in ,

NASA’dan Türkiye’ye Kuraklık Uyarısı: Yer Altı Suları Tehlikede!

NASA, Türkiye’deki yer altı sularının durumunu gösteren bir harita yayınladı. Ülkemizdeki kuraklık tehdidi ciddi boyutlara ulaşmak üzere.

NASA Türkiye Kuraklık Haritası

NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) Türkiye’nin yer altı su kaynakları hakkında bir harita yayınladı. Buna göre ülkenin su rezervleri ortalamanın altında bir seviyeye düşmüş durumda.

NASA’nın yeryüzü gözlemevi tarafından yayınlanan veriler, vahim bir durumu ortaya koyuyor. Türkiye’nin yer altı suları kuraklık riski ile karşı karşıya kalmış gözüküyor.

Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uyduları tarafından yapılan gözlemde, Türkiye’nin yer altı sularının mevcut durumu ölçüldü.

Yayınlanan raporda ise şu ifadelere yer verildi:

2021’in başlamasıyla birlikte Türkiye’nin büyük bölümünde şiddetli kuraklık yaşanıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan (15 milyon) İstanbul çevresindeki çok sayıda rezerv 15 yılın en düşük seviyesinde. Bu koşullar devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir.”

Rapora göre mevcut durumun sebebi ise 2019 senesindeki yağış azlığı. 2020 yılının ise son beş yıla baktığımızda en kurak sene olduğu belirtiliyor.

Rapor, Konya Ovası hakkında ise şunları söylüyor:

“Konya Ovası’nda çiftçiler, Temmuz-Aralık 2020 arasında 2019’un aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 38 daha az yağış gördü. Son altı ayda yağış olmaması, tahıl hasadını önemli ölçüde azalttı ve çiftçiler için kuraklık uyarılarını tetikleyerek gelecekteki mahsul üretimini tehlikeye soktu.”

NASA Raporuna Göre Türkiye’de Kuraklık Tehlikesi Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Temmuz 2020 tarihinden beri ülkemizdeki neredeyse bütün şehirler, önceki yıllara göre yağış ortalamasının altında bir yağışa maruz kaldı. Ekim ve aralık ayları arasındaki ülke genelindeki yağışlar için de durum farklı değil. Bu dönemde gerçekleşen yağışlar, 1981 – 2010 yıllarının ortalamasından yüzde 48 oranında daha düşük.

Görünüşe göre 2020 yılı yalnızca Koronavirüs pandemisi, yangınlar ve savaşlar gibi meselelerle değil; kuraklık gibi başka ciddi problemlerle de unutulmaz olmayı başaracak.

Van Gölü Su Seviyesi Düşüş

İstanbul’da barajlardaki doluluk oranının son 15 yılın en düşük seviyesine gerilemesi bir süredir gündemin önemli maddelerinden birisiydi. Öte yandan ülkemizdeki göllerin de ciddi oranda küçülmeler yaşadığı biliniyor.

Şimdi ise bir başka uyarının NASA tarafından rapor halinde paylaşılması, önümüzde bizleri bekleyen günleri endişeyle karşılamamıza neden oluyor.

Raporun tamamını buradan okumanız mümkün.

Konu hakkındaki görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Sputnik

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Beyaz Gürültü Film Netflix

Beyaz Gürültü Film Oluyor: Don DeLillo Romanı Netflix’e Geliyor

Muhteşem Gatsby Vampir

Muhteşem Gatsby Vampir Oluyor: Fitzgerald’ın Romanı The Great Gatsby Undead Adıyla Tekrar Yorumlandı