in

Çilek Ayı Başlıyor: Gökyüzünde Kısmi Ay Tutulması Vakti!

Bu akşam “Çilek Ayı” olarak da anılan dolunay esnasında, kısmi Ay tutulması da gerçekleşecek. Tutulmanın Türkiye’den de gözlemlenmesi bekleniyor.

Çilek Ayı - Kısmi Ay Tutulması
- Reklam -
- Reklam -

Bu akşam, 2020’de epey yorgun düşen Dünya’mızı Çilek Ayı ile birlikte yaşanacak kısmi gölgeli ay tutulması bekliyor.

Bir süre önce hep birlikte Dünya’nın sonuna geldiğimizi düşündük. Daha kısa bir süre önce henüz son günlerde olmadığımıza ikna olduk. Yine de eğer öyle olsaydı, en iyi son, kısmi de olsa mükemmel bir Ay tutulması olurdu. Haziran aylarında yaşanan dolunaylara Çilek Ayı deniyor. Bunların hepsi kısmi tutulmayla birleşmiyor. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) açıkladığı bilgilere göre bu sene Çilek Ayı ile kısmi tutulmayı birlikte gözlemleyebileceğiz. Tutulma, Türkiye’de de gökyüzünün yeterince açık olduğu yerlerde rahatlıkla seyredilebilecek.

Çilek Ayı - Kısmi Ay Tutulması

- Reklam -

Kısmi tutulma yaşayacak olan dolunay Türkiye’den saat 20.45’te görünmeye başlayacak ve 22.24’te en iyi göründüğü hale gelecek. Dolunay ile birlikte yaşanacak olan tutulmanın 00.04’te sona ermesi bekleniyor. Kısmi tutulma ve Çilek Ayı dünyanın büyük bir bölümünden izlenebilecek. Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’dan da gözlemlenebilecek olan tutulma esnasında Ay’ın %57’lik bir kısmı Dünya’nın gölgesinde kalacak.

Kuzey Amerika’nın Çilek Hasadı Zamanı Görünen Çilek Ayı

Çilek Ayı ve kısmi tutulmanın aynı zamana denk gelmesi kulağa ne kadar sihirli gelse de bunun gördüğümüz herhangi bir dolunaydan farklı olmadığını belirtmek gerekiyor.

Bu dolunay farklı bir renkte ya da biçimde değil. Ay’ın döngülerinden biri olay dolunay halinde. Onun bu adı almasının sebebi Kuzey Amerika’da haziran ayında çilek hasadı yapılması. Dünyanın farklı yerlerinde birbirinden değişik isimlere sahip olan Çilek Ayı, adını Kuzey Amerika’daki çilek hasadından alıyor. Haziran aylarında hasat vakti gelmiş olan çilekler ile dolunayın gözlemlendiği günler çakıştığında, bu ayda meydana gelen dolaylar da bu isimle anılmaya başlıyor. İngiliz Kraliyet Gözlemevi ise NASA’nın haziran ayında gerçekleşen dolunaya Çilek Ayı demesinin yanı sıra, Avrupa’da Gül Ayı ya da mevsimden dolayı Sıcak Ay olarak anıldığı da biliniyor.

12. Yüzyıl Ay Tutulması

- Reklam -

Dünya’nın kimi zaman kendine has şakaları olmuyor mu? Birçoğunu, tatsız olanlarını, 2020’de tattık. Bunlardan bir diğeri, adını Kuzey Amerika’nın çilek hasadından alan Çilek Ayı’nın bu sene Kuzey Amerika’dan gözlemlenemeyecek olması.

Haziran ayının kalan kısmında ise Ay 13 Haziran’da sondördün evresine girecek, 21 Haziran’da yeniay, 28 Haziran’da ise başa dönerek ilkdördün evresine olacak. Onu takip etmeyi unutmayın. Mutlaka size söyleyecek bir şeyi oluyor.

Peki siz bu akşam gökyüzüne bakanlardan mı olacaksınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Çok ve Tek Tanrılı İnanışlara Göre Ay ve Ay Tutulması

Kaynak: BBC, Rasathane

Elif Şeyda Doğan

Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında doktora yapmaktayım. Öykü yazıyorum. İki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Gözlerim beni yanıltmıyorsa, odaklandığım için öyle görmüyorsam küçük bir kızıllık görmeye başladım.

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Benim de henüz çilek gördüğüm yok, çilektir diye umut ediyorum. Kavun da olur, beyaz peynir de olur. :slight_smile:

 3. Avatar for erce erce dedi ki:

  Baya buyuk ama… Tutabilir bu :blush:

 4. Avatar for _khatira_06 _khatira_06 dedi ki:

  Ben izliyorum ama hiç tutulma falan yok :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

Ölü Deniz Parşömenleri

Ölü Deniz Parşömenleri Gizemi Yeni DNA Yöntemi ile Çözülebilir

deadpool 3 ryan reynolds

Deadpool 3, 18 Yaş Sınırı ile Gelmeyebilir: Merhaba Disney!