in

Wikipedia Türkiye Nihayet Yeniden Erişime Açıldı!

Wikipedia (Vikipedi) Türkiye erişim yasağı sonunda kalktı. Özgür Ansiklopedi’ye 2 yılı aşan bir aranın ardından Türkiye’den de erişilebilecek!

Wikipedia Erişim

2017 yılından beri Türkiye’deki erişim yasağı sona erdi. Wikipedia artık yeniden bizlerle! Özgür Ansiklopedi Wikipedia (Vikipedi) hakkında beklenen gelişme bu akşam yaşandı. Açıldı, açılıyor derken sonunda geri dönen Vikipedi’nin erişim engeli BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) duyurusu sonrası kaldırıldı.

Aralık 2019’da Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi tarafından siteye erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğü ihlali olarak kabul edilmiş, sonrasında da AYM sulh ceza hâkimliğinden Wikipedia yasağının kaldırılması istenmişti.

10 Ocak 2020’de ise Adalet Bakanı Gül’den, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının beklendiğine dair açıklaması gelmişti. AYM, gerekçeli kararını Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdi. Hakimlik ise Wikipedia sitesinin yeniden açılması kararını aldı. Karar BTK’ye gönderildi. 23.00 civarında da site Türkiye’den yeniden erişime açılmış oldu.

AYM’nin BTK’ye gönderdiği yazıda şunlar yazıyordu:
“AYM’nin 26 Aralık 2019 tarihli kararı gereğince hakimliğimizin 29 Nisan 2017 tarihli kararının kaldırılmasına, www.wikipedia.org adlı internet sitesine uygulanan erişim engelinin sonlandırılmasına, bu siteye tümüyle erişimin sağlanmasına, kararın yerine getirilmesi için bir örneğinin derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmesine karar verildi.”
Wikipedia

Bugün Resmi Gazete’deki yerini alan gerekçeli kararla birlikte; Wikipedia erişimi akşam saatleri itibarıyla yeniden açıldı.

29 Nisan 2017 yılından beri süren yasak böylece kalkmış oldu. Site tam 991 gün sonra geri geldi.

Wikipedia Türkiye’ye Neden Kapatılmıştı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Wikipedia’ya erişim engelinin getirilmesine karar verdiğinde sebep olarak Vikipedi’de yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleriyle birlikte işbirliği yapan ülkeler arasında gösteren içerikler öne sürülmüştü.

Bahsi geçen içeriklerin kaldırılmaması sonrası, 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine dayanarak alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından onandı ve Vikipedi’ye Türkiye’den erişim kapatılmış oldu.

Wikipedia Erişim Tarihi

Türkçe Vikipedi’nin bu kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesini işaret ederek garanti altına alınmış olan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirtti ve Mayıs 2019’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

AYM’nın Aralık 2019’da verdiği kararın kaldırılması talebi ise ancak 15 Ocak 2020 akşamında uygulanabildi.

Siteye erişimin engellenmeye çalışıldığı bu süreçte kullanıcılar çeşitli VPN servisleri ve WikiZero gibi siteler aracılığıyla, Wikipedia’yı ziyaret etmeye devam ediyordu.

Yasağın kalkmasına dair sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Netflix Türkiye ve RTÜK’ten Ebeveyn Kontrolü Açıklamaları

* Harry Potter Kitapları ‘Gerçek Büyüler İçerdiği’ İçin Yasaklandı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Kutsal bilgi kaynağımız Wikipedia hoş geldin. İlk dolunayda gökyüzü maviye dönecek ve kadim bilginin şifreleri zihinlerimizde belireceeekkk! :smiley: :smiley:

  2. Avatar for danieljackson danieljackson dedi ki:

    booking.com gelir de diğerleri biraz zor.

  3. Avatar for Ozcan_Bal Ozcan_Bal dedi ki:

    Düşünmekte fayda var :thinking:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

john wick the continental

John Wick Dizisi The Continental Çıkış Tarihinde Sevindiren Gelişme

Game of Thrones - House of the Dragon

Game of Thrones Dizisi House of the Dragon En Erken 2022’de Gelecek