NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Turizme Açacağını Duyurdu

Uzay turizmi hayali nihayet gerçek oluyor. NASA önümüzdeki yıldan itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu'nu turizme açacağını duyurdu!

Önce insansız uçuşlar, ardından Laika, aya ilk ayak basış… derken nihayet uzay turizmi kavramı da yavaş yavaş sözlüklerimize girmeye başladı. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in atılımları, kuşkusuz bu süreci iyice hızlandırdı. Şimdiyse ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu’nunu turizme açacağını duyuruyor.

Gelecek gerçekleşmek üzere. NASA tarafından yapılan duyuruya göre bu turizm seferleri 2020 yılından itibaren başlayacak. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Direktör Vekili Robyn Gatens, bir senede toplam en çok 2 özel seyahat gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Bu seyahat için özel olarak tasarlanan ticari uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak uzay turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 30 güne kadar kalabilecek.

İlk parçası 1998’de yörüngeye fırlatılan istasyonda 2011 yılından beri aralıksız olarak insanlar yaşıyor.

New York’ta konuşan NASA’nın finans yöneticisi Jeff DeWit şöyle konuştu:

“Bu adım yeni maddi imkanlar sunuyor ve bu imkanları daha önce eşi benzeri olmayan bir şekilde pazarlamamamızı sağlıyor.”

İstasyon yeryüzünden tam 350 kilometre yukarıda bulunuyor. Dünyanın etrafındaki dönüş hızı ise saatte 28 bin kilometre.

Bu dönüşü toplam 90 dakikada tamamlayan istasyonda, bir günde 16’şar defa gün doğumu ve gün batımı izlemek mümkün.

Seyahatler hakkında şimdilik açıklanan detaylar bunlar. Bilimkurgu olarak tanımladığımız olayların gün geçtikçe gerçeğe dönüşmesi bizleri oldukça heyecanlandırıyor.

Uzay turizmi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Forumlarımızda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: BBC Türkçe


* Gökbilimcileri Bekleyen Tehlike: Astronomi Ölüyor mu?

GÖZ ATIN  NASA Uyardı: Dev Bir Asteroit Dünyaya Yaklaşıyor
Etiketler:  

Stranger Things Kitap

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Turizme Açacağını Duyurdu

Uzay turizmi hayali nihayet gerçek oluyor. NASA önümüzdeki yıldan itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’nu turizme açacağını duyurdu!

 

 

Başa dönün
Daha fazla Bilim, Geek
Chernobyl
Chernobyl Dizisini Eleştiren Rusya Kendi Dizisini Yapıyor

HBO'nun son dönemdeki başarılı yapımlarından Chernobyl dizisi hakkında Rusya'dan birçok eleştiriyle birlikte kendi dizilerini çekecekleri...

Kapat