in

24 Bin Yıl Sonra Hayata Döndü: Donmuş Mikroskobik Canlılar Yeniden Canlandırıldı

24 bin yıldır donmuş bir şekilde bekleyen mikroskobik canlılar hayata döndürüldü. Sibirya buzullarında dikkat çeken deney.

Tekerlekli Hayvanlar sibirya donmuş

Sibirya’nın donmuş topraklarında 24 bin yıldır gömülü olan tekerlekli hayvanlar Rusya’da bir laboratuvarda hayata döndürüldü. Bilimsel adı bdelloidea olan çok hücreli mikroskobik hayvanlar ilk olarak 50 milyon yıl önce ortaya çıkmıştı.

Bilim insanları tekerlekli hayvanların eksi 20 derecede dondurulup 10 sene sonra hayata döndürülebileceğini geçmiş deneyler sonucunda öğrenmişlerdi. Şimdi de, Sibirya’nın antik donmuş topraklarında Pleistosen Çağı’nın sonlarında donan (2.6 milyon yıl önce başlayıp ile 11.700 yıl önce sona erdi) bdelloideaları hayata döndürdü. Mikroskobik canlıların çözülür çözülmez partenogenez ile eşeysiz üremeye devam ettiği görüldü.

Permafrost ya da donmuş toprak olarak adlandırılan toprak türü geçmişten günümüze hayat (veya ölüm) izleri taşıyor. Yine Sibirya’da geçen sene bulunan bir kuş cesedinin birkaç gün önce ölmüş gibi durmasına rağmen 46,000 yaşında olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca 39.000 yıl önce ölen bir mağara ayısının kürkü yerli yerinde duruyordu ve burnu da ıslaktı.

Tekerlekli Hayvanlar

Öleli binlerce yıl olup mumyalardan daha başarılı bir şekilde korunmak son derece etkileyici olsa da permafrostun asıl sürprizi içinde sakladığı bazı bitki veya mikroskobik canlıların hayata dönebiliyor olması.

Tekerlekli Hayvanlar ve Zombi Klonları

Tekerlekli hayvanlar sık sık donan taze su alanlarında yaşadığı için evrimsel süreçlerinde kriptobiyoz denilen bir sistem geliştirdi. Rusya’daki Fiziksel Kimya ve Biyolojik Toprak Bilim Enstitüsü’nde çalışan araştırmacı Stas Malavin, hayata dönen tekerlekli hayvanlara zombi klon adının takıldığını belirtiyor.

Malavin ve ekibinin çalışması tekerlekli hayvanların kriptobiyoz süreçlerini daha iyi anlamayı amaçlıyor. Modern mikroorganizmalardan izole edilen tekerlekli hayvanlar çözüldükten sonra hızlıca eşeysiz üremeye yani kendilerini klonlamaya başlamış. Uzun süre öldükten sonra hayata dönenlerden üreyen yeni tekerlekli hayvanlara bu yüzden zombi klon deniliyor.

mikroskobik canlı sibirya

Tekerlekli hayvanların yaşam süresi iki hafta olduğu için deney boyunca alınan örneklerin çoğunun Buzul Çağı’ndan günümüze seyahat edenlerden değil onların klonlarından geldiği düşünülüyor.

Zombi klonlardan alınan örnekler kriptobiyoloji alanındaki çalışmalarda ve soğukta koruma sistemlerinin insan hücre ve dokularında kullanılıp kullanılamayacağı araştırılacak. Geçen haftalarda Netflix’te yayınlanan bilimkurgu filmi Oxygen de henüz çok yeni bir araştırma konusu olan kriptobiyolojiyi işliyordu.

Siz bu hamle hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

    Demek tekerlekli hayvanlar ahahah. Umarım bize kötü bir şeyler yapmazlar. Terliksiden sonra şimdi de tekerlekli hayvan girdi hayatımıza.

  2. Avatar for murgul murgul dedi ki:

    yavas

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yüzüklerin Efendisi Anime Filmi The War of the Rohirrim

Yüzüklerin Efendisi Anime Filmi Geliyor: The War of the Rohirrim

fables batman bigby dc

Fables Geri Dönüyor: Batman Bigby’e Karşı