in ,

Birleşik Krallık’taki Bütün Ulusal Parklar Tolkien’in Büyülü Tarzıyla Haritalandırılıyor!

İngiliz kartograf Dan Bell, Orta Dünya stili çizimlerle Birleşik Krallık’ta yer alan ulusal parkları haritalandırıyor.

ulusal parklar tolkien

İngiltere’de yaşayan kartograf Dan Bell, Birleşik Krallık’ta yer alan “ulusal parklar”ın hepsini J.R.R. Tolkien’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi serisinde yer alan haritalarda olduğu tarzda çizmeyi planlıyor.

Bu proje Bell’in kendi Orta Dünya versiyonunu Eylül 2017’de çizmesiyle başladı. Bu çizimin internette olumlu tepkiler almasıyla birlikte, gerçek Dünya mekânlarını fantastik diyarlara çevirmeye karar verdi. Bu zorlu uğraşta şimdiden büyük yol kat etmiş. Birleşik Krallık’taki 15 parktan 11 tanesini şimdiden bitirmiş durumda. Ki gördüğümüz kadarıyla yaptıkları çalışmalar gayet özenli ve büyük zamanını almışa benziyor.

İskoçya Cairngorms Ulusal Parkı

Mental Floss‘ta yer alan habere göre, projesini bitirdiği zaman durmayı düşünmüyor kendisi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki parklara da göz dikmiş durumda. Hatta şimdiden ünlü Yellowstone Ulusal Parkı’nın haritalandırmasını yapmış.

Kendisinin aynı tarzla yaptığı başka işler de mevcut. Bunlardan biri de Game of Thrones evreninden Westeros için yaptığı harita. Yaptığı tüm işlere dijital ortamlardan ulaşılabiliyor. Fiyatlar tuzlu olsa da insanın içi gitmiyor değil. Gerçekten şahane işler.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for yavanna yavanna dedi ki:

    Türkiye’deki Ulusal Park Haritaları da benden olsun o halde;

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Nebula

2017 Nebula Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Bir Fincan Güzel Çay | George Orwell