in ,

Microsoft, Black Mirror’ı Aratmıyor: İnsanları Taklit Edebilen Mesaj Botu Geliyor

Microsoft, Black Mirror bölümlerini aratmıyor. Geliştirilen mesaj botu insanların internetteki bilgilerini okuyup kişileri taklit edebilecek.

Microsoft Black Mirror Mesaj Botu

Microsoft, 2021 yılında bile kulağa çok bilimkurgusal gelebilecek bir patent satın aldı: Milyar dolarlık şirket insanların karakterini kopyalayabilen bir konuşma botu tasarlıyor.

ABD Patent Ofisi’nin yayınladığı bilgilere göre bot herhangi bir insanın karakterini kopyalayabilmek için sosyal medyada bulunan verileri kullanacak. Görseller, ses dosyaları, davranışsal bilgiler, sosyal medya gönderileri ve yazılı mesajlar botun veri bankasını oluşturacak. Patentin birincil hedefleri arasında gösterilmese de, gelecek planları dâhilinde fiziksel form da var. Kişinin fotoğraf ve videolarından iki veya üç boyutlu yeniden dizaynlar oluşturulabilecek.

Tartışmalı patentin resmi açıklaması şu şekilde:

“Bota seçilen kişi geçmişte veya günümüzde yaşamış bir insanı temsil edebilir. Arkadaş, akraba, tanıdık, bir ünlü, bir film karakteri, bir tarihi figür veya rastgele bir varlık, bota sunulabilir.”

Microsoft Tarafından Tasarlanan Proje Black Mirror Bölümü Olmuştu

Microsoft’un yeni patentinin haberleri duyulunca sosyal medya kullanıcıları Black Mirror’ın ikinci sezon birinci bölümü olan Be Right Back’i hatırladı. Dizide de karakter araba kazasında ölen eşini geri getirmek için patentte anlatılan teknolojiye benzer bir hizmeti kullanıyordu. Neredeyse bütün Black Mirror bölümleri gibi dakikalar geçtikçe hikâye rüyadan kabusa dönmüş, karakterimiz geri gelen “şeyin” eski eşi olmadığını fark etmeye başlayınca da işler karmaşıklaşmıştı.

Microsoft’un patent başvurusu da ilk kez 2017’de yapılmış ancak geçen aralık ayında onay alabilmiş. Be Right Back bölümüyse 2013’te çıkmıştı. Microsoft’un Yapay Zekâ Programları Departmanı Genel Müdürü Tim O’Brien ise Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Evet, endişelerinizi anlıyorum. Patentin korktuğunuz şekilde kullanılması için bir planımız kesinlikle yok. Diğer yandan, bir gün Black Mirror bölümü yazmam gerekirse onay bekleyen patentler listesine bakıp birkaç fikir alabileceğimi öğrenmiş oldum.”

İşin bilimkurgu kadar yasal yanları da tartışma konusu oldu. Bir insanın görünüşü ve kişiliğini taklit etmek ABD’nin pek çok eyaletinde suç sayılıyor. Yaşamını yitirmiş insanların bile 10 ila 100 yıl süren bir özel hayatın gizliliği hakkı var. Yani Microsoft’un insanların isim, ses, görsel ve kişiliğini kullanması başını ağrıtabilir.

Microsoft Black Mirror

Microsoft’un yeni patentiyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Business Insider

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Encore Kitabevi Beyoğlu

Beyoğlu Bir Kitapçısını Daha Kaybediyor: Encore Kitabevi Kapanıyor

The Walking Dead 10. Sezon Yeni Bölüm Fragmanı

The Walking Dead 10. Sezon Yeni Bölüm Fragmanı Yayınlandı