in

Kulaklık Olmadan Sesi Doğrudan Beyne Gönderen Teknoloji Geliştirildi

Kulaklık ya da benzeri bir aparat olmadan, gittiğiniz her yerde sesi size taşıyabilen yeni bir teknoloji ürünü geliştirildi.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0

Bilimkurgu edebiyatı ve sinemasında, yıllar önce hayal edilen icatlar; 21. yüzyılla birlikte önlenemez bir hızla hayatımızın parçası olmaya devam ediyor. Uçan kaykaylar, gezegenler arası ulaşımı sağlayacak araçlar, tüm dünyaya uydular üzerinden ücretsiz internet sağlayabilecek kaynaklar derken sıra şimdi de müzik dinleme deneyimine farklı bir boyut kazandırmaya geldi. İsrailli Noveto Systems şirketi, SoundBeamer 1.0 adlı cihazla kulaklık ya da benzeri bir alet kullanmadan; insan beynine doğrudan ses göndermeyi başarabilen bir teknoloji geliştirdi.

Merkezi İsrail’in Petah Tikva kentinde olan Noveto Systems, yeni teknolojileri hakkındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Şimdilik SoundBeamer 1.0 adı ile anılan bu yeni masaüstü cihaz sayesinde dinleyiciler hiçbir şekilde rahatsız edilmeden müzik dinleyip televizyon ve bilgisayar oyunu seslerini duyabilecek.

The Associated Press’in konuya dair haberi şu şekilde:


Kendi kişisel ses balonunuzla dolaştığınızı hayal edin. En sevdiğiniz şarkıları dinleyip yüksek sesle bilgisayar oyunları oynarken çevrenizdekileri rahatsız etmeyebilirsiniz. “Ses saçma” (Sound beaming) İsrailli Noveto Systems’ın yeni fütiristik ses teknolojisidir.

Kulaklık Olmadan Dinleme Deneyimini Sağlayacak Cihazın Yeni Versiyonu 2021 Noel’inde Geliyor

Sound beaming kavramı her ne kadar yeni bir olay olmasa da Noveto, bu teknolojiden faydalanarak kullanıcıya yönelik ilk projeyi geliştirmiş şirket olarak öne çıkıyor. Şimdilik prototip aşamasında olan cihaz, 2021 Noel Bayramı’nda daha küçük ve seksi bir versiyonla tüketicilerin deneyimine sunulacak.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0

Stereo ses sisteminin yanı sıra 360 derece üç boyutlu ses deneyimi de sağlayabilen cihaz, kullanıcılara istedikleri formatı seçme özgürlüğünü de sağlayacak.

Hiçbir talimat almadan, dinleyici nerede olursa olsun kulağının yerini tespit edebilen araç, sonrasında sesi kullanıcıya ulaştırabilmek için ses ötesi dalgalardan yararlanıyor. Bunu yaparken de üç boyutlu algılama modülünü kullanıyor.

İnsanlara, kendi istedikleri sesi; istediği oranda ve yöntemde duyma özgürlüğünü sağlamayı hedefleyen şirketin CEO’su Christophe Ramstein ise kullandıkları teknolojiyi tanımlamak için doğru kelimeleri bulamadığını belirtti.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0

Peki siz böyle bir teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde de kullanıma girdiği takdirde bu cihazlardan edinmeyi tercih eder misiniz? Yoksa gelecek hakkında endişeleriniz mi var? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Sputnik

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  “kemik iletim” dedikleri ses iletim pek yaygınlaşmadı ama bu anlatıldığı şekilde yapılıyorsa bu konuda devrim gibi bir yenilik olmuş.

 2. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Xbox’ın hareket yakalama teknolojisi kinectin ses sistemi versiyonu gibi. :thinking:

  İlk kullanıcı deneyimlerini öğrenmek gerek. Ne kadar randımanlı olduğu ancak o zaman anlaşılır.

 3. Avatar for SoundOfSilence SoundOfSilence dedi ki:

  Evet öyle demişler; ama bir şeyleri tam olarak açıklamıyorlar gibi. Belki de insanları meraklandırıp ilgiyi üzerlerine çekmek için bir yöntemdir :slight_smile: İki kişi yan yana dursa, masadaki alet sesi kime, hangi kritere göre yollayacak? Kulağının şekline göre mi? Şimdi düşündüm de, belki kulağın şeklinden kimi takip etmesi gerektiğini bilip dalgaları ona yolluyordur :smiley: Ama yine de aletle, sesi dinleyecek kişi arasına başka insanlar girdiğinde bir kesinti, bir kırılma ya da diğer insanların da gaipten sesler duyması gibi bir durum yaşanmalı bence :slight_smile:

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Evet ses kesilmeleri yaşanıyormuş. Cihaz küçük bir alan yaratıyormuş ve hareket algılama ile o alan sizi oda içerisinde takip ediyor demişler. Aslında yeni bir teknoloji değilmiş ama galiba ilk kez bir ürün olarak ortaya çıkmış.

  The technology uses a 3-D sensing module and locates and tracks the ear position sending audio via ultrasonic waves to create sound pockets by the user’s ears. Sound can be heard in stereo or a spatial 3-D mode that creates 360 degree sound around the listener, the company said.

 5. Avatar for Prencess_36 Prencess_36 dedi ki:

  Çok kullanışlı olucağa benzemiyor bence.

  Gece gece odadakı biri bu aletle korku filmi izliyordur. Ve çok korkunç bir yerde ses yanlışlıkla senin kulağına ötürülmüş. :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

İnka Uygarlığı lama kurban peru

İnka Uygarlığının Ritüeller İçin Lama Kurban Ettiği Ortaya Çıktı

2021 ALMA Adayları

2021 ALMA Adayları Açıklandı: Listede 4 Türk İsim de Var