in

Bilim İnsanları, Uzaylılarla İlk Temasta Uygulanacak Protokol Üzerinde Çalışıyor

Uzaylılar ile ilk temas protokolü için çalışmalar sürüyor. Dünya dışı varlıkların olası mesajlarında verilecek reaksiyona dair bir uzlaşı aranıyor.

Uzaylılar ile İlk Temas Protokolü

Uzaylılar ile ilk temas protokolü, bilim insanlarının önceliklerinden birisi. Dünya dışı varlıklarla kurulacak olası iletişimde, nasıl bir yol izleneceğine dair çalışmalar sürüyor.

Siyaset uzmanları ve bilim insanlarından oluşan bir ekip dünya dışı yaşamla beklenmedik bir karşılaşma durumunda tüm dünyanın uyacağı bir “uzaylı ilk temas protokolü” hazırlamak üzere bir araya geldi.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nde bilgisayar uzmanı ve aynı zamanda yeni uzaylı temas protokolünü hazırlayacak disiplinlerarası organizasyon SETI Detection Hub’ın koordinatörü olan John Elliot, yaptığı açıklamada şunları aktardı:

Bilimkurgu başka yerlerdeki yaşam ve zekâ formlarının keşfi yahut bunlarla karşı karşıya kalmanın insan toplumu üzerindeki etkisinin ne olacağının sık sık irdelendiği bir alan.”

Elliot’a göre bu sefer kurulan ekip olası bir temas halinde bunun insanlık üzerindeki etkilerinin ne olacağını düşünmenin ötesine geçecek ve böyle bir durumda nasıl davranmamız gerektiği üzerine yoğunlaşacak.

Uzaylılar ile İlk Temas Protokolü 10 Yıldır Güncellenmemişti

Şu anda insanlığın sahip olduğu bu alanda hazırlanmış tek protokol SETI (Dünya Dışı Zeka Arayışı Enstitüsü) tarafından 1989 yılında yayımlanmıştı. Son güncellenişinin üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçen bu protokolün, konu dünya dışı varlıklara karşı uluslararası tepkinin nasıl olması gerektiğine geldiğinde bir hayli sığ kaldığı görülüyor.

Protokol daha çok yapılan keşiflerin halkla ve diğer bilimsel topluluklarla paylaşmanın önemine odaklanıyor. Uzaylılarla temasın doğrulanması durumunda, protokolün bilim insanlarına önerisi, Birleşmiş Milletler veya başka bir yönetim organından talimat almak. (Birleşmiş Milletler’in ne yapması gerektiği ise başka bir ucu açık soru.)

Uzaylıalr ile İlk Temas Protokolü Hakkında
Contact (1997) filminden.

Mars’ta su izleri bulunmasından dünya benzeri ötegezegenlerin keşfine, son yıllarda uzay araştırmalarında yaşanan gelişmeler; diğer gezegenlerde bir yaşam formu bulunması fikrini çok daha makul kılıyor. Ancak yüzyılı aşan çabalarına rağmen insanlık hâlâ daha uzattığı eli tutacak birileriyle karşılaşmadı.

Yeni Sistem, Uzaylıların Olası Mesajlarına Odaklanacak

Yeni SETI Detection Hub, uzaylılara mesaj göndermeye odaklanmak yerine uzaylı yaşam formları tarafından gönderilmiş olması muhtemel mesajlar için sinyalleri tarayacak ve bu sinyallere anlam yüklemeye yönelik bir sistem geliştirecek. Ayrıca etki değerlendirmelerinde bulunacak; belirli politikaların sonuçlarını özetleyen raporlar sunacak ve olası uzaylı elçilerine verilecek yanıtlar için prosedür ve tezler geliştirecekler.

Uzaylılar ile İlk Temas Bilgi

Elliot, konuya dair görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

“Dünya dışı varlıklardan hiç mesaj alacak mıyız? Bunu bilmiyoruz. Ayrıca bunun ne zaman olacağını da bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var o da yarın dahi gerçek olabilecek bir senaryoya hazırlıksız yakalanmayı göze alamayacak olduğumuzdur.”

Peki siz uzaylılar ile ilk temas protokolü hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Jenna Ortega - Wednesday Netflix Dizisi

Wednesday Dizisinin Başrolü: “Küçük Hayvanlara Otopsi Yapmış, Tuhaf Birisiyim”

Oh Yeong-su Cinsel Taciz Squid Game

“Squid Game”in 78 Yaşındaki Yıldızı Oh Yeong-su, Cinsel İstismarla Suçlanıyor