Gize’de 4500 Yıllık Bir Lahit Keşfedildi

Gize Piramitleri’nin güneydoğusunda yapılan kazılarda keşfedilen yeni bir mezar, bazı ilginç bilgiler sunuyor.

Son zamanlarda Antik Mısır’la ilgili bazı heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Nisan ayında ilk firavunlardan birine ait olduğu sanılan 4000 yıllık bir lahit, tüm dünyanın izleyebileceği bir canlı yayınla açılmıştı. Gösterilen ilgi, Mısır yönetiminin hoşuna gitmiş olacak ki bu tür etkinlikler ve kazılar hız kesmeden devam ediyor.

Kazılarda keşfedilen mezarlıkta birçok gömü ve mezar bulundu. Bunlardan ikisininse en eski mezarlardan olabileceği söyleniyor. Söz konusu mezarlar “Behnui-Ka” ve “Nwi” isimli kişilere ait. Lahitlerin hasar görmemiş olduğu ve ölülerin birlikte gömüldüğü eşyalarla birlikte yattığı söylenirken bu konuda başka bir bilgi verilmedi. Yapılan incelemelerse iki şahsın da 4500 yıl önce, yani Beşinci Hanedan olarak adlandırılan dönemde yaşamış olduğunu gösteriyor.

Lahitlerde bulunan yazılara göre Behnui-Ka rahip ve yargıçmış ve birçok unvana sahipmiş. Bu unvanlardan birininse “Khafre, Userkaf ve Niuserre hükümdarlarının arındırıcısı” olduğu söyleniyor. Khafre’nin, Gize Piramitleri’nden birinin inşasını emreden firavun olduğunu da hatırlatalım.

Nwi’nin de birkaç unvanı bulunuyor. Zamanında kendisine, “büyük devletin lideri”, “yeni yapıların gözcüsü” ve “Kral Khafre’nin arındırıcısı” şeklinde de hitap edilmiş. Yazıtlar üzerindeki çalışmalar devam ediyor, dolayısıyla ikisi hakkında yeni bilgiler edinmemiz de mümkün. Mezarlıkta oyulmuş taşlar, tahta maskeler ve Behnui-ka ya da Nwi’yi temsil ettiği düşünülen kalker de bulundu. Ayrıca, mezarlığın 2600 yıl önce yeniden kullanıldığı da belirtiliyor. Çalışmaların devam ettiği kazıyaysa Mustafa Waziri önderlik ediyor.

Antik Mısır’la ilgili öğrendiğimiz her yeni bilgi şüphesiz hepimizi heyecanlandırıyor. Kim bilir, belki de çalışmalar sona erdiğinde Antik Mısır’da önemli görevler üstlenmiş birçok kişi hakkında bilgi edinmiş oluruz. Sizler bu yeni lahit hakkında ne düşünüyorsunuz?  Görüşlerinizi forumlarımızda bizlerle paylaşabilirsiniz!

GÖZ ATIN  Açılışına Canlı Yayında Tanık Olduğumuz 4 Bin Yıllık Lahit Hakkında Her Şey

* * *

Açılışına Canlı Yayında Tanık Olduğumuz 4 Bin Yıllık Lahit Hakkında Her Şey

Kaynak: Live Science
1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

Gize’de 4500 Yıllık Bir Lahit Keşfedildi için 46 yorum

 1. Bunu doğru söylüyorsun çünkü eski mısırda firavunlar kendilerini tanrı olarak görüyordu ve halkı da ona tanrı olarak tapıyorsu.
  Piramitlerin nasıl yapıldı konusunda pek bi teorim yok ama uzaylıların yapmadığını eminim. Dönemin koşuları düşünülerse mısır’ın elinde muazzam bir köle gücü vardı…


 2. Ben burda sadece kendi bildiklerim ile konuşuyorum. Uzaylı denen şeylere varsa bile o primatlerin uzaylı vasıtası ile yapılmadığını düşünüyorum.

  Pramitler nasıl yapıldı onu bilmiyorum ama dönemin şarlarını ile eski mısırın elinde Çok fazla köle vardı .piramitleri yaparken o köleleri kullandıklarını ve sıtlarından kırbaçların eksik olmadığı eminim
  Biraz önceki davranışım için özür dilerim fevri davrandım


 3. alper dedi ki:

  Genel kanı ya da bilime veya akla yatkın bir şeyin dışındaki fikre inanmak her zaman daha cazip. Piramitlerin yapımında fantastik veya bilimkurgu yok ama matematik ve köle emeği var.

  Tanrıların Arabaları pek güvenilir bir kaynak değil, ki yazarın da “abarttığı” “bilgiyi kirlettiği” gibi sonradan söyledikleri var.
  Örneğin Kelt yapılarıda çok anlamlı yorumlayamıyoruz ya da kulaklarına çöp takan veya yaşadıkları ormanda bir ağaca taş biriktiren maymunlarıda.


 4. Bir belgeselde, büyük taşların nasıl taşındığı anlatılmıştı. Işçiler, taşın altına döşenmiş kütükler sayesinde ulaştırma işini, basit makara sistemiyle yüksek noktalara taşıma işini halledebiliyorlarmış. Yöre halkından bir grubu kullanarak, zamanında işi nasıl yaptıkları canlandırılmıştı. O canlandırma esnasında öğrenilen en temel şey, işcilerin uyumlu çalışmasıyla bu ağır işlerin de pekala yapılabilineceğiydi.

  Bir de daha yeni su kanalı sistemi yönteminden haberdar oldum. Biraz daha karmaşık yöntemler içeriyor.

  Kısacası, basit ve doğru uygulanan teknikler, büyük işlerin ortaya çıkmasına vesile olmuş.


 5. Bir de Mısır’daki piramitler hakkında şunu hep unutuyor insanlar: orada bilinen büyük piramitler varken yanında yıkılmış, yarım kalmış bir sürü piramit daha var. Yani deneme-yanılma süreciyle öğrenmiş olabilirler zaten bilinen büyük piramitlerde hep o dönemin Firavunu adına yapılmış. Babadan oğula aynı gelenek devam etmiş.

  Yani uzaylılar yapıyor olsaydı kırılıp dökülecek, yarım kalacak piramiti bırakıp gitmezlerdi herhalde :d


Gize’de 4500 Yıllık Bir Lahit Keşfedildi

Gize Piramitleri’nin güneydoğusunda yapılan kazılarda keşfedilen yeni bir mezar, bazı ilginç bilgiler sunuyor.

Başa dönün