in

Bilim İnsanları İki Erkek Fareden Yavru Üretmeyi Başardı

Japon bilim insanları, kısırlık tedavisinde kullanılabilecek yeni bir çözümün eşiğinde olabilir. İki erkek fareden yavru fareler üretildi.

İki Erkek Fareden Yavru Üretildi
- Reklam -
- Reklam -

Bilim insanları iki biyolojik babaya sahip yavru fareler üretmeyi başardı. Yeni deney kısırlık tedavilerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceği gibi, gelecekte aynı cinsiyetten çiftlerin biyolojik olarak çocuk sahibi olabileceği cazip bir perspektif sunuyor.

Japonya’daki Kyushu Üniversitesi’nde çalışmayı yöneten ve laboratuvarda yetiştirilen yumurta ve sperm alanında öncü olarak uluslararası üne sahip olan Katsuhiko Hayashi, “Bu, erkek hücrelerden sağlam memeli oositleri üretmenin ilk örneğidir,” dedi.

Hayashi, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde düzenlenen Üçüncü Uluslararası İnsan Genomı Düzenleme Zirvesi’nde konuştu ve bir erkek deri hücresinden canlı bir insan yumurtasının oluşturulmasının on yıl içinde teknik olarak mümkün olabileceğini ileri sürdü. Bilim insanlarının henüz dişi hücrelerden laboratuvarda yetiştirilen canlı insan yumurtaları yaratmadığı göz önüne alındığında, birçok araştırmacı bu zaman çizelgesinin iyimser olduğunu öne sürüyor.

- Reklam -

İki Erkek Fareden Üretilen Yavru Deneyi 10 Yıl İçinde İnsanlarda da Denenebilir

Daha önce genetik mühendisliği de dahil olmak üzere karmaşık adımlar zinciriyle teknik olarak iki biyolojik babaya sahip fareler üretilmişti. Ancak bu kez canlı yumurtaların erkek hücrelerinden yetiştirilmiş olması önemli bir ilerleme olarak değerlendiriliyor. Hayashi’nin ekibi şimdi insan hücreleriyle de bu başarıyı tekrarlamaya çalışıyor. Fakat klinik amaçlar için laboratuvar ortamında yetiştirilen yumurtaların güvenliği gibi önemli engeller var.

Hayashi, “Teknoloji açısından bakarsak, on yıl içinde insanlarda da bu mümkün olacak,” dedi ve bu gelişmenin güvenli olduğu kanıtlandığında iki erkeğin biyolojik olarak bir bebek sahibi olmasının ihtimalinin önünün açıldığını sözlerine ekledi.

İki Erkek Fareden Yavru Üretildi Katsuhiko Hayashi
Katsuhiko Hayashi

“Üreme için kullanılabilir olup olmayacaklarını bilmiyorum. Bu sadece bilimsel program için değil, aynı zamanda toplum için de bir soru.”

Bu teknik ileri derecede kısırlık formlarını tedavi etmek için kullanılabileceği gibi, gelecekte aynı cinsiyetten çiftlerin biyolojik olarak çocuk sahibi olabilme umutlarını da artırıyor. Elbette bu gelişme hayvanlarla yapılan çalışmaların ötesine geçerek, insanlar üzerinde de çalışma yapılabilmesiyle daha da heyecan verici hale gelecek. Yine de laboratuvar ortamında üretilen yumurtaların kullanımının klinik amaçlar için güvenli olup olmadığına dair bazı sorular var. İnsan hücreleri, olgun bir yumurta üretmek için uzun süreli bir kültür sürecine ihtiyaç duyduklarından, bu süreçte hücrelerin istenmeyen genetik değişiklikler kazanması riski artabilir.

“Büyüleyici Bir Çalışma”

Hayashi, laboratuvar ortamında üretilen yumurtaların güvenli olduğu kanıtlanması durumunda, iki erkeğin bebek sahibi olabilmesine imkân sağlayan bu yeniliğin aynı zamanda Turner sendromlu kadınların tedavisinde de kullanılabileceğini belirtiyor. Fakat tekniklerin insan hücrelerine uyarlanmasının zor olabileceğini düşünenler de var. Ayrıca tekniklerin klinik kullanımı için birçok güvenlik önlemi alınması gerekiyor.

Harvard Tıp Fakültesi Dekanı Profesör George Daley, bu çalışmayı “büyüleyici” olarak tanımlasa da, insan hücrelerinde laboratuvar ortamında üretilen üreme hücrelerinin fare hücrelerine göre daha zor üretilebileceğine dikkat çekti.

- Reklam -

“Hayashi’nin fareler üzerinde yaptığı ilginç çalışmayı insan hücrelerinde yapmak için hâlâ insan üreme hücrelerinin benzersiz biyolojisi hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz.”

Tüm bunların yanı sıra, yeni yöntemin maliyetinin yüksek ve zahmetli olabileceği de ifade ediliyor. Bu yöntemle, sadece iki babanın genetik mirasına sahip bebekler değil, aynı zamanda “üçlü” genetik mirasa sahip olmak da mümkün olabilir. Bunun nedeni, bebeğin genetik materyalinin bir kısmının başka bir kişiden alınacak olmasıdır.

İki Erkek Fareden Yavru Üretildi

Yeni Çalışma Kalıtsal Hastalıkların da Önüne Geçebilir

Fareler üzerinde yapılan bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, gelecekte yapılacak araştırmalar, çift erkek ebeveynlerin kalıtsal hastalıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, geleneksel fertilite tedavilerinde kadınların yumurtalıklarından elde edilen hücrelerin kullanımıyla ilgili ortaya çıkan riskleri de azaltabilir.

Fareler üzerindeki yeni deney hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce önümüzdeki 50 yıl içerisinde insanlık nereye doğru evrilecek? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Lorien_archers Lorien_archers dedi ki:

    Bunu duyan ithaki Children of Men basar artık.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yeni Doctor Who Spin-off Dizisi Geliyor

Yeni Bir “Doctor Who” Dizisi Geliyor: Yapım UNIT Birimine Odaklanacak

Vanessa Hudgen, Bad Boys 4 Filminde Oynayacak

Vanessa Hudgen, “Bad Boys 4” Filminde Eski Rolüne Geri Dönecek