in

Denizaltı Volkanları Araştırmaları Sürüyor

Denizaltı volkanları üzerine oldukça kapsayıcı bir araştırmanın ön hazırlığı neredeyse tamamlandı. 29 kişilik araştırma ekibi 1 Kasım’da işe koyuluyor.

Denizaltı

Suların altında bulunan yanardağlar hakkındaki araştırmalara bir yenisi ekleniyor. 29 araştırmacıdan oluşan uluslararası bir ekip, Noo-la ve Tonga volkanik yayları arasındaki Pasifik sularını araştıracak.

1 Kasım – 5 Aralık 2019 tarihleri ​​arasında bir oşinografik (okyanus bilimi) araştırma gemisi olan L’Atalante ile gerçekleştirilecek çalışma TONGA Projesi olarak adlandırılıyor. Amacı ise sığ denizaltı yanardağlarının deniz yaşamı üzerindeki etkilerini gözlemlemek.

Institut de la Mer de Villefranche Oşinografi Laboratuvarı ve Akdeniz Oşinografi Enstitüsü’nden iki kadın araştırmacı tarafından koordine edilen TONGA Projesi, Fransa ve Yeni Kaledonya’daki 14 Fransız laboratuvarından ve altı uluslararası üniversiteden yaklaşık yüz bilim insanını bir araya getirdi.

Fransız oşinografik araştırma filosuna ait L’Atalante’de, 29 araştırmacı Nouméa ile Tonga volkanik yay arasındaki suları beş hafta boyunca gezecek. Amaçları, denizaltı yanardağları tarafından salınan sıvıların, yaşamı sürdüren ya da toksik olabilen eser elementler bakımından zengin olan, okyanus yüzey sularında yaşayan mikroalgayı ve okyanusun atmosferik CO2’yi tutma kapasitesini nasıl etkilediğini yakından incelemek.

Araştırma, Her Yönüyle Oldukça Kapsamlı Olacak

Öncelikli hedef bir ya da daha çok aktif volkan bulmak. Sonrasında ekip, kullanacakları sıvıların okyanustaki rolünü inceleyecek. Böylece yaşam için gerekli bir mikro besin olan demirin ortaya çıkışı gözlemlenecek. Bu birleşim sonucunda güney yarım kürede yaz aylarında gözlenen mikroalgal çiçeklerinin, Avustralya ve Tonga volkanik yayı sayesinde açıklanması bekleniyor.

Hedeflerine ulaşmak için ekip, hidrotermal kaynakların jeokimyası, iz element kimyası, fiziksel oşinografi ve biyoloji uzmanlarına güveniyor. Uydu görüntüleri, otomatik algılayıcılar ve robotlar kullanılarak deniz çökeltilerinden atmosfere kadar detaylıca ölçümler yapılacak.

Hidrotermal akışkanların yüzey planlaması üzerindeki gübreleme veya toksik etkilerini gözlemlemek için L’Atalante’de deneyler yapılacak. Bu bölgede ilk kez, bir yıl boyunca demirlemeye bağlanan ek aletler, okyanusun biyolojik olarak CO2’yi tutma kapasitesini izliyor olacak.

TONGA projesinde sadece bilim insanları yer almıyor. Nouméa’da bir okula gidenler de dahil olmak üzere ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri projede yer alacak. Öğrenciler veri toplamada ve biyojeokimyasal profillerin belirlenmesinde kullanılan robotların izlenmesinde yardımcı olacaklar.

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

Denizaltı

Joe Dunthorne’nun Denizaltı Kitabı Çıktı

Terminator

Gelecek Terminator Filmlerinin Odak Noktası Açıklandı