in

Türksat 5B Uydusu Uzayda: Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusunu SpaceX’in Falcon 9 Roketi Taşıdı

Türksat 5B uydusu uzaya gönderildi. Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu, Elon Musk’ın SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketiyle gönderildi.

Türksat 5B Uydusu spacex

Türksat 5B uydusu artık uzayda. Türkiye’nin aktif haberleşme uydusu sayısını 5’e çıkartan uydu, SpaceX şirketinin Falcon 9 roketi aracılığıyla fırlatıldı.

Türksat 5B, Türkiye saatiyle 06.58’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şuayip Birinci ve beraberindeki bürokratlar uydunun fırlatılış anını yerinden takip etti.

Kapasitesi ve güç değerlerine bakıldığında Türksat uydu filosunun en güçlü üyesi olacak Türksat 5B haberleşme uydusu, Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle gönderildi. Falcon 9 roketleri, uzaya çıktıktan sonra yeniden Dünya’ya dönebilmeleri nedeniyle ticari uçuşlarda sıklıkla kullanılıyor.

Daha önce bu yılın ocak ayında Türksat 5A uydusu yine SpaceX ile uzaya yollanmıştı. 2051’e kadar ülkemize hizmet etmesi beklenen 5A’nın ardından, şimdi de 5B’nin başarıyla yörüngedeki yerini aldığı bildirildi. Böylelikle Türkiye’nin aktif haberleşme uydusu sayısı 5’e, toplam uydu sayısı ise 8’e çıktı.

Türksat 5B Uydusu 35 Yıl Boyunca Yörüngede Faaliyet Gösterecek

5B’nin, sabit uydulara göre 20 kat daha verimli olacağı biliniyor. 4.5 ton ağırlığındaki uydunun güç kapasitesi ise 15 kilovat olarak açıklandı. Ka-Bant kapasitesini 15 kat artırması beklenen uydunun 55 Gbps’ten fazla veri iletişim kapasitesi kazandıracağı da belirtiliyor.

Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya ve komşu ülkelerde de çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek uydu, aynı zamanda yerli olarak tasarlanan ekipmanlar da içeriyor.

Türksat 5B Uydusu spacex

Geçen günlerde Elon Musk’a teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda ünlü iş insanına çocuklar tarafından yapılan resimlerden oluşan bir NFT çalışmasının Musk’a hediye edeceğini duyurmuştu. Erdoğan başarılı uydu fırlatılışının ardından da şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ve Türk milleti adına, bir gurur anına daha şahit olmanın heyecanını yaşıyoruz. Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli haberleşme uydusu olan Türksat 5B’yi uzaya fırlattık.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise Türkiye’nin kendi fırlatma sistemlerini geliştirmek için çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı. Oktay ayrıca, uydunun kapsama alanı içerisinde yer alan ülkelerle iş birliğinin daha ileri seviyelere taşınacağını da açıkladı.

Türksat 5B’nin fırlatılış anı SpaceX’in YouTube kanalı üzerinden de paylaşıldı.

Konu hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Ölülerle Uzlaşmak - Margaret Atwood

Booker Ödüllü Margaret Atwood’un Yazmak Üzerine Düşünceleri Bir Araya Geldi: “Ölülerle Uzlaşmak”

Shazam 2 Wonder Woman

Shazam! Fury of the Gods’ta Gal Gadot’lu Wonder Woman Yer Alabilir