok insanı yoğun şehirlerden uzaklara attı. Görünen o ki gelişen teknolojiyle birlikte, bir sonraki durağın Ay olması için hayli çaba harcanıyor.

- Reklam -

Ay'da Arsa Satışı Lunar Embassy

Şirketin sahibi olan Dennis Hope, satışlarını yalnızca Ay ile sınırlamadıklarını belirtiyor. Buna göre Mars, Merkür ve Güneş Sistemi’nde yer alan diğer gezegenler de Lunar Embassy’nin satış listesinde. Şirket, kendisini şu sözlerle tanımlıyor:
“Ay Elçiliği, Ay’daki arazilerin ve Güneş Sistemimizin sınırları dahilindeki diğer Dünya dışı mülklerin satışı için yasal bir temele ve telif hakkına sahip dünyadaki TEK ŞİRKETTİR.”
Yüzlerde ufak bir gülümseme ile soru işaretlerini beraberinde getiren bu açıklama, satılan tapuların geçerliliğine dair herhangi bir kanıt da sunmuyor. Uluslararası kabullere göre kimse Ay’a sahip olamaz, çünkü Ay’ın sahibi aslında herkes.

Ay’da Arsa Sahibi Olmak Şimdilik Pek de Mümkün Görünmüyor

1967 yılında, uzayda olası nükleer silahlanmaya karşı yapılan Birleşmiş Milletler anlaşmasına göre, hiçbir ülkenin Dünya’nın uydusu Ay da dahil olmak üzere gök cisimleri üzerinde hak iddia edemeyeceği kabul edilmişti.

1979 yılında yine Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan anlaşmaya göre Dünya’nın uydusunda yer alan doğal kaynakların kullanımı için de benzer bir anlaşma için uzlaşı zemini aranmıştı. Ancak bu anlaşmayı Çin, Rusya ve ABD gibi ülkeler kabul etmemişti.

- Reklam -

Ay

Geçen günlerde Çin’in Ay’a bayrak dikmeyi başaran ikinci ülke olması da kuşkusuz bu yarışın geldiği noktayı gösteriyor. Ay, toprağındaki pek çok kıymetli element ile hem bilim insanlarını hem de kaynak arayışı içerisinde olan devletleri heyecanlandırıyor.

Tüm bu verilere rağmen Lunar Embassy satışlarına devam ediyor ve henüz yasal bir engelle de karşılaşmış değil. Ay Elçiliği, müşterilerini uzayda toprak sahibi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor:
“Bu söylediklerimiz size şaka gibi geliyorsa lütfen okumaya devam edin. Çünkü şaka yapmıyoruz. Ay mülkünün satışı 1980’den beri devam ediyor.”
Peki siz bu hamleyi nasıl karşılıyorsunuz? Böyle bir satışın geçerli olabileceği bir ihtimal sizi de heyecanlandırıyor mu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: indyturk

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alihandrowski alihandrowski dedi ki:

  Param olsa 2-3 kare alırım dursun bir kenarda torun torbaya bir şeye yarar.

 2. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Ay ne zaman birilerinin mülkü olmuş da birde satıyorlar :face_with_raised_eyebrow:

 3. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Ay’ın tapusunu nasıl alıp da satış yapıyorlar,onu merak ediyorum asıl?hfjmghsfj

 4. Avatar for Cesur53 Cesur53 dedi ki:

  Yakında Mars’tan da satışa başlarlar.:joy:

 5. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Zaten şirketin bünyesinde Merkür, Venüs ve Mars toprakları da mevcut. :smiley:

  Manyak bunlar ya. :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

Deniz Ağacı Büyük Orfoz Yaman Koray

Yaman Koray Eserleri Yeniden Hatırlanıyor: Deniz Edebiyatının Unutulan Değeri Raflara Geri Döndü

George Lucas Lucasfilm Disney

George Lucas, Lucasfilm’i Disney’e Neden Sattığını Anlattı