NASA Yeni Deneyi İçin Yatarak Film İzleyecek Kişiler Arıyor – Maaş: 100 Bin TL!

NASA, mikro yer çekiminin etkileri üzerine yapacağı deney için 2 ay boyunca yatarak film izleyecek isimler arıyor. Adaylara ödenecek maaş ise yaklaşık 100 bin TL olacak!

Daha geçtiğimiz günlerde Cable TV, aralıksız Marvel filmleri izleyecek bir kişiye 1000 dolar vereceğine dair bir ilan paylaşmıştı. Bir başka tuhaf ilan ise NASA’dan geldi. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ortak yürüteceği araştırmada, gönüllülerden iki ay boyunca yatakta yatmaları ve film izlemeleri bekleniyor!

Deneyde astronotların uzun uzay yolculuklarında yaşadığı kas kaybı problemine karşı mikro yer çekiminin etkileri incelenecek.

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Uzay Araştırma Merkezi’nde yapılacak çalışma için, 12’si kadın 12’si erkek olmak üzere toplam 24 gönüllü seçilecek.

Adaylarda aranan şartlar şöyle:

 • 24-55 yaşları arasında olmak
 • Sağlıklı olmak
 • Almanca bilmek

Bu şartları yerine getiren gönüllülere seçilmeleri halinde 19 bin dolar (yaklaşık 100 bin TL) ücret ödenecek.

Almanya Uzay Araştırmaları Merkezi’nde deneklerin döndürüleceği santrifüjESA – CC BY-SA IGO 3.0

Gönüllüler, ayakları baş seviyelerinden yukarısında kalacak ve bir omuzları her daim yatağa değecek şekilde 6 derecelik bir eğimle yatacaklar.

NASA ve ESA’nın başında bulunduğu bu araştırmada, yapay yer çekiminin kas kaybı üzerine etkisini ölçülmesi amacıyla gönüllülerin bir kısmı günde bir kez santrifüjde döndürülerek kanın ayaklarına doğru geri akması sağlanacak.

Bir yandan bilime katkı sağlarken bir yandan da 2 ay boyunca yataktan kalkmamak ve bir şeyler izlemek… insanın aklına kurt düşürüyor, öyle değil mi?

Kaynak: Euronews

GÖZ ATIN  NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Bir Gece Konaklamanın Ücretini Açıkladı
Etiketler:  
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

NASA Yeni Deneyi İçin Yatarak Film İzleyecek Kişiler Arıyor – Maaş: 100 Bin TL! için 11 yorum

 1. Gozunuzu seveyim, ben gideyim mi ya?

  Bilgisayarin basindan kalkamamaktan vucudum Tetris’teki Flash sembolune benzer parcaya dondu. Dumduz nasil olunuyordu tamamen unuttum.


 2. Agape dedi ki:

  Almanca kısımı çok moralimi bozdu ya. Tam da ben gidip gelesiye dolar uçar gelince zengin olurum. Bir sürü kitap alır millete de dağıtırım filan diyordum. :sob:


 3. Almanca işi bozdu ya, yoksa çok cazip geldi. :joy:
  Yalnız fark ettim de yazan herkes gitmek istemiş ama almanca hepimizin işini bozmuş. :rofl:


 4. Almanca öğrenmemizi lisedeki hocamız ısrarla tavsiye etmişti de dinlememiştik. Gitti paracıklar!:man_facepalming:


 5. Yeterli miktarda film, dizi, kitap, oyun, çikolata ve bira da olacaksa değil iki ay, üç yıl bile dayanabilirim.


NASA Yeni Deneyi İçin Yatarak Film İzleyecek Kişiler Arıyor – Maaş: 100 Bin TL!

NASA, mikro yer çekiminin etkileri üzerine yapacağı deney için 2 ay boyunca yatarak film izleyecek isimler arıyor. Adaylara ödenecek maaş ise yaklaşık 100 bin TL olacak!

Başa dönün