in

Hindistan’ın Ay Görevi Başarısız Oldu: Chandrayaan-2 Uydusu Son Anda Kayboldu

Bütçesi Avengers: Endgame filminden daha az olan Hindistan’ın Ay görevinden üzücü haber geldi. Chandrayaan-2 Uydusu inişe saniyeler kala kayboldu.

Chandrayan
- Reklam -
- Reklam -

Ay’a gitmek her zaman sancılı bir süreç oldu. Hem Amerika hem de Rusya için. Ancak malum yarıştan yıllar sonra, başka dünya ülkeleri de ay yolculuğu için planlar yaptı. Bugün ise üzücü haberler Hindistan’dan geldi. Chandrayaan-2 uydusu başarısız oldu.

Hindistan’ın Ay’ın Güney Kutbu’na indirmeyi planladığı uzay aracı Chandrayaan-2 ile irtibat, inişine saniyeler ve yüzeye 2,1 kilometre mesafe kala kayboldu.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kumanda merkezinde gözyaşlarına boğulan Hindistan Uzay Kurumu ISRO’nun Başkanı Kialasavadivoo Sivan’ı teselli etti ve ülkesinin uzay programıyla gurur duyduğunu söyledi.

- Reklam -

Başbakan ve Sivan’ın sarılma görüntüleri sosyal medyada büyük yankı buldu.

Chandrayaan

Chandrayaan-2, Ay’a inebilseydi, Hindistan, ABD, Çin ve eski Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’ın yüzeyine “yumuşak iniş” yapmayı başaran dördüncü ülke olacaktı.

Modi, inişin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra şu açıklamayı yaptı:
“Bugünden aldığımız dersler bizi gelecekte daha güçlü ve daha iyi yapacak. Çok yakında yeni bir şafak sökecek ve daha parlak bir yarın olacak.”

Yolculuk 384 bin Kilometre Sürdü

Chandrayaan-2, Sriharikota Adası’ndaki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden 22 Temmuz’da fırlatıldı.

20 Ağustos’ta Ay’ın yörüngesine giren uzay aracının, bugün toplam 384 bin kilometrelik yolculuğunu tamamlayarak iniş yapması planlanıyordu.

Chandrayan

Chandrayaan-2 (Ay Aracı-2), Ay’ın, hakkında çok az şey bilinen “karanlık yüzüne” inecek, burada su ve mineral arayacaktı. Uzay aracı ayrıca Ay sarsıntılarını ölçecekti.

Hindistan Ay’a ilk yolculuğunu (Chandrayaan-1) 2008’de gerçekleştirmişti. Uzay aracı Ay’a inmeden radarlarıyla su aramıştı.

- Reklam -

“Avengers: Endgame’in Bütçesinin Yarısından Az”

2014’te Mars’ın yörüngesine uydu yerleştiren dördüncü ülke olan Hindistan 2017’de tek seferde 102 uyduyu uzaya göndererek rekor kırmıştı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ülkesinin uzay programını öncelikli hedeflerinden biri olarak görüyor.

145 milyon dolara mal olan son uzay yolculuğuna karşı çıkanlar ise hükûmetin önce yoksulluğu ortadan kaldırmaya odaklanması gerektiğini söylüyor.

Avengers Endgame film

Ancak bazı uzmanlar uzay yolculuğunun çok ucuza mal olduğunu belirterek Avengers: Endgame filminin bütçesinin 356 milyon dolar olduğunu hatırlattı.

Endgame bütçesinin yarısından daha az bir tutara mal olan bu proje hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir girişim bile, geniş perspektiften baktığınızda aslında büyük bir başarı değil mi?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Leonardo da Vinci Günlüğünden: Vinci’nin Sıra Dışı Yapılacaklar Listesi

* Gezegen Savunmasında Kritik Karar: Didymos Asteroidi Vurulacak

* Türkiye Uzay Ajansı’nın Logosunu Vatandaşlar Seçecek

Kaynak: BBC Türkçe

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Breaking Bad

Breaking Bad Filmi El Camino Öncesi Tekrar İzlemeniz Gereken 7 Bölüm

Efsunlu Koru inceleme ust

Efsunlu Koru: Peri Masallarının Arka Bahçesi