in

Apartmanları Görünmez Kılabilecek Pelerin Tanıtıldı

Araştırmacılar; insanları, araçları, binaları ve hatta uzay araçlarını gizleyebileceğini iddia ettikleri, ışığı büken bir malzeme geliştirdiler.

Pelerin
- Reklam -
- Reklam -

Pek çok okur ve seyirciye sahip olan Harry Potter’dan Star Trek’e, görünmezlik pelerinleri birçok kurgunun önemli unsurlarından birisi.

Şimdi, bir teknoloji firması bu fütüristik teknolojiyi Kuantum Kılıf olarak adlandırılan kendi görünmezlik pelerini ile bir gerçekleştirmeyi başardı. Kuantum Kılıf, iddialara göre kişileri, araçları, binaları ve uzay araçlarını gizleyebilecek.

Hyperstealth CEO’su Guy Cramer’e göre, malzeme kâğıt inceliğinde ve güç kaynağı gerektirmiyor. Hepsinden önemlisi ise malzemesi yalnızca insanlara görünür spektrumda değil. Aynı zamanda ultraviyole, kızılötesi ve kısa dalga ışınlarda da gizleniyor.

- Reklam -

Görünmezlik pelerini hakkında yapılan açıklamada bir parça Kuantum Kılıf’ın her türlü ortamda, mevsimde, gündüz ya da gece herhangi bir saatte, başka hiçbir kamuflajın altından kalkamayacağı bir gizliliği yaratabileceği söylendi.

Görünmezlik Pelerininin Nasıl Bir Sistemle Çalıştığı Açıklanmadı

Hyperstealth, görünmezlik pelerininin nasıl çalıştığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

- Reklam -

Lad Bible’a konuşan Guy Cramer, son dokuz yıldır emek verdiği bir şey hakkında konuşabildiği için heyecanlı olduğunu, işi için hem heyecanlı hem de kılıfın kötü yönde kullanılabileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Öncelikli olarak geliştirdiği teknoloji hakkında fazla bilgi paylaşmayacağını ve yalnızca müttefik kuvvetlerin erişimine izin vereceğini belirtti. Ancak patentlerin halka açılmasıyla herkesin kılıfı nasıl üretebileceğine erişebileceğini ve bunun kesinlikle iyi bir şey olmadığını da sözlerine ekledi.

Kendi internet sitesinde kılıfın suçlarda kullanılmasına dair kâbus senaryoları ürettiğini, bundan endişe duyduğunu yazdı.

Cramer’ın görünmezlik pelerinini ne zaman kullanacağı veya Kuantum Kılıf’ın satış fiyatının ne kadar olacağı belirsizliğini koruyor.

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Firtinakiran Firtinakiran dedi ki:

    Yurtiçi Kargo bunu yıllardır kullanıyor.

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Sadece organize suç örgütleri ve teröristlerin değil devletlerin de bunu illegal ve meşru olmayan şekilde kullanma ihtimali var, bu teknolojiden hiç hoşlanmadım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Walking Dead Rick Grimes

Walking Dead Romanlarında Son Cilt Çıktı

Taika Waititi

Taika Waititi, Akira’nın Gecikme Nedenini Açıkladı