in

Türkiye Uzay Ajansı Programı Açıklandı: 2023’te Ay’a Gidiyoruz

Türkiye Uzay Ajansı programı açıklandı. 2023’te Ay’a gidileceğinin açıklandığı Milli Uzay Programı tanıtımı Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı programı bugün yapılan etkinlik ile tanıtıldı. Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte astronot olma yolunda atılacak adımlar, fırlatma sistemi ve altyapı gibi birçok proje ile ilgili bilgiler verildi.

Türkiye Uzay Ajansı, bundan iki yıl kadar önce 13 Aralık 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulmuştu. 2019 yılının ocak ayında ise Milli Uzay Programı ile ilgili toplantı yapılmış ve yol haritası oluşturulmuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde ülkenin uzay alanındaki hedef ve projeleri nihayet yeni toplantı ile açıklandı. Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan Milli Uzay Programı’nın tanıtım toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Uzay Ajansı Programı ile 10 Yıllık Çerçeve Çizildi

Türkiye Uzay Ajansı

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda şu başlıklar yer aldı:

 • Son olarak 2012 yılında uzaya fırlatılan Göktürk-2 uydusu sonrası GÖKTÜRK-3 geliyor. Şu anda çalışmalar devam ediyor.
 • Gözlem uydularında kazanılan tecrübe ile haberleşme uydularını kendi üreten ülkeler arasına katılacağız. Bu kabiliyete sahip 10 ülkeden biri olacağız.
 • Geçen ay SpaceX’in uzaya fırlattığı Türksat 5A ile haberleşme uydu sayısı 4’e çıktı. Şu an için Türksat 6A çalışmaları da başlamış bulunuyor. Türk mühendislerin yerli yazılımlar ile uydu güvenlik sistemi tam anlamıyla sağlanacak.
 • Şu an için en önemli eksiğimiz fırlatma konusu. Bu anlamda Roketsan çalışmalarına mini uydular test fırlatışları ile devam ediyor.
 • 2023’te Ay’a ilk temas gerçekleştirilecek. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. 2028 yılındaki ikinci aşamada ise ilk fırlatmayı kendi milli roketlerimizle yapacağız.
 • Uzay Limanı işletmesi kurmak için gerekli hazırlıklar yapılıyor. Bu misyon uluslararası iş birliği ile hayata geçecek.
 • Uzay Havası alanına yatırımlar yapılacak ve çalışmalar yürütülecek.
 • Uzay nesnelerinin yerden gözlem ve takibi için çalışmalar başlatılacak. Hızlı Radyo Patlamaları konusunda çalışmalar yapmak için teleskoplar üretilecek.
 • Uzay Sanayi Ekosistemi geliştirilecek.
 • Uzay teknoloji geliştirime bölgesi kurulacak.
 • Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağı geliştirilecek.
 • Bir Türk vatandaşı uzaya gönderilecek. Uzaya gitme niteliğine sahip bir kişi, gerekli eğitimler alacak ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.
 • Astronot ve Kozmonot kelimeleri yerine bir Türkçe karşılık bulunması için dilbilimcileri ile ortaklaşa çalışmalar yürütülecek.

Milli Uzay Programı

Türkiye Uzay Ajansı Logosu ve Hikâyesi

Program başlangıcında Türkiye Uzay Ajansı’nın yeni logosu da belli oldu. Logo, daha önce gerçekleştirilen halk oylaması sonucunda belirlendi.

Yayınlanan programda tanıtılan görseller ile Göbeklitepe’de ortaya çıkan ve üzerinde Göktürkçe, “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak,” yazan monolitin sırrı da böylece çözülmüş oldu. Bugün arkasından herhangi bir iz bırakmadan kaybolan monolitin de Uzay Ajansı programı tanıtımı kapsamında koyulduğu da ortaya çıktı.

TUA Türkiye Uzay Ajansı Logo

Yeni Türkiye Uzay Ajansı programı hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce ülkemizin uzayda hatırı sayılır bir söz hakkı oluşturması yakın zamanda mümkün mü? Yorumlarınızı ve beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

65 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:
 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  xHFO16eD

  Demem o ki bizim bir uçak vardı, o uçağa ne oldu?

 3. Avatar for flean flean dedi ki:

  download

 4. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Ben yıl konusuna takılmıyorum açıkçası. 2025 de olur. Yeter ki bu alanda da gelişelim. Öyle ha deyince bir yerlere gelinmiyor. Ayrılabilen bütçe belli, imkanlar belli. Hoş 2023 yılında Ay’a gittik, aha bu da videosu deseler kaç kişi inanır? Mesele bunlar değil. Mesele uzay konusunda çok çok geç kalmışlığımız. Bir şeyler yapılıyor olmasına seviniyorum. Uydularımızın olmasına seviniyorum. Çocukken hep neden biz de bir şeyler yapmıyoruz acaba derdim. Bana imkansız gelirdi. Sanırım bir şeylerin artık oluyor olması beni sevindiriyor.

  Belki ilk deneme başarısız olacak ama pes etmemek önemli.

  @Kubilay_Gunay Bana garip gelmedi ama alışkın olunan bir kullanım değil. Sürekli denk gelmiyoruz.

  Siyasi olarak bakmıyorum böyle şeylere ben. Türkiye’nin kazanımı olarak bakıyorum. A yapmış, B yapmış… Kim yaparsa yapsın da bir an evvel yapsın düşüncesindeyim.

  Bizim ülkemizde nedense siyaset ve kişiler bazı gelişmelerin önüne geçiyor. Bunu anlamsız buluyorum. Ortada bir çaba var ve bugüne dek bu konuda net adımlar atılamamış. Şimdi bir şeyler oluyor. Bunu da takdir etmek gerek. Sonunda ülkemizdeki üniversitelerde uzay mühendisliği gibi bölümleri okumuş binlerce öğrenci için bir kapı açılıyor. Onca emek ver oku, ülkede bir karşılığı olmasın. Şimdi az da olsa var. Bu bir gelişme değil de nedir? Buna odaklanmalıyız. Kişiler gelir geçer.

  Daha düne kadar herkes uzayda fink atarken Türkiye’de televizyon bile yoktu. Ben bunları düşünüyorum. İnternet denildiğinde ne işe yaradığını bilmiyorduk. Kaldı ki bilgisayar nedir, ne işe yarar bunu bile kavramak zordu. İlk cep telefonu da ayrı bir olaydı. İlk cep telefonu Alcatel’di yanlış değilsem. Bugün o telefonu elime aldığım ilk günü hatırlıyorum. Yabancı bir cisim gibiydi. Şimdi elimizdeki telefonlara bakıyorum ve bu noktaya ne çabuk geldik diyorum. Ben bunları hatırlıyorum ve bugün bu tip şeyler beni sevindiriyor. Herkesin bakış açısına ve tercihine karışamam. Alay etmek isteyen eder. Küçümsemek isteyen küçümser. Herkesin kendi görüşü.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

60 cevap daha var.

Yazar Adayları İçin Tavsiyeler

Yeni Yazar Adaylarına İşin Mutfağından Bazı Acımasız Tavsiyeler

Bag Man Ben Stiller

Eski Amerika Başkan Yardımcısı Spiro T. Agnew Konulu Podcast Bag Man, Ben Stiller Yönetmenliğinde Film Oluyor