in , ,

Bill Gates, Da Vinci’nin Meşhur Kitabını Satın Alıp Ekran Koruyucusu Yapmış

Bill Gates, Da Vinci’nin el yazmalarını içeren Codex Leicester’ı 30 milyon dolara satın alıp Windows kullanıcıları için ekran koruyucu yapmış.

Bill Gates - The Codex Leicester
- Reklam -
- Reklam -

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yıllar önce Leonardo Da Vinci’nin önemli çalışmalarını içeren ve dünyanın en pahalı ikinci kitabı olan Codex Leicester’ı satın aldı. Üstelik milyonlarca dolar değerindeki bu el yazmaları, daha sonra Microsoft kullanıcıları için duvar kâğıdı haline getirildi.

Gates, şu anda dünyanın en zengin insanlarından biri. Ocak 2020 verilerine göre net servetinin 108 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Ancak 1994 yılında Bill Gates, bugünkü kadar zengin değildi. Yine de Da Vinci’nin meşhur Codex Leicester’ını satın almak için 30 milyon dolar harcayacak parası vardı.

Bill Gates’i sosyal medyada takip edenler kesinlikle kendisinin çok okuduğunu bilir. Her yıl, göz atmaya değer birçok dizi ve kitap öneriyor. Ayrıca, kimi zaman seçilen şanslı kişilere birçok değerli parçanın yanında bir de kitap koleksiyonundan eserler gönderiyor.

- Reklam -

Hiç şüphesiz Codex Leicester, Gates’in satın aldığı en pahalı kitaptı. Eserin sahibi olmak için 11 Kasım 1994’te New York’taki Christie’nin müzayede evinde 30.802.500 dolar ödemek durumunda kalmıştı.

Bill Gates, 30 Milyon Dolarlık Da Vinci Kitabını Windows Arka Planı Yaptı

Böyle bir şey satın alındığında normalde eserin doğrudan kişinin koleksiyonuna girmesi ve orada saklı kalması beklenir. Ancak söz konusu Bill Gates olunca işler biraz farklı yürüdü, onun farklı bir planı vardı. Bu plan sayesinde Windows kullanıcılarının özel hissetmesini sağladı.

Microsoft kurucusu, eseri satın aldıktan sonra, bilgisayarda açılabilecek görüntü dosyalarını oluşturmak için her sayfayı tarattı. İşin sonunda, Da Vinci’nin yazılarını okumak için Codex Leicester’ı satın almamıza gerek kalmamıştı. Gates’in dijital versiyonu sayesinde kitaba ulaşabiliyorduk.

Bill Gates - The Codex Leicester

- Reklam -

Gates, bu esere herkesin ulaşmasını istediği için onu Windows’un duvar kağıdı ve ekran koruyucusu kütüphanesine ekledi. Böylelikle Windows CD’sine sahip olan herkes esere ulaşmaya başladı. Paket, Windows Plus! olarak Windows 95 için özel bir versiyon olarak bile satıldı. Olumlu yorumların ardından Bill Gates, işi bir adım öteye taşımaya karar verdi ve kitabı Windows 98 ve Windows ME’de de ulaşılabilir kıldı. Gates orada da durmadı. 1997’de kitabın popülaritesinin artmasıyla birlikte eseri ayrı bir CD içinde olacak şekilde düzenledi.

Yirmi altı yıl sonrasında baktığımızda, şimdi kullandığımız Windows sürümlerinden esere ulaşmak mümkün değil. Dahası, günümüzde ekran koruyucu kullananların sayısı bile azaldı.

Kim bilir, belki siz de zamanında kitaba ulaşan şanslı kişilerden biriydiniz. Eğer öyleyseniz hatıralarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı ihmal etmeyin!


* Vatikan Kütüphanesi, Nadir El Yazmalarını Dijitale Aktarıyor

* Leonardo da Vinci’nin Meşhur “Codex Atlanticus” Koleksiyonu Artık Çevrimiçi

Kaynak: Softpedia

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Honey Boy inceleme

Honey Boy İncelemesi: Depresif, Duygusal, Palyaço!

Stranger Things 4. Sezon Final

Stranger Things 4. Sezon ile Final Yapabilir