in

Elon Musk, Mars’ta Dünya Yasalarını Tanımayacak

Elon Musk, Mars kolonisi planlarında her geçen gün yeni bir aşama kaydediyor. Musk’ın Starlink projesi, Kızıl Gezegen’in bağımsızlığı hakkında bir detayı gün yüzüne çıkarttı.

Elon Musk Mars
- Reklam -
- Reklam -

Şu sıralar dünyanın en etkili insanlardan birisi olan Elon Musk, Mars konusundaki hamlelerini sıklaştırıyor. Musk’ın 2002 yılından beri faaliyet gösteren uzay keşif teknolojileri şirketi SpaceX, yakın gelecekte Kızıl Gezegen’e adım atmak istiyor. Elon Musk ise şimdiden Mars’ta “dünya yasalarının geçerli olmayacağının” altını çizmekten çekinmiyor.

SpaceX bu zamana kadar pek çok büyük göreve adım attı. Yeniden kullanılabilir olmaları açısından devrimsel olan Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri, tüm dünyada erişilebilir ve hızlı interneti sağlamayı hedefleyen Starlink, uzay kargo şirketi Dragon ve Mars için hazırlanan Starship

Tüm bunlar Musk’ın uzayı ve özellikle de Mars’ı ne kadar ciddiye aldığını gösteren atılımlar. Elon Musk, Dünya yaşamının bir gün mutlaka sona ereceğinden ve yaşanabilir bir gezegende koloni kurulmasının zorunlu olduğunu düşünenlerden.

- Reklam -

SpaceX’in gözde projelerinden Starlink, yakın zamanda beta testlerine başlayacak. Programın Hizmet Koşulları da ilk defa davetlilerle paylaşıldı. Buna göre Mars’a dair ortaya ilginç ve tartışma yaratabilecek bir detay çıktı.

Elon Musk Mars

SpaceX’in gelecekte kuracağı Mars kolonisinde, Kızıl Gezegen’de yaşayan insanlara ve orada işleyecek makinelere internet bağlantısı sağlamak için muhtemelen gezegen Starlink uyduları ile çevrelenecek. Bu uydulardan 800’ü şimdiden Dünya’nın etrafındaki görevine başladı bile.

Elon Musk, Mars’ta Tam Bağımsızlık İstiyor

SpaceX açıklamasında, Mars’taki yerleşimle birlikte “kendi kendisini yöneten bir prensibe” bağlı kalınacağını açıkladı.

“Mars’ta ya da Mars ulaşımı sırasında Starship veya bir diğer koloni gemisinde sağlanan hizmetler için taraflar Mars’ı özgür bir gezegen olarak tanır ve herhangi bir Dünya hükûmetinin Mars’la ilgili bir yetkisi ya da egemenliği olmadığını kabul eder.

- Reklam -

“Buna göre, Mars yerleşimi sırasında yaşanacak anlaşmazlıklar iyi niyetle oluşturulacak bağımsız ve yerel ilkeler aracılığıyla çözüme bağlanacaktır.”

Starlink’in bu kullanım koşullarını şimdiden bu kadar net bir şekilde açıklaması, beraberinde Elon Musk’ın Kızıl Gezegen için kurduğu planlara dair çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Elon Musk Mars

Musk, bu zamana kadar SpaceX’te yaptığı her eylemi Mars yolunda bir adım olarak kabul ediyor. Starship’in 2022 yılında ilk resmi görevine başlaması bekleniyor. 2023 yılında ilk insanlı Ay görevi, 2024’te ilk insansız Mars görevi SpaceX’i bekliyor. Şirket, 2020’li yıllar bitmeden Mars kolonisi için her şeyin hazır olmasını istiyor.

Peki siz Mars kolonisi görevinin işleyişini nasıl buluyorsunuz? Aklınızda oluşan soru işaretleri var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Mars: Kızıl Gezegen’e Ne Kadar Hakimsiniz?

Kaynak: independent.co.uk

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Orhan_Kolibandi Orhan_Kolibandi dedi ki:

  Başlarda böyle idare eder ama nüfüs artarsa kendi kanunlarını çıkarmaları elzem.

 2. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

  Bir ütopya toplumu kurulabilir bence. Yeni bir gezegen yeni bir başlangıç. Dünyadaki sistemin eksi ve artılarını gözlemleyip yepyeni bir sistem yaratıp sonsuz refah sağlanabilir.

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kaşiflar ve şirketler bir zamanlar bu kaşif ve koloni eylemlerini krallar, kraliçelerden para, asker almaları ve o dünya da korunmaya ihtiyaç duydukları için devlet adına yapıyorlardı ama Mars’da kurulacak koloninin bir devletin desteğine ihtiyacı olmayabilir.

  Koloni kendi yasalarını daha doğrusu şirketin yasalarını uygulayabilir. Belki yakın gelecek değil ama orta gelecekde dünyamız da şehir şirket devletleri ortaya çıkabilir.

 4. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Harikulade! Şu konuşulanlar bile muhteşem bir bilim kurgu kitabından fırlamış gibi. Bunların gerçek olacak olması, ihtimali bile büyülüyor. Elon Musk her ne kadar tartışmalı bir isim olsa da onun zekasına, cüretine hayranım. Kim ne derse desin yaptıkları devrim niteliğinde! Heyecanla takip ediyorum! :slight_smile:

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Elon Musk bana biraz cüreti ile Enginlik serisindeki işadamı Mao’yu anımsatıyor. :slight_smile: ABD savunma bakanlığı ile çok sıkı fıkı çalışıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Yort Kitap - Osman Şişman

Yort Kitap Desteğinizi Bekliyor: KHK’li Akademisyenden Kültür Dünyasına Çağrı

Yönetmenlerin Favori Korku Filmleri Hereditary

Yönetmenlerin Favori Korku Filmleri: del Toro’dan Tarantino’ya 40 Film