in ,

Google’dan Yazıları Gerçekçi Fotoğraflara Dönüştüren Yapay Zekâ Teknolojisi: “Imagen”

Imagen duyuruldu. Google, yazıları gerçekçi fotoğraf karelerine dönüştüren yapay zekâ teknolojisini tanıttı.

Imagen google yapay zeka

Google Imagen duyuruldu. Teknoloji devi, yapay zekâ sayesinde metinden gerçekçi görseller çıkartan yeni projesiyle ses getirdi.

Google, temelde basit bir metin açıklamasından görüntü oluşturabilen “Imagen” adlı yapay zekâ modeli hakkında bir bilgilendirme yayınladı.

Bu yeni oyun sahası, sanatçıların veya şirketlerin yaratıcılıklarını daha rahat kullanmalarına aracı olabilir. Ancak Imagen, şimdilik genel kullanıma açılmış değil. Sebebi ise henüz çözülemeyen algoritma odaklı bazı ayarlarda saklı.

google imagen

Yaklaşık bir yıl önce OpenAI adlı yapay zekâ firması, metinden görüntü oluşturabilen bir yapay zekâ modeli olan Dall-E’yi tanıtmıştı. Şimdiyse bu sektörün köklü şirketlerinden Google da benzer bir alanda ciddi bir yatırım yaptığının sinyallerini veriyor.

Google Imagen, Yapay Zekâ ile Sanatı Buluşturabilir

Google bu yeniliği, “benzeri görülmemiş derecede fotogerçekçiliğe ve derin bir dil anlayışına sahip bir metinden görüntüye geçiş modeli” olarak tanımladı.

Bu karmaşık açıklamanın ardında ise çok daha basit bir gerçeklik yatıyor: Son derece gerçekçi ve yüksek kalitede sonsuz sayıda görüntü oluşturmak için gereken tek şey kısa bir metin açıklaması.

Imagen google yapay zeka al

Imagen, akla gelebilecek her türlü görüntüyü oluşturmak için kavramları ve nitelikleri birleştirme yeteneğine sahip. Projenin internet sitesinde mısırdan yapılmış bir kobra veya suşiden yapılmış küçük bir ev resimlerinin olduğu örneklere ulaşmak mümkün.

Konuya dair Imagen sisteminin hem birçok şirkette hem de sanat dünyasında ciddi şekilde karşılık bulabileceği kaydediliyor.

Algoritmik Önyargı Problemi

Projenin çekincesinin olduğu tek alan ise algoritmik önyargı olarak tanımlanıyor. En temel tanımıyla algoritmik önyargı, bir öğrenme algoritması tarafından sağlanan sonuçların adil olmamasından geçiyor. Model, insanların ürettiği verileri kullanıyor ve bu nedenle tarafsız olmakta güçlük yaşıyor.

Imagen, bir kullanıcının isteğine mümkün olan en yüksek hassasiyetle cevap vermeyi hedefliyor. Bu başarının sağlanması için de verilerin bir bütün olarak ve olabilecek tüm formlarıyla işlenmesi gerekiyor.

Siz de buraya tıklayarak Google’ın Imagen projesine göz atabilirsiniz.

imagen örnek

Makale kaleme alan, korku filmi senaryosu yazan, rap müzik besteleyen ve hatta arkeolojik keşiflere imza atan yapay zekâ, önümüzdeki yıllarda görsel dünyanın şekillenmesinde de önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Siz bu yapay zekâ teknolojisini nasıl buldunuz? Yazıların görsele dönüştürülmesi, yeni sanat çalışmalarına kapı aralayabilir mi dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: New Straits Times

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

mısır mumya keşifleri

Mısır’da Yüzlerce Yeni Mumya, Bronz Heykel ve Ölüler Kitabı Hakkında Bir Papirüs Keşfedildi

Napoleon çekimleri ridley scott

Ridley Scott’ın Yeni Filmi “Napoleon”da Çekimler Tamamlandı