in

Dünyanın En Güçlü Kuantum Bilgisayarı Yolda Olabilir

Honeywell, kuantum bilgisayarı konusunda önemli adımlar atıyor. Şirket “dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarı”nı geliştirdikleri iddia ediyor.

Kuantum Bilgisayarı Honeywell

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok sektör durmuş olsa da bilim dünyasından ilgi çekici gelişmeler gelmeye devam ediyor. Bu seferki haber, kuantum bilgisayarı konusunda son zamanlarda büyük adımlar atmayı başarmış olan Honeywell cephesinden geliyor.

Şirket, geçen hafta “dünyanın en yüksek performanslı kuantum bilgisayarı” şeklinde tanımladıkları bilgisayarı duyurdu. Bilgisayar, günümüzün süper bilgisayarları yerine geçebilecek deneysel bir alet olarak görülüyor. Şirket, bu iddiasını kuantum yoğunluğunu ölçen bir sistemden alınan yüksek dereceye dayandırmakta. Honeywell’in bu yeni bilgisayarı, 64 kuantum yoğunluğuna sahip. Bu da onu endüstrideki mevcut en güçlü bilgisayardan iki kat daha kuvvetli kılıyor. 2020’nin başlarında Honeywell’in en büyük rakiplerinden biri olan IBM, kuantum yoğunluğu 32 olan bir bilgisayar inşa ettiklerini duyurmuştu. Aradaki farka bakıldığında Honeywell’in kuantum bilgisayarlar yarışında attığı adımın oldukça büyük olduğu görülüyor.

Honeywell’in İddiası En Yüksek Performansa Sahip Kuantum Bilgisayarını Ürettikleri Yönünde

Konuyla ilgili olarak Honeywell’in kuantum bölümü başkanı Tony Uttley şunları söyledi:
“Bu kesinlikle dünyadaki en yüksek performansa sahip kuantum bilgisayarı. Her şey durduğunda ve evlerimize kapandığımızda çok zor bir durumda kaldığımızı düşünmüştüm. “
Şirket, salgın esnasında çalışmaya nasıl devam edebileceklerini düşünüp ekibi iki laboratuvara bölüştürülecek şekilde küçültmüş ve uzaktan çalışma dönemine başlamış. Bu laboratuvarlardan biri Boulder’ın dışında, diğeriyse Minnesota’nın Twin Cities bölgesinde bulunuyor.

Kuantum Bilgisayarı Honeywell

Kuantum yoğunluğunun ölçülmesinden önce bu bilgisayarların gücü, qubit’lerle (quantum bit) ifade edilmekteydi. Bu durum, kaliteden bağımsız olarak bilgisayarın kaç qubit’e sahip olduğunu gösteriyordu. Kuantum yoğunluğuysa bilgisayarların istikrarlı çalışma durumunu, hata verme oranını ve programlama kolaylığını ortaya koyuyor.

Kuantum Yoğunluğu Ölçülüyor

Kuantum yoğunluğu ölçeğinin o kadar da güvenilir olmayabileceğini düşünenler de var. Teksas Üniversitesi’nden Scott Aaronson, bilim blogunda kuantum yoğunluğu ölçmenin “doğru yolda atılan bir adım” olduğunu fakat çıkan sonuçların, bilgisayarların diğer özelliklerinin önemini gölgelemesine izin verilmemesi gerektiğini söylemişti.

Kullanılan klasik “1” ve “0” hanelerinin aksine, qubit’ler birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor ve birbirleriyle bağ kurabiliyor. Bu özellik de kuantum bilgisayarlarının, günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlardan birçok işlemi çok daha hızlı yapmasını sağlıyor.

Kuantum Bilgisayarı Honeywell

Bilim insanları, kuantum bilgisayarlarının bir gün zorlu matematik problemlerini rahatlıkla çözebilecek düzeye geleceğine inanıyor. Bunun başarılması birçok yeni ilacın geliştirilmesi ve makinelerin öğrenme hızlarını artırmaları gibi konularda büyük fayda sağlayabilir.

Dünyanın en güçlüsü olduğu iddia edilen yeni kuantum bilgisayar hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Tenet Konusu Belli Oldu: Bir Kuantum Soğuk Savaşı Filmi Geliyor

Kaynak: Fortune

Oyla!

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

    Aslında konuşulması gereken çok büyük bir atılım ama ben bile bir şey anlayamadığım için pek yorumda bulunamıyorum bu kuantum bilgisayarına.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Disintegration incelemesi

Disintegration İncelemesi: Robotlar İnsanlığa Zulmediyor!

uzay turizmi balon

Uzay Turizmi Yarışında Yeni Soluk: Balonla Atmosferin Üst Sınırlarına Çıkmak!