in

TURKSAT 5A Uydusu, SpaceX Tarafından Yörüngeye Yerleştirildi

TURKSAT 5A Uydusu yörüngedeki yerini aldı. SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya taşıdığı uydunun, 2051’e kadar Türkiye’ye hizmet etmesi bekleniyor.

TURKSAT 5A Uydusu SpaceX

Türkiye için önemli bir uzay adımı daha atıldı. SpaceX, TURKSAT 5A Uydusu için düzenleyeceği uçuşu başarıyla gerçekleştirdi. Haberleşme uydumuz, SpaceX’in Falcon 9 roketi aracılığıyla yörüngeye taşındı.

Airbus ortaklığında gerçekleştirilen yeni haberleşme uydusu TURKSAT 5A, sonunda yörüngedeki yerini aldı. Elon Musk’ın dev uzay şirketi SpaceX tarafından yapılan işlemde Falcon 9 Blcok 5 roketi, uydumuzu yörüngeye taşıdı. TURKSAT 5A Uydusu, şu an bütün planlara uygun bir şekilde Dünya’nın yörüngesinde hareket ediyor.

SpaceX’in “tekrar kullanılabilir olmaları” açısından devrimsel olarak tanımlanan Falcon 9 roketi de bir problem yaşamadan geri dönmeyi başardı. Roket, denizin ortasında bulunan Just Read the Instruction adlı drone gemisine indi.

TURKSAT 5A Uydusu Görevini Gerçekleştiren Falcon 9’ın Kalkış Anı

SpaceX, TURKSAT 5A Uydusu’nu taşıyan Falcon 9 roketinin kalkış anını içeren bir video paylaştı:

Fırlatma, hava koşulları nedeniyle toplamda 45 dakikalık bir gecikme ile gerçekleşti. Bu işlem, SpaceX’in 2021 yılındaki ilk görevi olarak da özel bir yer tutuyor.

Şirket, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen iniş anını da Twitter sayfaları üzerinden bir video ile paylaşmayı ihmal etmedi:

TURKSAT 5A Uydusu, bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlayacak. Türkiye’nin yedinci haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyan TURKSAT 5A’nın önümüzdeki 30 sene boyunca Türkiye’ye uzayda hizmet etmesi bekleniyor.

Turksat 5A Uydusu’nun Önemi

TURKSAT 5A Uydusu, birçok açıdan uzaya gönderdiğimiz önceki uydulardan ayrılıyor.

Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Deniz’i ve Karadeniz’i içine alan geniş bir coğrafyada televizyon yayıncılığı ve veri haberleşme hizmeti sunacak. 5A, şimdiye dek uzayda yer alan uydularımız arasında imkân açısından en fazlasına sahip olan uydumuz olacak.

TURKSAT 5A Uydusu SpaceX

5A’nın yerlilik oranı ise %25 olarak açıklandı. Teknoloji açısından ise özellikle veri aktarım hızı açısından güçlü bir donanıma sahip. TURKSAT 5A, 2051 senesine dek uzay ile Dünya arasındaki haberleşme haklarımızı garanti altına alan bir proje olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte bu uydunun, Türkiye’nin ilk “hibrit uydusu” olduğunu da belirtelim. Üzerinde bulunan elektrikli hibrit motorlar ile konumlandırmasını gerçekleştirecek ve bu şekilde daha az yakıt harcayacak. Bu da kendisini, diğer uydulara kıyasla daha uzun ömürlü bir hale getiriyor.

Peki siz bu hamle hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Türkiye’nin uzaydaki varlığı ilerleyen yıllarda artacak mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2020 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Kazananı

2020 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Kazananı Açıklandı

heresy dizi The Handmaids Tale

Heresy Dizi Oluyor: The Handmaid’s Tale Yaratıcısından Vahşi Batı’da Kadın Kovboylar