in

Ay’da Su Arayışı Hız Kazandı

NASA, Ay keşfine önemli bir boyut kazandıracak Artemis için VIPER adında bir keşif robotu hazırlıyor. Araç, Ay yüzeyini araştırmakla görevli.

viper ay
- Reklam -
- Reklam -

NASA, 2024 senesine kadar ABD’yi yine Ay’a götürecek olan Artemis görevi için hazırlanıyor. Proje için VIPER adlı robotik bir keşif aracının hazırlığı sürüyor. Aracın Ay yüzeyinde su araması planlanıyor.

VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), donmuş haldeki suyun saptandığı Ay’ın güney kutbuna gönderilecek. Amaç, önümüzdeki dört yıl içerisinde aynı bölgeye gitmesi planlanan astronotlardan önce bölgede su bulmak. Keşif aracının Aralık 2022’de Ay yüzeyine ulaşması ve yüz günlük veri toplaması planlanıyor. Burada toplanan veriler ise Ay’daki kaynakların haritasını oluşturmak için kullanılabilecek.

LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) gibi araçlardan alınan veriler, Ay kutuplarının yakınında bulunan kraterlerde buz tabakalarının olduğunu gösteriyor. Bu tabakaların milyonlarca yıllık olabileceği düşünülüyor. Hatta milyonlarca ton ağırlığında tabakaların olabileceği de belirtiliyor ki bu da orada uzun zaman kalması planlanan astronotlar için eşsiz bir kaynak anlamına gelmekte. Ancak NASA’nın herhangi bir plan yapmadan önce bu kütlelerin varlığını ve niteliğini doğrulaması gerekiyor. VIPER da bu noktada devreye girecek.

- Reklam -

Keşif Aracı Toprakları da İnceleyecek

VIPER görevinin proje yöneticisi Daniel Andrews, Dünya’da olduğu gibi Ay’da da hayatta kalmak için suyun gerektiğini belirtti. Buzların varlığının 10 yıl önce doğrulanmasından sonra şimdi de yaşamaya yetecek miktarda kaynağın olup olmadığını araştırdıklarını ekledi. Bu keşif aracı da Ay yüzeyinde suyun nerede olduğunu ve kullanabileceğimiz suyun ne miktarda olduğunu bize gösterecek.

- Reklam -

Keşif aracı, direkt ve zaman zaman güneş ışığı gören ve tamamen gölgede kalan farklı türdeki toprakları inceleyecek. Bu da Ay’ın başka bölgelerinde nerede su bulabileceğimize ışık tutacak.

VIPER Projesi bilim adamlarından Anthony Colaprete, bu keşif aracının Ay’ın güney kutbundaki yeni ve eşsiz bölgelerinde araştırma yapacak olmasının heyecan verici olduğunu belirtiyor. Ayrıca VIPER yoğunlaşmanın yüksek olduğu konumları ve suya erişmek için yeraltında ne kadar derine inmemiz gerektiğini de bize söyleyecek.

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi

Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi Kitap Oldu

Martin Scorsese mcu aciklama

Martin Scorsese, Marvel Yorumlarına Yenisini Ekledi