in

Yarı Erkek, Yarı Dişi Bir Kuş Keşfedildi

Biyoloji dünyası nadir görülen genetik bir anomali ile karşı karşıya. Pensilvanya’da, yarı erkek, yarı dişi bir kuş keşfedildi.

Yarı Erkek, Yarı Dişi Kuş

Çok nadir görülen hem erkek hem dişi bir kuş Pensilvanya’da keşfedildi. Cinsiyet açısından tam ortadan ikiye bölünen kuş hem sarı kanat çukurlarına hem de içi pembe kanataltı bölgelerine sahip. Bu özel ötücü kuş biyoloji kitaplarına girecek türden.

Kan testi veya otopsi olmadan tam olarak sebebini anlamak imkânsız olsa da kuşu keşfeden araştırmacılar bu al-göğüslü kocabaş türündeki kuşun bilateral ginandromorfizm adındaki genetik bir anomaliden muzdarip olduğunu düşünüyor. Bu kuşlarda çok nadir olsa da daha önce rastlanmış bir rahatsızlık.

Çifte cinsiyet denildiğinde akla ilk gelen hermafroditizmde hem erkek hem dişi üreme organları canlıda aynı anda bulunurken ginandromorfizmde vücudun iki tarafı farklı cinsiyetlerin özelliklerini taşıyor.

Yarı Erkek, Yarı Dişi Kuş

Bu al-göğüslü kocabaşta da vücudunun bir tarafı genetik olarak dişiyken diğer tarafı erkek özelliklerine sahip. Kanatların arkası ve kuyruktaki tüyler bile cinsiyet farklılıkları taşıyor. Kuyruğunun sağ tarafının daha koyu ve sol tarafının kahverengi olduğunu fark edeceksiniz.

Kuşu kayıt altına almadan önce incelerken bu durumu fark eden Powdermill Kuş Araştırma Merkezi 1962’den beri bölgedeki kuşları incelemekte. Yılda 13 bin kuşu kayıt altına alan merkezin veri tabanında yüz binlerce kuşun bilgileri var. Yarım asırdan fazla süredir çalışan merkez bu sürede sadece 9 tane bilateral ginandromorf kaydetmiş.

Son Yarı Erkek, Yarı Dişi Kuş Keşfinin Üzerinden 15 Yıl Geçti

En son yarı erkek, yarı dişi bir kuş kayıt altına alındığında yıl 2005’miş ve yine bir al-göğüslü kocabaş bu fenomene sahipmiş.

Ginandromorfizm sürüngenlerde, kelebeklerde ve kabuklularda da rastlanılan bir mutasyon ve neyin sebep olduğu konusunda net fikirlerimiz yok.

Yarı Erkek, Yarı Dişi Kuş

İlk teoriler ginandromorfizmin ayrı ayrı döllenmiş iki embriyonun bir araya gelmesinden kaynaklandığını düşünüyordu ama şimdi yeni bir fikir ortaya atıldı:

Dişi kuşlar yumurta ürettikleri zaman hücrenin kromozomlarını ikiye bölmesi gerekir. Eğer yumurtada bu işlem gerçekleşmezse kendi nukleuslarını yaratmaya başlar. İki sperm bu iki nukleuslu yumurtayı dölleyecek olursa da doğan yavrunun iki nukleuslu vücudunun her bölümü kendi cinsiyetine sahip olur. Bir taraf erkek kromozomlu, diğer taraf dişi kromozomlu.

Siz bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Kargalar, İnsanlar ve Primatlarda Görülen Bir Bilinç Tipine Sahip

Kaynak: Science Alert

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

The Social Network 2

The Social Network 2 Gelebilir: Aaron Sorkin Olasılıklar Üzerine Konuştu

The Peripheral amazon dizi - Chloë Grace Moretz

The Peripheral: William Gibson Bilimkurgusu Westworld Yaratıcılarının Eliyle Dizi Oluyor