in

Uzay Fotoğrafçılığı İçin 12 Bin TL’yi Gözden Çıkarmak Gerekiyor

Antalya Saklıkent’te düzenlenen 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde derin uzay astrofotoğrafçısı Nazım Mustul, bu ‘hobi’nin maliyeti hakkında açıklamalar yaptı.

Uzay

Geçtiğimiz hafta Antalya Saklıkent’te 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlendi. Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel gökbilim şenliği, Türkiye’nin pek çok şehrinden uzay meraklısı ve astrofotoğrafçıları bir araya getirdi.

Şenliğe katılan Eskişehir Amatör Astronomi Topluluğu kurucularından matematik öğretmeni ve derin uzay astrofotoğrafçısı Nazım Mustul, 4 gece boyunca yaptığı gözlemlerde, uzayın derinliklerini fotoğrafladı. Mustul’un fotoğrafları arasında, yakın zamanda patlayıp, süpernovaya dönüşecek ‘Betelgeuse Yıldızı’ da bulunuyor. Nazım Mustul; ‘Fil Hortumu Bulutsusu’, ‘Orion Bulutsusu’, ‘Whirlpool Galaksisi’, ‘Vega Yıldızı’, ‘Büyük Herkül Küresel Yıldız Kümesi’, ‘Kartal Bulutsusu’ ve ‘Yaratılış Sütunları’nı da fotoğraflamayı başardı.

‘Keyifli Olduğu Kadar Zahmet Verici’

Astrofotoğrafçılığı hobi olarak yapan Nazım Mustul, küçük yaşlardan beri gökyüzüne, özellikle derin uzaya ilgi duymasıyla bu sürecin başladığını söyledi. Gökyüzünü tanımayı öğrendikten sonra gözleriyle göremediği gök nesnelerini fotoğraflayarak, görsel hale getirmeyi istediğini belirten Mustul şöyle konuştu:
“Astrofotoğrafçılık keyifli olduğu kadar çok bilgi ve zahmet gerektiren bir fotoğrafçılık türüdür. Aynı zamanda da maliyetli bir hobi.”

‘Astrofotoğrafçılığı Profesyonel Olarak Yapanların Sayısı 50’yi Geçmiyor’

Türkiye’de son yıllarda astrofotoğrafçılığa ilginin arttığına dikkat çeken Mustul sözlerine şöyle devam etti:
“Ancak astrofotoğrafçılığı profesyonel olarak yapan kişi sayısı 50’yi geçmiyor. Bu nedenle astrofotoğrafçılığa ilgiyi daha da artırmak için bu etkinliğe katıldım. Astrofotoğrafçılığı ilgi duyan ve zorluklarına katlanabilecek herkese tavsiye ediyorum. İsteyen herkes bana ve arkadaşlarıma Eskişehir ve Ankara astronomi topluluklarına ait sosyal medya üzerinden ulaşıp bilgi alabilir.”

‘Paramı Derin Uzayı Görmek İçin Harcıyorum’

Mustul, astrofotoğrafçılığın maliyetine de değindi:
“İnsanlara hep şunu söylüyorum. ‘İnsanlar parasını uzakları, görmedikleri yerleri görüp, oraların fotoğraflarını çekmek için harcar. Ben ise paramı çok daha uzakları, derin uzayı görmek ve oraların fotoğraflarını çekmek için harcıyorum’. Biz astrofotoğrafçılar, teleskop seçerken, ekvatoryal kundaklı teleskoplar kullanırız; çünkü bu kundağa sahip teleskoplar gök nesnelerinin uzun pozlanmasına izin vermektedir.”

‘Astrofotoğrafçılığa Başlama Maliyeti En Az 12 Bin TL’

Newtonian aynalı teleskop kullandığını belirten Nazım Mustul yaptığı harcamalar konusunda şöyle konuştu:
“20 cm ayna çapına sahip iyi ışık toplayabilen bir derin uzay teleskobu. Teleskoba, sensörleri astrofotoğrafa uygun kameralar takıyoruz. Bu kameralar soğutmalı astrokameralar ya da DSLR kameralar olarak değişmektedir. Ben fotoğraflarımı DSLR bir makineyle çekiyorum. Yıldız takip sistemimde ise Qhy astrokamera kullanıyorum. Teleskobumun toplam maliyeti, kullandığım programlarla beraber 20 bin TL civarı. Bu işe başlayacak birisinin en az 12 bin TL civarı parayı gözden çıkarması gerekir ve sınır yok. Arkadaşımın teleskobunun maliyeti 180 bin TL.”
Astrofotoğrafçılıkta son durum işte böyle. Ne dersiniz, bu pahalı hobi için yola çıkabilmeniz mümkün mü? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Türkiye Uzay Ajansı Ekibi Hazır: “Türkiye’yi Uzay Ligine Taşıyacağız”

* NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Bir Gece Konaklamanın Ücretini Açıkladı

Kaynak: NTV

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Hasan Âli Yücel

Hasan Âli Yücel Anısına Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması

Tolga Karaçelik Alper Canıgüz

Tolga Karaçelik İmzalı Alper Canıgüz Uyarlamasından Kötü Haber