in

Kulaklık Olmadan Sesi Doğrudan Beyne Gönderen Teknoloji Geliştirildi

Kulaklık ya da benzeri bir aparat olmadan, gittiğiniz her yerde sesi size taşıyabilen yeni bir teknoloji ürünü geliştirildi.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0
- Reklam -
- Reklam -

Bilimkurgu edebiyatı ve sinemasında, yıllar önce hayal edilen icatlar; 21. yüzyılla birlikte önlenemez bir hızla hayatımızın parçası olmaya devam ediyor. Uçan kaykaylar, gezegenler arası ulaşımı sağlayacak araçlar, tüm dünyaya uydular üzerinden ücretsiz internet sağlayabilecek kaynaklar derken sıra şimdi de müzik dinleme deneyimine farklı bir boyut kazandırmaya geldi. İsrailli Noveto Systems şirketi, SoundBeamer 1.0 adlı cihazla kulaklık ya da benzeri bir alet kullanmadan; insan beynine doğrudan ses göndermeyi başarabilen bir teknoloji geliştirdi.

Merkezi İsrail’in Petah Tikva kentinde olan Noveto Systems, yeni teknolojileri hakkındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Şimdilik SoundBeamer 1.0 adı ile anılan bu yeni masaüstü cihaz sayesinde dinleyiciler hiçbir şekilde rahatsız edilmeden müzik dinleyip televizyon ve bilgisayar oyunu seslerini duyabilecek.

- Reklam -

The Associated Press’in konuya dair haberi şu şekilde:


Kendi kişisel ses balonunuzla dolaştığınızı hayal edin. En sevdiğiniz şarkıları dinleyip yüksek sesle bilgisayar oyunları oynarken çevrenizdekileri rahatsız etmeyebilirsiniz. “Ses saçma” (Sound beaming) İsrailli Noveto Systems’ın yeni fütiristik ses teknolojisidir.

Kulaklık Olmadan Dinleme Deneyimini Sağlayacak Cihazın Yeni Versiyonu 2021 Noel’inde Geliyor

Sound beaming kavramı her ne kadar yeni bir olay olmasa da Noveto, bu teknolojiden faydalanarak kullanıcıya yönelik ilk projeyi geliştirmiş şirket olarak öne çıkıyor. Şimdilik prototip aşamasında olan cihaz, 2021 Noel Bayramı’nda daha küçük ve seksi bir versiyonla tüketicilerin deneyimine sunulacak.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0

- Reklam -

Stereo ses sisteminin yanı sıra 360 derece üç boyutlu ses deneyimi de sağlayabilen cihaz, kullanıcılara istedikleri formatı seçme özgürlüğünü de sağlayacak.

Hiçbir talimat almadan, dinleyici nerede olursa olsun kulağının yerini tespit edebilen araç, sonrasında sesi kullanıcıya ulaştırabilmek için ses ötesi dalgalardan yararlanıyor. Bunu yaparken de üç boyutlu algılama modülünü kullanıyor.

İnsanlara, kendi istedikleri sesi; istediği oranda ve yöntemde duyma özgürlüğünü sağlamayı hedefleyen şirketin CEO’su Christophe Ramstein ise kullandıkları teknolojiyi tanımlamak için doğru kelimeleri bulamadığını belirtti.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0

Peki siz böyle bir teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde de kullanıma girdiği takdirde bu cihazlardan edinmeyi tercih eder misiniz? Yoksa gelecek hakkında endişeleriniz mi var? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Sputnik

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Umarım yazıyı yanlış okumamışımdır.

  Bir cihaz yok ama bir cihaz var. :joy:

  Masadaki x cihazdan gelen ses hangi yöntemle beyne iletilecek acaba? İnsanın başına da çip gibi ufacık bir şey mi yapıştırılacak? Böyle ise daha bir teknolojik adı altında daha fazla.para demektir. Hoş gün geçtikçe de daha tüketir olduk zaten.

  Diğer yandan bu cihaz sesi bir frekans aralığı ile gönderecekse bunun ne anlamı var ki? Sadece ben duyamadıktan sonra pek bir albenisi yok bana göre. Zaten en büyük sorun ses dalgasının kişiye göre özelleştirilebilirlik imkanı. Bu da her yolun önceki paragrafta dediğim gibi çipe çıktığını gösteriyor.

  Bana göre bu teknolojinin yakın bir zamanda gerçekleşmesi aparatsız çok zor.

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  “kemik iletim” dedikleri ses iletim pek yaygınlaşmadı ama bu anlatıldığı şekilde yapılıyorsa bu konuda devrim gibi bir yenilik olmuş.

 3. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Hocam ben pek bir şey anlayamadım. Rica etsem beni biraz aydınlatır mısınız bu konuda?

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Benim anladığım normalde bu cihaz insan ses duyma frekansları dışında yayın yapıyor ve bu frekans aralığında olan ses bizimle temas ettiğinde duyulabilir olacak ancak tam olarak kişiye özel nasıl yapılıyor detayını bilmiyorum.

  Sonradan Ekleme: Bu haberle ilgili tüm haberlerin kaynağı olan AP şöyle bir şey paylaşmış.

 5. Avatar for SoundOfSilence SoundOfSilence dedi ki:

  Orijinal kaynaklardan bu yeni teknoloji ile ilgili başka haberler de okudum; ama bana da biraz tuhaf geldi. Aletin belli bir frekansta titreşim gönderip sesleri işitmemizi sağlaması tamam; ama odadaki diğer kişilerin bunu duyamaması bana garip geldi. Aletin menzili içine giren herkes sesi duyabilir diye düşünüyorum; ayrıca yüzümüz alete doğru dönük değilse, alet 360derece dönse bile her an işitemeyebiliriz gibi. @SJack 'in de belirttiği gibi bir çip olmadan doğrudan belirli bir kişiyle irtibat kurması zor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

İnka Uygarlığı lama kurban peru

İnka Uygarlığının Ritüeller İçin Lama Kurban Ettiği Ortaya Çıktı

2021 ALMA Adayları

2021 ALMA Adayları Açıklandı: Listede 4 Türk İsim de Var