in

İmparator Penguenlerin Soyları Tehlikede

Antarktika’nın meşhur imparator penguenlerinin, yakın gelecekte hayatta kalmak için ciddi zorluklar içine düşebileceği ortaya çıktı.

İmparator

Gelecek on yıllarda Antarktika’nın en ikonik sakinleri, imparator penguenler çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalacak. Türün devam edebilmesi için yollar arayan yeni bir araştırma, daha güçlü ve cesur koruma planları çağrısında bulunuyor.

Rüzgâr düzenlerinin değişmesi ve artan sıcaklıklar, imparator penguenlerin üreme için kullandıkları deniz buzu miktarını azaltıyor.

İklim değişikliğinin türler üzerindeki etkilerini tahmin edebilmek için bilim insanları penguenlerin davranışlarının çevreye göre nasıl değiştiğini analiz etti. 150’den fazla yapılan araştırma, nihayet sonuç vermiş olabilir. Bazı araştırmalar, Antarktika’nın imparator penguen nüfusunun yüzyıl sonuna kadar yüzde 50 oranında azalabileceğini öne sürüyor.

Şu anda imparator penguenler, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından neredeyse tehdit altında olarak nitelendiriliyor. Biological Conservation dergisinde bu hafta yayınlanan yeni araştırmaya göre ise penguenler savunmasız durumdalar ve aslında kırmızı listede olmalılar.

Isınma Oranları Artıyor

İngiliz Antarktika Araştırması’nda biyolojik türlerin korunması departmanının başkanı Philip Trathan, kıtada bazı bölgelerin ısınma oranının son dönemdeki kayıtlara göre daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

İmparator penguenler evrimsel tarihlerinin birkaç döneminde ısınma ve soğuma periyodlarına maruz kalmış olsalar da hiçbir zaman günümüzdeki boyutta bir ısınma ile karşı karşıya bırakılmadılar.

Trathan ve meslektaşları penguenlerin, üreme alanlarının yok olmasına nasıl reaksiyon göstereceğinden emin değil.

Bu yılın başlarında bilim insanları, üç yıl boyunca meydana gelen büyük oranlı deniz buzu kaybından sonra, dünyanın en büyük 2. imparator penguen kolonisinin nasıl dağılmak zorunda kaldığını bildirmişti.

Penguenlerin bazıları daha istikrarlı üreme alanları kullanan kolonilere taşındı, ancak göç penguenler için kesinlikle kolay değil. Trathan, penguenlerin çevik olmadığını hatırlatıp kıyılardaki sarp kayalıklardan çıkarken çok zorlandıklarının altını çizdi. Üremek için deniz buzuna muhtaç olan penguenler, ısınan dünyada buna ulaşmak için güçlük çekmeye başlıyor. Trathan, penguenlerin üreme ortamlarının azalacağını, hatta ileride tamamen yok olabileceğini belirtti.

Araştırmacı ekip ıslah sahalarında ve yiyecek arama yerlerinde mekansal korumaların yanı sıra büyük ölçekli deniz korumaları için çalışmaların başlatılmasını da istedi.

İngiliz Antarktika Araştırması uzaktan algılama uzmanı Peter Fretwell, bazı penguen kolonilerinin önümüzdeki on yıllarda hayatta kalamayabileceğinin altını çizdi. Bu yüzden onlara en iyi şansı vermek için ellerinden geleni yapmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

Oyla!

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi Ciltli Baskıyla Geliyor

Brie Larson

Brie Larson, A-Forse Hakkında Konuştu