in

Jeff Bezos’un da Adının Anıldığı “Güneş’i Karartma” Projesinde Beklenmedik Yan Etki: Sıtma Vakaları Artabilir

Güneş’i karartma fikri o kadar da iyi olmayabilir. Jeff Bezos’un da ilişkilendirildiği iklim değişikliğiyle mücadele planı, sıtma vakalarının artmasına neden olabilir.

Güneş'i Karartma Projesi Sıtma Vakaları

Güneş’i karartma projesi hakkında önemli bir yan etki ortaya çıktı. Jeff Bezos’un da adının geçtiği iklim değişikliğiyle mücadele planı, dünya çapında sıtma vakalarının artmasına sebep olabilir.

Güneş radyasyonu yönetimi olarak bilinen SRM yöntemi, gezegenimizin ısınmasını engellemek için atmosferi biyolojik olarak “hacklemek” olarak adlandırılan daha geniş bir tekniktir. Bu çalışma, atmosferdeki aerosolleri güneş ışığını engellemek ve gezegeni tekrar soğutmak için kullanabilme fikrine dayanıyor.

Araştırmanın baş yaratıcısı ve Georgetown College Medical Middle’da yardımcı analiz profesörü olan Colin Carlson, daha öncesinde çalışmayla ilgili olarak şunları söylemişti:

“Bu konsept, yerel hava değişiminin etkilerini azaltabilecek acil durum seçenekleri etrafında dönerken, biz de sera gazı emisyonlarını azaltmak için çalışıyoruz. İyi bir düşünce, gerçekten hayat kurtarıyor gibi görünüyor, ancak hâlâ birçok açıdan doğru bir şekilde incelenmedi.”

Güneş’i Karartma Projesi Sıtma Vakalarını Özellikle Afrika Ülkelerinde Artırıp Milyarlarca İnsanı Etkileyecek

Şimdi de Nature Communications’da yayınlanan bir makale, Colin Carlson’ın sözlerini destekliyor gibi görünüyor. Güneşi karartma sırasında gerçekleşecek olan hızlı soğutma sonrasında bazı bölgelerde sıtmanın hızla yayılması ve insanlığa daha büyük bir soruna neden olabileceği belirtildi. Yapılan analizlerde hızla soğutulan bazı bölgelerde yer alan birkaç milyar insanın sıtmaya maruz kalabileceği ortaya çıktı.

Güneş'i Karartma Projesi Sıtma Vakaları

Latince adı Anopheles olan sıtma hastalığı, dişi sivrisineklerinin ısırması yoluyla insanlara yayılan bir parazit. Daha önce yapılan araştırmalar esnasında, sıtmanın bulaşımının en yüksek seviyeye 25 santigrat derecede ulaştığı gözlemlenmişti. Şu an devam eden aşırı ısınma sırasında, gezegen ısınacağı için bazı bölgelerde sıtma tehlikesi oldukça azalabilirdi. Ancak özellikle Afrika ülkelerinde yaşayan insanların, bu projenin hayata geçirilmesi sonrasında büyük bir sıtma krizine maruz kalacağı belirtildi.

Carlson, bu kaybın ısınan dünyada yaşanacak felaketin tam tersi bir felaket doğrulabileceğini vurguladı. Aynı zamanda böyle dev bir projeyi hayata geçirmenin, güneşi karartma sırasında insanların algılayamayacağı birçok sorunu tetiklemesinin de muhtemel olduğunu dile getirdi.

“Henüz keşfedilmemiş bir bölgede yer alan bu projeyi yapabilme ihtimalimiz, uluslararası refah güvenliğinde planlama yapmamıza ve kanıta dayalı karar vermemize bağlı.”

Güneş’i karartma projesi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce iklim değişikliği ile mücadele etmek için doğru bir yol mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gizmodo

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Hep Trump, Putin veya Musk büyük bir bela açacak başımıza diyordum. Bela açacaklar listesine Jeff Bezos’u da ekliyorum. :slight_smile:

 2. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

  Snowpiercer izlememişler mi bu adamlar? Daha da beter edecekler gezegenimizi.

 3. Avatar for Kenan Kenan dedi ki:

  500 milyon$'lık yata binmezse belki de gezegenemiz kurtulabilir?

 4. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Beklemedikleri buysa bekledikleri yan etkileri merak ettim şimdi.

 5. Avatar for ivy ivy dedi ki:

  Dünya yeterince karartıldı, sırada Güneş var.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Alan Moore, Yazarlar Adaylarına Tavsiye

Alan Moore’dan Yazarlara Tavsiye: “Berbat Kitaplar Okuyun”

Elon Musk twitter satın aldı

Elon Musk’ın Twitter Hayali Gerçek Oldu: 44 Milyar Dolarlık Anlaşma Tamamlandı