in

NASA Mars Seferi İçin Komik Astronotlar Arıyor!

NASA, 2033 yılında Mars’a düzenleyeceği ilk insanlı sefer için komik astronotlar arıyor!

Gün geçmiyor ki okuduğumuz şahane bilimkurgu romanlarının yavaş yavaş gerçekleşmeye başlamasına şahit olmayalım. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2033 yılında gerçekleştirmeyi planladığı ilk insanlı Mars seferi için komik astronotlar aradığını duyurdu!

BBC‘nin haberine göre, ekipteki komik bir kişinin ortamdaki gergin havayla baş etmeyi kolaylaştıracağı iddiası ile harekete geçen NASA, dört astronot grubuyla çalışma yürüttüğü açıklandı.

NASA çalışanı Florida Üniversitesi’nden antropolog Profesör Jeffrey Johnson’ın açıklaması şöyle:
“Mars yolculuğu gibi, sınırlı bir alanda uzun bir süre kalmak sinirleri yıpratıyor. Bu nedenle uzay aracında, işlerin normal seyrinde yürümesi için ekibin moralini yüksek tutacak birine ihtiyacınız var.”
Johnson’ın Antarktika’da dört yıl süren araştırmaları sonunda ulaştığı bilgi çok ilginç. Palyaço, lider, ahbap, hikâye anlatıcısı, uzlaştırıcı ve dert ortakları… gibi karakterler ekipleri birleştiriyor ve işlerin daha iyi yürümesini sağlıyormuş!

Elon Musk’ın Mars’a gönderdiği Tesla arabadan sonra, komik astronot meselesi de oldukça ilgimizi çekti.

Yolculuğun 8 Ay Sürmesi Planlanıyor

Mars ile Dünya arasındaki ortalama mesafe 225 milyon kilometre. Bu yolculuğun ise yaklaşık sekiz ay sürmesi bekleniyor. Bu uzak mesafe, iletişimde de tek taraflı bir gecikmeye neden olacak. Yani astronotlar, Dünya’daki kumanda merkezine seslerini en erken 20 dakika sonra iletebilecek.

Uzmanların, “Ekipler fiilen kendi başlarına kalacaklar,” yorumu, komik astronot gibi adımların gerekliliğini gösteriyor. Çünkü iletişimdeki kısa süreli gecikmeler bile uçuş ekibinin psikolojisini ciddi boyutta etkileyebiliyor.

Bakalım komik karakterler, uzay yolculuklarındaki başarı oranını nasıl etkileyecek?

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Muhammed_Deger Muhammed_Deger dedi ki:

    Marsli filmine ozenmisler :wink:

  2. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Adamlar yıllarca uzayda kalıyolar gülmeye de ihtiyaçları var doğal olarak. Jim Carrey’i götürsünler :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor

Obi-Wan Kenobi Dizisi Yolda

Çevirmenin Çemberi: Tanrılardan Krallara Vikingler