in

Ozon Tabakası İyileşmeyi Sürdürüyor

Antarktika üzerindeki Ozon Tabakası iyileşmeyi sürdürüyor. Montreal Protokolü sayesinde tabaka kendisini onarmaya devam ediyor.

Ozon Tabakası
- Reklam -
- Reklam -

Yapılan yeni araştırmalar, Antarktika üzerindeki Ozon Tabakası için iyi haberler vermeye devam ediyor. Atmosferdeki zararlı gazlar nedeniyle yıllardır giderek incelen Ozon Tabakası, son zamanlarda kendisini toparlamaya başladı.

Nature dergisinde yayınlanan makale, yürütülen araştırmalar sonrasında Antarktika’daki Ozon Tabakası’nda iyileşmenin net bir şekilde gözlemlendiğini doğruladı.

Geçen sene, ozon deliğinin 1988 yılından bu yana en küçük seviyeye gerilediği anlaşılmıştı. Şimdiyse bu gerilemenin kesinleştiği ortaya çıktı. Atmosfere salınan zararlı gazların iyice ayyuka çıkması sonrasında 16 Eylül 1987’de kabul edilen Montreal Protokolü, sonunda etkisini göstermeye başladı.

- Reklam -

ozon tabakasi iyilesme

Güneş’ten dünyamıza gelen morötesi ışınlar arasında yer alan UV-B ve UV-C gibi zararlı ışınları tutan Ozon Tabakası; dünyamızdaki yaşamın sürebilmesi için etkin rol oynuyor.

Ozon Tabakası’ndaki İyileşmede Montreal Protokolü’nün Etkisi Görülüyor

Montreal Protokolü sonrasında incelme yavaş yavaş azalmaya başlamıştı. En net etki ise geçen sene eylül ayında görülmüştü.

Dünya’nın kutup bölgelerinde, yüksek irtifada bulunan jet akımlarının alışkanlıkları Ozon Tabakası’nın incelmesi nedeniyle farklı şekillerde seyrediyordu. Bu da yağış şekilleri ve okyanus akıntılarında değişimlere neden oluyordu. Montreal Protokolü sonrasında jet akımlarının değişimleri durdu.

Protokol aynı zamanda “ozon tüketen maddeler” olarak da anılan loroflorokarbonlar (CFC) ve hidrokloroflorokarbonları yasaklamıştı. Bunlar, buzdolabı, klima, yangın söndürücü gibi aletlerde ve tarım, havacılık, elektronik gibi çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılan gazlar arasında bulunuyordu.

- Reklam -

Ozon Tabakası

Türkiye’nin de 19 Aralık 1991 yılında taraf olduğu Montreal Protokolü işlerliğini korusa da; atmosferde artan sera gazları hâlâ çeşitli soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Ozon Tabakası eski halini almayı sürdüredururken atmosferdeki karbondioksit seviyesi de artmayı sürdürüyor. Son dönemlerde, Koronavirüs salgını nedeniyle karbondioksit nedenli hava kirliliği çeşitli bölgelerde azalmıştı. Örneğin Corona Virüsü salgınının ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kenti, kapanan fabrikalar ve durma noktasına gelen araç trafiği nedeniyle havasını temizlemeyi başarmıştı.

Peki siz bu gelişmeyi nasıl karşılıyorsunuz? Ozon Tabakası kendisini toparlarken diğer ekolojik problemlerin önünü geçmeyi başarabilecek miyiz? Kendi adınıza aldığınız önlemler var mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Elon Musk: “Eğer İhtiyaç Olursa Tesla Solunum Cihazı Üretecek”

Kaynak: Euronews

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

    İnsanlık böyle kötü ve bilinçsiz yaşamaya devam ettikçe salginlari yaşamaya mahkum. Farklı bi bakış açısı kazanmak istersek “Doğanın İntikamı” gibi bir sonuca ulaşabiliriz.

  2. Avatar for silence silence dedi ki:

    Bir yerde duymuştum ozon tabakasının incelmesinin sebebi bu gazlardan ziyade Antartika’da yapılan deneyler diye. Hatta aynen şöyle denmişti. “Bütün dünya insanları her gün bu gazları kullansa ve atmosfere bıraksa bu deneylerin sebep olduğunun %1’i kadar bile ozon tabkasını etkileyemezler.”
    Sera etkisine gelince ise elektrikli motorlar CO2 üreten motorlardan daha verimli ve yenilenebilir enerjiyle çevreye zarar vermeden elektrik üretilebilir ama hala ısrarla CO2 üreten motrolar kullanılıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Mad Max 5

Mad Max 5 Filmi İçin Biraz Daha Beklememiz Gerekecek

Yüzüklerin Efendisi Star Wars Işın Kılıcı

Yüzüklerin Efendisi Filmindeki Moria Savaşı Işın Kılıçları ile Yapılsaydı?