in

İspanyol Uydusu İngenio, Uzaya Çıktıktan Hemen Sonra Kayboldu

İspanyol uydusu İngenio, uzaya fırlatıldıktan 8 dakika sonra ortadan kayboldu. Uydunun İspanya’ya maliyeti ise 200 milyon avro olarak açıklandı.

İspanyol Uydusu İngenio

Dünya’yı izlemek için uzaya gönderilmesi planlanan İspanyol uydusu İngenio, kalkıştan 8 dakika sonra ortalıktan kayboldu. Yörünge sapması nedeniyle yaşanan bu hata sonrası hasarın bilançosu ise ağır oldu. İspanya, bu proje için 200 milyon avroluk harcama yapmıştı.

Uzaya uydu gönderme meselesi son yıllarda iyice rutine dönüştü. Elon Musk’a ait SpaceX şirketinin Starlink uyduları, neredeyse her ay halihâzırda 60 uyduyu topluca uzaya gönderiyor. Dünya’nın çevresi şimdiden yüzlerce uydu ile sarmalanmış durumda. Hatta, gökbilimciler gökyüzünün sağlıklı bir şekilde görüntülenmesinin giderek daha zor bir hal almaya başladığını belirtiyor. Dolayısıyla eğer özel bir konsept belirlenmemişse uydu gönderme haberleri pek de ilgi çekici olamayabiliyor.

Ancak İspanya, uzaya gönderdiği İngenio uydusunu fırlatıştan 8 dakika sonra kaybedince dikkatleri çekmeyi başardı. Bu istemsiz kazanın faturası ise 200 milyon avro olarak açıklandı.

Uydunun Dünya yörüngesine ulaşımından sorumlu şirket, hatanın nedenini yörüngede yaşanan sapmaya bağladı. Fransız şirket Arianspace, üzüntülerini dile getirirken gerekli incelemelerin Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile birlikte yapılacağını belirtti.

İspanyol Uydusu İngenio, Fırlatıldıktan 8 Dakika Sonra Ortadan Kayboldu

İngenio (Türkçesiyle Yaratıcılık) adını taşıyan uydu Arianspace şirketinin Vega adlı roketiyle uzaya fırlatılacaktı. Ancak roketin harekete geçişinden 8 dakika sonra iletişimde bir aksaklık yaşandı; ardından da hat tamamen kesildi. Sonuç ise 200 milyon avroluk İngenio projesinin iletişim problemiyle birlikte tarihe karışması oldu. Şirketten gelen açıklamalara göre, hata büyük ihtimalle insan kaynaklı.

İspanyol Uydusu İngenio

Şirket, Vega roketini Güney Amerika’da yer alan Fransız Guyanası’ndaki Kuru Uzay Üssü’nden, Türkiye saati ile 16.52’de fırlattı.

Arianspace Yönetim Kurulu Başkanı Stephane İsrael, konuya dair üzüntüsünü, “Müşterilerimize, en derin üzüntülerimizi iletiyoruz,” cümlesiyle dile getirdi.

Öte yandan, geçen temmuz ayında da buna benzer bir olayın yaşandığı hatırlatıldı. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait uydu, yine Vega roketine ait motorlardan birisinde oluşan arıza sonrası ortadan kaybolmuştu.

Bu noktada, Vega roketinin geleceğine yönelik değerlendirmelerin ne yönde olacağı da merakla bekleniyor.

Peki siz İngenio’nun hazin sonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hatanın tahminleri hakkında fikriniz var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Ayarsız Dergi 57. Sayı

Ayarsız Dergi 57. Sayısı Yayınlandı

Christopher Nolan Filmleri Telefon

Christopher Nolan, Filmlerinin Telefondan İzlenmesini Problem Etmiyor