in

Fransız Mucit Franky Zapata, Manş Denizi’ni Uçan Kaykayı ile Geçti

Fransız Mucit Franky Zapata, Geleceğe Dönüş filmini biraz daha gerçeğe dönüştürdü. Zapata, ‘uçan kaykayı’ ile Manş Denizi’ni aşmayı başardı!

Franky Zapata
- Reklam -
- Reklam -

Back to the Future (Geleceğe Dönüş) filmlerinde görüp ağzımızın suyunu silerek izlediğimiz uçan kaykaylar artık gerçek! Fransız mucit Franky Zapata, İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’nin üstünden uçan kaykayı ile geçerek karşı kıyıya ulaştı!

Fransız jet-ski şampiyonu ve mucit Franky Zapata tarafından geliştirilen ve Flyboard Air adıyla anılan kaykay bizi geleceğe bir adım daha yaklaştırdı.

Daha önce 25 Temmuz’daki denemesinde başarısız olarak denize düşen Zapata, bu sefer hata yapmadı. Fransa’daki Sangatte kentinden uçan kaykayı ile havalanan Zapata, Manş Denizi’nin en dar yeri olan Dover Boğazı üzerinden İngiltere’nin Saint Margaret Koyu’na uçtu.

- Reklam -

Franky Zapata, 35.4 kilometrelik boğazı tam 22 dakikada geçti. Mucit, kaykayın yakıt ikmalini de sırtında taşıyarak kendisi yaptı.

YouTube video

Sizlerle daha önce Fransız Ordusu’nun bilimkurgu yazarlarından oluşan bir ekip kurduğu bilgisini paylaşmıştık. Uçan kaykayların da Fransız Silahlı Kuvvetleri’nde aktif olarak kullanılması planlanıyor.

- Reklam -

Fransız Silahlı Kuvvetleri Bakanı Florence Parly, ordunun geliştirilen bu uçan kaykayı, lojistik ya saldırı platformu olarak deneyeceğini duyurmuştu. Kaykayın askeri amaçların yanı sıra eğlence ve ulaşım için de kullanılacağı söylenenler arasında.

Franky Zapata evinin garajında geliştirdiği uçan kaykayı için geçtiğimiz aralık ayında Fransız ordusundan 1.3 milyon avro değerinde sipariş almıştı.

Siz bu gelişmeleri nasıl karşılıyorsunuz? Uçan arabalardan önce, uçan kaykay fikrine alışabilecek misiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!
Kaynak: Sputnik

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

world of ursula k le guin ust

Ursula K. Le Guin Belgeseli Yayında – İzleme Rehberi Burada

Matrix

Lilly Wachowski: “Umarım Yeni Matrix Orijinalinden Daha İyi Olur”