in ,

Vitruvius Adamı: Leonardo da Vinci’nin 500 Yıllık Çizimi, Modern İnsanın Oranlarına Çok Yakın

Leonardo da Vinci’nin 500 yıl önce yaptığı Vitruvius Adamı çizimindeki oranlar ile günümüz insanının ölçülerinin birbirine çok yakın olduğu ortaya çıktı.

Vitruvius Adamı - Leonardo da Vinci
- Reklam -
- Reklam -

Leonardo da Vinci, Rönesans dönemine her açıdan zenginlik katmış sanatçılardan birisi. Vinci’nin filozof, mimar, mühendis, matematikçi, müzisyen gibi pek çok alanla ilgilenen bir deha olduğu gerçek. Vitruvius Adamı eskizleri de sanatçının önemli işlerinden birisi. Vitruvian Man hakkında yapılan yeni araştırmalar, eskizlerde resmedilen insanın ölçülerinin şu anki modern insan oranına oldukça yakın olduğunu ortaya çıkarttı.

Leonardo da Vinci’nin kendi kafasında oluşturduğu ideal insan anatomisini anlatan çalışma neredeyse 500 sene önce resmedilmiş. Bir süredir bu taslak üzerinde çalışan bilim insanları, günümüzde fit vücuda sahip olan erkeklerin ve kadınların vücutlarını Vitruvius Adamı çizimleriyle kıyasladılar. Yapılan çalışmalar Leonardo’nun taslağının günümüz insanının vücut ölçüleriyle neredeyse aynı oranda çizildiğini kanıtladı.

Vitruvius Adamı - Leonardo da Vinci

- Reklam -

64.000 kadının ve erkeğin katıldığı bilimsel çalışmalarda her bir deneğin kasık genişliğinden omuz genişliğine, uyluk genişliğinden başının genişliğine kadar bütün fiziki yapıları incelendi. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçla beraber kasık, omuz ve uyluk genişliklerinin Leonardo’nun ölçümlerine son derece yakın olduğu anlaşıldı. Öte yandan Vitruvian Man’deki başın genişliği, kolların uzunluğu ve göğüs ile dizlerin genişliği günümüz insanlarıyla kıyaslandığında taslaktaki ölçülerin daha düşük kaldığı öğrenildi.

Leonardo Da Vinci’nin Vitruvian Man ile Resmettiği İdeal İnsan Oranları Gerçeğe Oldukça Yakın

Normalde bu taslak bir erkeğe ait olmasına rağmen bilim insanları kadınlarla da bu ölçümleri kıyaslamak istedi. Deneklerin hepsi A.B.D’nin Hava Kuvvetleri ordusundan alınan askerlerdi. U.S Military Academy (A.B.D Askeri Akademisi) matematikçilerinden Diana Thomas bu konuda şu açıklamada bulundu:

“Deneklerin her biri ve ölçüm şekillerimiz farklı olmasına rağmen, Leonardo da Vinci’nin ideal insan vücudu çizimi ve bizim elde ettiğimiz orantılar oldukça yakınlar.”

Vitruvian Man

- Reklam -

Burada Thomas’ın vurgulanmak istediği şey da Vinci’nin teknolojiden tamamen uzak bir dönemde bu denli tutarlı bir anatomi çizimi yapmasının oldukça etkileyici olması. Çünkü şu anda üç boyutla kameralarla çekilen fotoğraflarla ve sayısız yapay zekanın, bilgisayarın yardımıyla elde edilen bu ölçüm bilgileri neredeyse Vitruvian Man ile birebir tutarlı.

Vitruvius Adamı’nın ölçümleri sayılara aktarıldığında ideal bir erkeğin boyu 167 cm olarak hesaplanırken, ideal bir kadının boyu 160 cm olarak gözükmekte. Leonardo da Vinci’nin o zamanlarda yaptığı ölçümler ile bu denli tutarlı bir çizimi günümüze kadar aktarması; üstelik bu çizimin günümüzde dahi başarılı bir şekilde tutarlı olması onun bilim dünyası tarafından tekrar tekrar saygı görmesini mümkün kılıyor.

Siz Da Vinci’nin 1492 yılında yapıldığı düşünülen çalışmasının günümüzde hâlâ başarıyla işliyor olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Vitruvius Adamı hakkında paylaşmak istediğiniz başka bilgiler var mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Leonardo da Vinci ve Döneminin Çok İlerisindeki 9 İcadı

Kaynak: Daily Mail

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the matrix 4 liste

Matrix 4 ile Geri Dönmesi Olası 7 Tanıdık Yan Karakter

Tenet Ertelendi

Tenet Ertelendi: Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Pandemiye Direnemedi