Çilek Ayı Başlıyor: Gökyüzünde Kısmi Ay Tutulması Vakti!

Bu akşam "Çilek Ayı" olarak da anılan dolunay esnasında, kısmi Ay tutulması da gerçekleşecek. Tutulmanın Türkiye'den de gözlemlenmesi bekleniyor.

Bu akşam, 2020’de epey yorgun düşen Dünya’mızı Çilek Ayı ile birlikte yaşanacak kısmi gölgeli ay tutulması bekliyor.

Bir süre önce hep birlikte Dünya’nın sonuna geldiğimizi düşündük. Daha kısa bir süre önce henüz son günlerde olmadığımıza ikna olduk. Yine de eğer öyle olsaydı, en iyi son, kısmi de olsa mükemmel bir Ay tutulması olurdu. Haziran aylarında yaşanan dolunaylara Çilek Ayı deniyor. Bunların hepsi kısmi tutulmayla birleşmiyor. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) açıkladığı bilgilere göre bu sene Çilek Ayı ile kısmi tutulmayı birlikte gözlemleyebileceğiz. Tutulma, Türkiye’de de gökyüzünün yeterince açık olduğu yerlerde rahatlıkla seyredilebilecek.

Çilek Ayı - Kısmi Ay Tutulması

Kısmi tutulma yaşayacak olan dolunay Türkiye’den saat 20.45’te görünmeye başlayacak ve 22.24’te en iyi göründüğü hale gelecek. Dolunay ile birlikte yaşanacak olan tutulmanın 00.04’te sona ermesi bekleniyor. Kısmi tutulma ve Çilek Ayı dünyanın büyük bir bölümünden izlenebilecek. Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’dan da gözlemlenebilecek olan tutulma esnasında Ay’ın %57’lik bir kısmı Dünya’nın gölgesinde kalacak.

Kuzey Amerika’nın Çilek Hasadı Zamanı Görünen Çilek Ayı

Çilek Ayı ve kısmi tutulmanın aynı zamana denk gelmesi kulağa ne kadar sihirli gelse de bunun gördüğümüz herhangi bir dolunaydan farklı olmadığını belirtmek gerekiyor.

Bu dolunay farklı bir renkte ya da biçimde değil. Ay’ın döngülerinden biri olay dolunay halinde. Onun bu adı almasının sebebi Kuzey Amerika’da haziran ayında çilek hasadı yapılması. Dünyanın farklı yerlerinde birbirinden değişik isimlere sahip olan Çilek Ayı, adını Kuzey Amerika’daki çilek hasadından alıyor. Haziran aylarında hasat vakti gelmiş olan çilekler ile dolunayın gözlemlendiği günler çakıştığında, bu ayda meydana gelen dolaylar da bu isimle anılmaya başlıyor. İngiliz Kraliyet Gözlemevi ise NASA’nın haziran ayında gerçekleşen dolunaya Çilek Ayı demesinin yanı sıra, Avrupa’da Gül Ayı ya da mevsimden dolayı Sıcak Ay olarak anıldığı da biliniyor.

GÖZ ATIN  NASA, İyonosferi Araştırmayı Sürdürüyor

12. Yüzyıl Ay Tutulması

Dünya’nın kimi zaman kendine has şakaları olmuyor mu? Birçoğunu, tatsız olanlarını, 2020’de tattık. Bunlardan bir diğeri, adını Kuzey Amerika’nın çilek hasadından alan Çilek Ayı’nın bu sene Kuzey Amerika’dan gözlemlenemeyecek olması.

Haziran ayının kalan kısmında ise Ay 13 Haziran’da sondördün evresine girecek, 21 Haziran’da yeniay, 28 Haziran’da ise başa dönerek ilkdördün evresine olacak. Onu takip etmeyi unutmayın. Mutlaka size söyleyecek bir şeyi oluyor.

Peki siz bu akşam gökyüzüne bakanlardan mı olacaksınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Çok ve Tek Tanrılı İnanışlara Göre Ay ve Ay Tutulması

Kaynak: BBC, Rasathane
Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında doktora yapmaktayım. Öykü yazıyorum. İki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

Çilek Ayı Başlıyor: Gökyüzünde Kısmi Ay Tutulması Vakti! için 13 yorum

 1. erce dedi ki:

  Baya buyuk ama… Tutabilir bu :blush:


 2. alper dedi ki:

  Ben de çilek göreceğim diye bakıp duruyorum ama göremedim. :slight_smile:


 3. toz dedi ki:

  Teleskobu olanlar anlatır artık, çıplak gözle pek farklı görünmüyor. 4. Uzun zamandır ilk kez bu kadar açık, pırıl pırıl bir hava var fakat benim gördüğüm, elleriyle Ay’ı bana doğru uzatan bir abla ile yanındaki afacan bakışlı kardeşi.
  (Ay’da değişiklik kaydedemeyince yanında yöresinde bulunanları hedef alan fotoreseptörlerim :black_heart:)

Çilek Ayı Başlıyor: Gökyüzünde Kısmi Ay Tutulması Vakti!

Bu akşam “Çilek Ayı” olarak da anılan dolunay esnasında, kısmi Ay tutulması da gerçekleşecek. Tutulmanın Türkiye’den de gözlemlenmesi bekleniyor.

Başa dönün