in

Ozon Tabakası İyileşme Yolunda: Son 30 Yılın En Küçük Seviyesine Merhaba

Ozon tabakasındaki delik, son 30 yılın en küçük seviyesine geriledi. Geleceğe dair umutlarımız bir nebze olsun yeşerdi.

Ozon Tabakası
The Midnight sun over the icebergs in the Weddell Sea near the Antarctic Peninsula in Antarctica.

Küresel ısınma, ozon tabakası üzerindeki delik derken ekolojik felaketlerin hızla yaklaştığı bir geleceğe sürükleniyoruz. Yine de alınan bazı önlemler işe yaramış gibi görünüyor. Antarktika üzerinde tespit edilen ozon tabakasındaki delik, son 30 yılın en küçük seviyesine geriledi.

Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS), ozon deliğinin eylül ayı ölçümlerinin, normaldeki genişliğinden çok daha küçük olduğunu açıkladı.

Ayrıca ozon deliğinin güney kutbu merkezinden bir miktar saptığı tespit edildi. Önümüzdeki günlerde ozon tabakasındaki incelmede düşüş olması bekleniyor.

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan bir molekül ve güneşin zararlı mor ötesi ışınlarından yayılan radyasyonun dünyaya ulaşmasını engelliyor.

Koyu mavi bölge ozon tabakası üzerindeki incelmeyi gösteriyor.

Montreal Protokolü İyi ki Var…

Ozon gazı, dünyanın 20-30 km çeperindeki stratosfer tabakasında sürekli bir şekilde ortaya çıkıp kayboluyor.

Kirlenmemiş atmosferde bu döngü birbirini dengeliyor. Ancak insan aktivitesi nedeniyle atmosfere salınan klor ve brom içeren kimyasallar bu dengeyi bozuyor; ozon tabakasının özellikle Antarktika’da eylül-ekim aylarına denk gelen ilkbahar döneminde ozon tabakasındaki incelme en üst boyuta ulaşıyor.

1987’de imzalanan Montreal Protokolü, atmosfere en çok zarar veren kimyasalların üretimi ve kullanımının yasaklanmasını öngörmüştü.

Ozon tabakasında en fazla incelme olan alanın geçen hafta 5 milyon km kareye indiği görüldü. Geçen yıl aynı dönem bu alanın büyüklüğü 20 milyon, 2017’de ise 10 milyon km kareydi.

Bilim insanları, ozon tabakasındaki onarılmanın iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu, stratosfer tabakasındaki uzun vadeli bir soğumanın ozon kaybını artırabileceğini söylüyor.

Ozon tabakası kalınlığının 2060’larda 1970 öncesi seviyesine dönebileceği belirtiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Amazon Ormanlarının Düşman Kabileleri, Doğayı Kurtarmak İçin Birleşti

Kaynak: BBC Türkçe

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for GkiraraJ GkiraraJ dedi ki:

    Ben ağaç dikme, geri dönüşüm ve parfüm kullanımı gibi alanlarda kendimce küçükte olsa değişikliklere gittim son 3 sene içerisinde. Ama parfüm konusu illa bi’ ihtiyaç olduğu için hep içimde bi’ soru işareti olarak kaldı. Türkçe kaynaklarda ise yeterli bilgiye ulaşamadım “belki de doğru yerde araştırmadığım içindir” ama türkçe kaynaklı her yerde parfümün ozon’a zarar verdığını kesin olarak söylerken, rastladığım bir ya da iki yerde zarar veren maddenin makale de bahsi geçen yasa sonucunda parfümlerden çıkarıldığı yazıyor. Konu hakkında net bir bilgisi olan var ise sorumu cevaplayabilir mi acaba?

    • Parfüm kullanımı ozona zarar verir mi?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Guardian

The Guardian Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 100 Dizisi

Justice League

Hangi Justice League Karakterisin?