in

SpaceShipTwo, Uzay Turizmine Hazırlanıyor

Virgin Galactic uzay turizminde önemli bir adımı gerçekleştirdi. SpaceShipTwo gemisi test sürüşünü başarıyla tamamladı.

SpaceShipTwo

Milyarder Richard Branson tarafından 2004’te kurulan Virgin Galactic’ten, Elon Musk’ın SpaceX’ine kadar, birçok özel uzay firması turistleri uzaya gönderen ilk şirket olmak için yarış halinde.

Virgin Galactic’in alt kuruluşu olan Spaceship Co,. müşterilerini yörünge altı uzaya taşıyacak 6 kişilik SpaceShipTwo adlı uzay aracını duyurdu. Mekiği Kaliforniya Mojave’da birleştirip başarılı bir şekilde çalıştıran ekibin çalışması ilgiyle karşılandı. Böylece uzay turizmi rekabetinde önemli bir adım atılmış oldu.

Blue Origin gibi diğer ticari uzay uçuşu şirketlerinin aksine Virgin Galactic SpaceShipTwo roketleri alışılagelmiş yöntemlerle fırlatılmayacak. Araç, serbest bırakılmadan ve kendi yerleşik roket motorunu çalıştırmadan önce, WhiteKnightTwo olarak bilinen bir uçakla yaklaşık 15 bin metre yüksekliğe çıkartılacak.

Uzay Turisti olmak 194 Bin Sterlin’den Başlıyor

Bununla birlikte, uzaya ilk giden turistlerden biri olmak için 194 bin İngiliz sterlinini (bir milyon dört yüz kırk iki bin üç yüz yetmiş beş Türk lirası) gözden çıkarmanız gerekecek. Branson gelecek 10 yıl içerisinde bu ücretin 30 bin İngiliz sterlinine (iki yüz yirmi yedi bin Türk lirası) kadar düşeceğini tahmin ediyor. Bu göze çarpan fiyat etiketine rağmen SpaceShipTwo için bugüne kadar 600’den fazla kişi koltuk ayırttı.

Virgin Galactic internet sitelerinde ilk uçuşlarının, çok sayıda profesyonel olmayan astronota; güvenli ve zevkli bir şekilde yüksek ivmelenme ve mikro-yer çekimli ortamlarda uçma konusunda eşsiz bir deneyim kazandıracağını yazdı.

Zamanla, büyüyecek turist topluluğunun taleplerini karşılamak için dünyanın birden fazla yerinden çeşitli araçlar fırlatmayı umduklarını da sözlerine ekledi. Şirketin ilk müşterileri 2020 yılında New Mexico’daki uzay üssünden SpaceShipTwo ile uzaya gönderilecek.

Oyla!

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

Taika Waititi

Taika Waititi, Akira’nın Gecikme Nedenini Açıkladı

sarah moss Hayalet Duvar

Sarah Moss İmzalı Hayalet Duvar Çıktı