in

Karanlık Madde Ötegezegenlerin Merkezinde Kendisini Yok Ediyor Olabilir

Karanlık madde hakkında yapılan bir araştırma, dev ötegezegenlerin iç yapısı hakkında yeni bilgiler veriyor. Daha fazlası için çalışmalar sürüyor.

Karanlık Madde Ötegezegen
- Reklam -
- Reklam -

Dev, gaz temelli ötegezegenler kendi kendisini yok eden karanlık madde ile dolu olabilir. Yeni bir araştırma ekibi yakında fırlatılacak James Webb Uzay Teleskobu’nu galaksinin uzaklarındaki dev gezegenleri gözlemlemek için kullanmayı öneriyor. Böylece, evrende maddenin altı katı kadar bulunan karanlık maddeyle ilgili bilgilerimiz büyük oranda artacak.

Bilim insanları karanlık maddenin varlığını yıldız ve galaksilere uyguladığı kütle-çekim gücünü inceleyerek ortaya çıkarttı. Gelgelelim, bu görünmez uzay materyali kendisini incelemeye yönelik her çabamızı geçersiz kılmış durumda. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde parçacık astrofiziği uzmanı Juri Smirnov’a göre karanlık maddeyle ilgili en kabul gören teori, maddenin tekil partiküllerden oluştuğu ve bu partiküllerin normal madde partikülleri veya diğer karanlık madde parçacıklarıyla çarpışıp ortaya ısı çıkartmaları.

Bu varsayım doğruysa karanlık maddenin partikülleri ötegezegenlerle çarpışıp gezegeni oluşturan parçacıkların enerji kaybetmesini sağlayabilir. Böylece gezegenlerin içinde toplaşan karanlık madde parçacıkları birbirlerini yok ederek çok uzaklardan görülebilecek ısı sinyalleri gönderecek. Smirnov, bu yılın 31 Ekim’inde uzaya gönderilecek olan Webb teleskobunu bu şahsına münhasır ısı imzasını kızılötesi spektrumda aramak için kullanmayı öneriyor.

- Reklam -

Karanlık Madde Gözlem

Büyük gezegenler içine daha fazla karanlık madde hapsedeceği için en uygun adaylar Jüpiter’den daha büyük gaz devleri veya kahverengi cüceler (neredeyse yıldız olacak kadar büyük fakat nükleer füzyon oluşturacak gaz miktarını elde edememiş gezegenler) olacak.

Karanlık madde dışındaki ısı sinyallerini süzgeçten geçirmek de konunun bir diğer boyutu. Bu yüzden Smirnov gözlemlenecek gezegenlerin yıldızlarından uzaklaşmış ve yaşlı olması gerektiğini öne sürüyor. Böylece normal koşullarda soğuk olması beklenen bir gezegen içten içe yanıyorsa karanlık maddenin varlığı güçlü bir ihtimal kazanacak.

- Reklam -

Karanlık Madde Yardımı ile Galaksinin Isı Haritasını Oluşturmak için Beklemek Gerekebilir

Daha da güvenilir bir yöntem de Samanyolu’nun tamamında ötegezegenleri inceleyip sıcaklıklarına dayalı bir harita ortaya çıkartmak. Smirnov karanlık maddenin galaksinin merkezinde yoğunlaşması gerektiğini ve Samanyolu’nun çekirdeğine yaklaştıkça ötegezegen sıcaklıklarının yavaşça arttığını görürsek bunun karanlık maddeden kaynaklı olduğunu bileceğimizi belirtiyor. Smirnov’a göre böyle bir ısı imzasını ortaya çıkartacak başka astrofiziksel aktivite bulunmuyor. Bu yüzden, karanlık maddeden başka bir sebep olamaz.

Planın işe yaraması için tek engel var. Webb, bu iş için ideal teleskop olmayabilir. Webb’in görevi belirli birkaç uzay cismi üzerinde ayrıntılı araştırma yapmak olacak. Bilim insanlarına göre böyle bir haritalandırma için 2020’lerin ortalarında fırlatılması planlanan Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu’nu kullanmak gerekecek.

Konu hakkında bildiklerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Space

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2021 Locus Ödülleri Finalistleri

2021 Locus Ödülleri’nde Finale Kalan İsimler Belli Oldu

Kitap Önerileri Yazarlar favorileri

Dünyaca Ünlü Yazarlardan Hayat Değiştiren Kitap Önerileri