in

Koronavirüs Tedavisinde Koyun Dolly’yi Klonlayan Ekip de Devrede

Koronavirüs tedavisi için dünya seferber oldu. 1996’da koyun Dolly’yi klonlamayı başaran ekip, şimdi tüm zamanını Covid-19’a yöneltmiş durumda.

Koronavirüs Tedavisi Koyun Dolly
- Reklam -
- Reklam -

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken birçok farklı şirket de hastalıkla mücadele için devreye girmeye başladı. Bunlardan birisi de koyun Dolly’yi klonlayan şirket oldu.

TC Biopharm Şirketi’nde çalışmalarını gerçekleştiren bir grup bilim insanı, bundan birkaç sene öncesinde bazı kanser hastalarını iyileştirmeyi başarmışlardı. Aynı zamanda 1996 yılında, ünlü koyun Dolly’yi klonlamış olan bu bilim insanlarının her türlü çalışması, bilim dünyasında dikkat çekmeyi başarıyor.

Büyük çalışmalara imza atan bu şirketin, bugünlerde Amerikan Hükûmeti ile olası bir Koronavirüs tedavisi geliştirme üzerinde çalışmak adına iletişime geçtiği bildirildi.

- Reklam -

Koronavirüs Tedavisi Koyun Dolly

Daily Telegraph’ın ulaştığı bilgilere göre bu bilim insanları kanseri tedavi etmeye çalıştıkları sırada hastaların bedenlerine belirli hücreler aşılamışlardı. Aşıladıkları bu tamamen laboratuvar ortamında geliştirilmiş hücreler yapısal olarak oldukça farklılardı. Basitçe anlatmak gerekirse bu hücreler hastalara kanser hücrelerine karşı bir çeşit bağışıklık sistemi geliştirilmesinde yardımcı oluyorlardı. Şimdi ise dünyayı felakete sürükleyen yeni tip koronavirüsün, bu laboratuvar ortamında geliştirilen hücrelerde belirli değişiklikler yapılarak aynı mantıkla yenilebileceği iddia ediliyor.

Koronavirüs Tedavisi İçin Dünya Seferber Olmuş Durumda

TC Biopharm adına kıdemli stratejik sağlık danışmanlığı yapan Doktor Brian Kelly, bu konu hakkında şunları söylüyor:
“Virüsün yol açtığı enfeksiyonlarla savaşmanın ana unsuru, virüslü hücrelere saldıracak değil; var olan sağlıklı hücreleri virüslü hücrelere saldırtacak bir şeyler geliştirmektir. Viral bir enfeksiyon ile olan savaşı kazanmış hastaların bağışıklık sistemleri geliştirilmiş/güçlendirilmiştir ve bu güçlendirilen bağışıklık sistemi hastaların iyileştikten sonra tekrar enfeksiyon kapmalarını engellemiştir.”
Bağışçı T Hücreleri ismi verilen bu geliştirilmiş hücreler, standart bağışıklık sistemi hücrelerinden oldukça farklılar. Bu hücreler vücuttaki virüsleri keşfettikten sonra sadece yok etmiyor; aynı zamanda bağışıklık sisteminin kalanına da bir sinyal yolluyorlar. Bu sinyal sayesinde kalan bütün bağışıklık sistemi hücreleri vücuda yabancı bir hücrenin zorla zarar vermeye çalıştığını anlıyor, ardından bütün hücreler teker teker virüslü hücreleri yok etmeye başlıyorlar. Üstelik Doktor Kelly’nin söylediğine göre bu tedavi sayesinde, yenilen virüs vücuda mutasyona uğrayarak geri dönse dahi vücut tekrar tedaviye ihtiyaç duymadan bu virüsü yenebiliyor.

Covid-19 Koronavirüs

- Reklam -

Şu anda dolaşan söylentiler bu tedavi yöntemi için sürecin devam ettiği ve NHS (Ulusal Sağlık Servisi) hastanelerinde temmuz ayından itibaren kullanılmaya başlanacağı yönünde. Üstelik sadece Amerika değil, İngiltere, İran gibi diğer ülkelerin bilim insanları da tedavi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Analistler herkesin ortak bir çalışmasının çok daha hızlı bir sonuç vereceğini söyleseler de Corona Virüsü için kesin bir tedavinin ne zaman bulunacağı hâlâ meçhul.

Sizin bu gelişmelere karşı yorumunuz ne yönde? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* NASA’nın Hubble Teleskobu Doğum Gününüzde Hangi Fotoğrafı Çekti?

Kaynak: Independent.co.uk

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Tevfik Uyar - Kızıl Sürgün İnceleme

Kızıl Sürgün: Mars’a Seyahatin Araf’la İmtihanı

Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi

Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi – Nihayet Kavuştuk!