in

NASA, Dünyadaki Herkesi Trilyoner Yapabilecek Asteroide Uçacak

NASA, 700 kentilyon dolar değerinde madene sahip olan Psyche 16 asteroidine uçacak. Asteroitteki madenler tüm dünyayı ‘trilyoner’ yapabilir.

NASA Asteroit

Bilimkurgu filmleri ve romanları her geçen gün gerçeğe biraz daha yaklaşıyor. Uzay madenciliği şu an için kulağa hâlâ zorlu gelse de Mars kolonilerinin konuşulduğu bugünlerde çokta uzakta durmuyor. NASA, Psyche 16 adlı devasa bir asteroitte, 700 kentilyon dolar değerinde maden tespit ettiğini duyurdu.

19 haneli kentilyon bin katrilyona eşit. Bu da asteroidin değerini dünya hesabına göre neredeyse paha biçilemez kılıyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise bu asteroidi keşfetmenin peşinde. Asteroide ilk seferin 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bilim insanları, yaptıkları ilk tahminlerde Psyche 16 adı verilen asteroitteki altın ve değerli metallerin toplam değerinin 700 kentilyon doları bulabileceği yönünde.

Bulunan Altın Piyasaya Sürülürse Altının Değeri Sıfırlanacak

Bütün kaynaklar eşit şekilde pay edilirse dünyada yaşayan her insan, 93 trilyon dolara sahip olabilecek. Elbette bu, yalnızca madenlerin değerini tanımlamak için kullanılan bir örnek. Çünkü uzmanlar, ekonomi kuralları gereğince bunun mümkün olamayacağını işaret ediyor. Tedarik artınca fiyat azalacak. Haliyle bu kadar altın dünyaya getirilir ve piyasaya dahil edilirse; altın değerli bir maden olmaktan çıkacak.

NASA’nın 2022’de yapacağı ve “Psyche: Metal Dünyasına Yolculuk” olarak adlandırdığı yolculuk görevi sondaj çalışmalarıyla başlayacak. Florida’da yer alan Kennedy uzay merkezinden fırlatılacak insansız uzay roketi, asteroitte 21 ay boyunca ortamı inceleyecek ve konumunun haritasını çıkartacak.

Tahminler doğru çıkar da Psyche 16 asteroidinde bahsi geçen değerli metal ve altının varlığı kesinleşirse; uzay madenciliğinin mümkünlüğü yeniden masaya yatırılacak. 1967 yılında Washington’da 104 ülkenin imzasıyla kabul edilen Dış Uzay Anlaşması’na göre, hiçbir özel şirket veya kamu kuruluşu bir gök cismindeki kaynakları işletme hakkına sahip değil. 1979’da, Ay Sözleşmesi ile Ay ve tüm gök cisimlerinin kaynaklarının insanlığın ortak mirasının bir parçası olduğu ifade ediliyor. Buradan yola çıkan bir kesim, bu kaynakların insanlığın yararına kullanılabileceği görüşünde.

2015 yılında ABD’de kabul edilen Space Act yasası, Amerikan vatandaşlarına uzayda ticari aramalar yapma ve bulunan madenleri çıkarma hakkı tanıyor. Bu anlaşma ise Dış Uzay Anlaşması ile ters düştüğü için eleştiri oklarının hedefinde. Rusya, Çin ve Hindistan’ın bu anlaşmadan çekileceği ve uzay kaynak arayışı yarışına ayrı olarak dahil edileceği konuşuluyor.

NASA Asteroit

Siz uzay madenciliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bulunan madenler insanlığın yararına kullanılabilir mi dersiniz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Uzayda Bulunmak Yaşlanmayı Hızlandırıyor

Kaynak: EuroNews

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for _OZ _OZ dedi ki:

  Herkes trilyoner olunca yine fakiriz ama :grinning:

 2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  O altını öyle bir piyasa sürerler ki sadece yine birileri zengin olur. Piyasayı iyice avuçlarının içine alırlar. Aaaa, zaten avuçlarının içindeydi değil mi? Hayatımda hiçbir şeyin değişmemiş olmasının verdiği iç huzur…

 3. Avatar for Durin Durin dedi ki:

  Dünya üzerinde bu kadar altın olması altını sudan ucuz yapmaz mı?

 4. Avatar for dikomerro dikomerro dedi ki:

  Yapar.Zaten uzay madenciliği ile uğraşan şirketler geleceğe yatırım olarak bu işi yapıyorlar.Şuan bu asteroidi ne getirebilecek teknolojimiz ne de içindeki madenleri kriz çıkarmadan dünyaya sokabilecek bir ekonomimiz var.

 5. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Aklıma, Avatar filmi geldi.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yazarının Kaleminden: Model Evren

Yazarının Kaleminden: Model Evren

The Walking Dead Zombi Virüs

The Walking Dead Evreninde Zombi Virüsünün Kaynağı Belli Oldu