in ,

Çernobil Santrali Kahramanı, Diziyi İzledikten Sonra İntihar Etti

Çernobil Nükleer Santrali’nde temizlik çalışmalarına katılmış 61 yaşındaki Nagashibay Zhusupov, Chernobyl dizisini seyrettikten sonra intihar etti.

Chernobyl Dizi Kahraman Intihar

Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlama sonrası temizliğe yardım eden 61 yaşındaki likidatör Nagashibay Zhusupov, HBO’nun son zamanlardaki en popüler yapımlarından Chernobyl dizisini izledikten izledikten sadece birkaç gün sonra, yetkililerin kendisini ihmal ettiği konusundaki acı anılarını hatırladığı için yaşamına son verdi.

61 yaşındaki Zhusupov, 1986 yılında yaşanan patlamanın ardından hükümetin o zamanki mağdurlara sağladığı yerlerden yararlanamamış, karısı ve beş çocuğuyla birlikte küçük ve sıkışık bir pansiyonun yatakhanesinde kalmaya mecbur edilmişti.
Haziran ayında, Kazakistan Aktobe’deki beş katlı bir binanın çatısından atlayarak intihar eden yaşlı adam, olay yerinde ölü bulundu.

25 yaşındaki kızı Gaukhar, Zhusupov’un HBO dizisini ‘göz yaşlarıyla’ izledikten sonra intihar etmeye karar verdiğinden şüpheliyor. Çünkü Chernobyl dizisinin geçmişte yaptığı fedakarlıkları ve acı hatıralarını geri getirdiğini düşünüyor.

Zhusupov’un arkadaşları da kendisini bu sebepten öldürdüğüne inanıyorlar. Patlamadan sonra Çernobil’de dört numaralı reaktörde tasfiye memuru (likidatör) olarak görev yapmış olmasına ve ardından Semipalatinsk’te Sovyet nükleer test sahasında bir işçi olarak hizmet vermesine rağmen, yetkililer tarafından ihmal edildiğini düşünüyordu.

Böyle düşünmesi de normaldi çünkü faciadan sonra pek çok Çernobil gazisi, eski Sovyet ülkeleri Ukrayna, Rusya, Belarus ve Kazakistan’daki hükümetlerden emekli maaşını aldı ve hatta bu maaşlar düzenli olarak arttı. Ama Zhusupov için durum böyle değildi. Özürlülük ödenekleri dahil emekli aylığı haftada 35 Pound (yaklaşık 250 TL) oldu.

Hayali bir rüya olarak kaldı

Patlayan elektrik santralinde korkunç kirlilikle mücadele eden Çernobil tasfiyecilerini temsil eden bir organizasyonun başkanı, Zhusupov’un dört numaralı reaktörde olay yerine gelen ilk kişilerden biri olduğunu belirtti. Buna rağmen kahramanın kendisi, eşi ve beş çocuğu için ’çok küçük’ bir pansiyonun yatakhane odası tahsis edildi. Yıllarca, fedakarlığı nedeniyle haklı olduğuna inandığı diğer Çernobil gazilerine devlet tarafından tahsis edilen bir daire talebinde bulundu. Ancak on yıl boyunca bir konut kuyruğunda bekledikten sonra isminin ‘silindiğini’ gördü.

Talihsiz kahramanın sağlığı da günden güne kötüye gitti. Sıkça görülen şiddetli baş ağrıları ve ani bayılmalar nedeniyle acı çekti ve hastanede giderek daha fazla zaman geçirdi.

Son olarak kızı şunları söyledi:
“Hepimiz Chernobyl dizisini izledik. Babamın gözlerinde, yaşadığı bütün bu acı anları hatırlatan diziyi izlerken göz yaşları vardı. Babam hükümetten istediği gibi bir desteği hiçbir zaman alamadı. Sağlıklarını feda eden diğer Çernobil kahramanları gibi devletten bir daire alma hayalini kurdu. Fakat onun hayali bir rüya olarak kaldı. Yine de tüm bu sorunlarına rağmen, her zaman yardımsever biri oldu. Sağlık sorunlarına rağmen torunlarıyla oynayacak kadar enerji doluydu. Böyle bir şeyin bizim başımıza geldiğine ve bir daha eve gelmeyeceğine inanamıyoruz.”

* * *

Chernobyl Dizisini Eleştiren Rusya Kendi Dizisini Yapıyor

Kaynak: dailymail

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Amcacım zaten olan olmuş niye intihar ediyosun ??

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Deadpool 3

Deadpool 3 Filmi Gelecek mi?

The Lion King

The Lion King (Aslan Kral) Yeniden Aynı Tadı Veriyor mu? (Spoiler’sız Video İnceleme)