in

Sihirli Mantar Araştırma Merkezi Jamaika’da Kuruluyor

Dünyanın ilk sihirli mantar (magic mushroom) araştırma merkezi bu yılın sonunda Jamaika’da kurulmak için hazırlık yapılıyor.

Sihirli Mantar

Dünyanın ilk sihirli mantar araştırma merkezi, bu sene Jamaika’da çalışmaya başlayacak. Merkezi Mona’daki University o the West Indies’te bulunacak ve Kanadalı psikedelik şirketi Field Trip tarafından finanse edilecek.

Magic Mushroom olarak da bilinen bu mantar, içindeki psilosibin maddesi nedeniyle kullananlarda psikedelik etkilere neden olan, halüsinojen mantarlar; araştırma konusu oldu. Pek çok ülkede illegal kabul edilen bu mantarların kullanımı Jamaika’da serbest.

180’den fazla psikedelik mantar türü olduğu biliniyor ve bu mantarların özelliklerinden en verimli şekilde nasıl istifade edilebileceği; psikedeliklik seviyesinin nasıl kontrol altına alınabileceği gibi meseleler üzerine araştırmalar yapılacak.

Araştırma şirketinin kurucu ortaklarından Ronan Levy iki amaçları olduğundan bahsediyor. Bunlardan ilki kullanıcıların mantarın etkilerini beklentileri doğrultusunda yaşaması. Diğeri ise mantarların daha önce keşfedilmemiş psikoaktif molekülleri keşfedip patentini alabilmek.

Sihirli Mantar Üzerine Araştırmalar Artıyor

Jamaika’daki araştırma merkezi haberi, Johns Hopkins University’nin kendi merkezini kuracağı bilgisini paylaşmasından hemen sona geldi. Ancak Hopkins’in merkezi, Jamaika’dakinin aksine psilosibini kimyasal olarak üretme üzerine çalışacak. Anlaşılan magic mushroom ve türevi üzerine araştırmalar artarak devam edecek.

Field Trip şirketi, psikedelik ilaçların iyileştirici etkilerinin yasallaşacağını ve yeni özelliklerin keşfiyle klinik denemeler için önemli bir ürün haline geleceğine inanıyor.

Şu an inşaatı devam eden merkezin bu senenin sonuna doğru açılması bekleniyor.

* * *

* Robotların Daha İyi Yöneteceği Görüşü Güçleniyor

* Stephen Crane’in Novellası Canavar Raflarda

Oyla!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Sezgin Irmak Kara Kapan

Sezgin Irmak’ın Kara Kapan Kitabı Raflarda

Kevin Durant

Kevin Durant’ın Gençliği Apple Dizisi Oluyor