Türkiye Uzay Ajansı Ekibi Hazır: “Türkiye’yi Uzay Ligine Taşıyacağız”

Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu başkanı ve kadrosu için atamalar yapıldı. 20 yıllık hayal gerçek oluyor!

Aralık 2018’de sizlerle Türkiye Uzay Ajansı’nın resmi olarak kurulduğu bilgisini paylaşmıştık. Şimdiyse Uzay Ajansı için çalışacak ekip belli oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin 20 yıllık rüyası Türkiye Uzay Ajansı’nın A takımı böylece belirlenmiş oldu.

Ajansın yönetim kurulu 7 üyeden oluşacak. Üyeler Cumhurbaşkanı tarafından atandı. Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararından öğrendiğimize göre Ajansın Yönetim Kurulu Başkanı koltuğuna oturacak isim eski Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım oldu.

Yönetim kurulunda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği Bölümünün kurucularından Prof. Dr. Yurdanur Tulunay, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, NASA’nın Mars projesinde görev alan Dr. Ahmed Akgiray, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A. Ş. Genel Müdürü Murat İkinci ile TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan ilk açıklama şöyle oldu:

’Türkiye’yi Uzay Ligine Taşıyacağız’

“Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle atanan Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla belli oldu. ’Milli teknoloji, güçlü sanayi’ vizyonumuzu uzay ve havacılık alanında hayata geçirecek yıldız kadromuzla Türkiye’yi uzay ligine taşıyacağız.

“Yaklaşık 20 yıldır Türkiye’nin gündeminde olan Türkiye Uzay Ajansının ilk yöneticileri olan arkadaşlarımızın sorumluluk bilinciyle hareket edeceğinden şüphe duymuyoruz.”

Uzay Ajansı

Yönetim Kurulu Üyelerinin Görev Süreleri 3 Yıl

Ajansın kuruluş mevzuatına göre, başkan dışındaki yönetim kurulu üyelerinin görev süresi 3 yıl olacak. Görev süreleri biten üyeler yeniden seçilebilecek. Her ay en az bir defa toplanacak yönetim kurulunun çalışma usul ve esasları, Ajans tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Ajansın kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde bulunan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü kapatılmıştı. Söz konusu Genel Müdürlüğün başındaki isim Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansının Başkanı olarak görevlendirildi.

GÖZ ATIN  Ay'da Milyarlarca Yıllık Buz Kalıntıları Keşfedildi

Serdar Hüseyin Yıldırım Kimdir?

Daha önce yayımlanan kararnameyle kapatılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün de başında bulunan Serdar Hüseyin Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünden Berlin Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümüne yatay geçiş yaptı. Yıldırım, aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli havayollarında yönetici olarak çalıştı, proje danışmanlığı yaptı. Kadir Has Üniversitesi’nde Havayolu İşletmeciliği dersleri verdi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde yönetim kurulu başkanlığı ile genel müdürlük yaptı.

Siz bu atamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye Uzay Ajansı başarılı olabilecek mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Bir Gece Konaklamanın Ücretini Açıkladı

* Sizi Uzayın Derinliklerine Götürecek 15 Mikro Bilimkurgu Öyküsü

* NASA Mars Seferi İçin Komik Astronotlar Arıyor!

Kaynak: T24

Son SavaşAnkara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Türkiye Uzay Ajansı Ekibi Hazır: “Türkiye’yi Uzay Ligine Taşıyacağız”

Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu başkanı ve kadrosu için atamalar yapıldı. 20 yıllık hayal gerçek oluyor!

Başa dönün