in ,

China Miéville’in “Şehir ve Şehir” Kitabı Dizi Oluyor

BBC, China Miéville’in ünlü romanı Şehir ve Şehir’i televizyon ekranlarına taşımaya hazırlanıyor!

Günümüzün en önemli yazarlarından biri olarak görülen China Miéville‘ın eserlerini sonunda ekranlarda da görebileceğiz! Bundan iki yıl kadar önce yazarın Şehir ve Şehir adlı kitabının BBC tarafından televizyonlara taşınma ihtimali konuşulmuş, biz de bunu sizlere aktarmıştık. Görünen o ki hayaller gerçek oldu! Çünkü bu güzide eser yakında tanıdık isimlerle bizlerle buluşacak.

The Walking Dead dizisinden Vali rolüyle hatırlayacağınız David Morrisey televizyona uyarlanan dizide Müfettiş Tyador Borlú‘yu canlandırarak başrolde olacak. Şehir ve Şehir‘i bu yıl çıkması beklenen Philip K. Dick’s Electric Dreams adlı seride de yer kapan Tony Grisoni uyarlayacak. Dört bölümden oluşacak yapım Borlú‘nun bir cinayet yüzünden Besźel ve Ul Qoma adlı ikiz şehirler arasında gidip gelmesini konu alıyor.

Seri kitaptan birebir uyarlanacağı için konusunu merak edenler arka kapak yazısı ile de tatmin olabilirler:

Avrupa’nın kıyıda köşede kalmış bir şehri olan Besźel’de bir kadın cesedi bulunur. Bu olay, başta, Ağır Suçlar Birimi müfettişi Tyador Borlú’ya sıradan bir cinayet gibi gelir. Ama soruşturma ilerledikçe, kanıtlar onu hayal bile edemeyeceği kadar ölümcül planlara götürür.

Borlú, Besźel’den, dünya yüzünde onun kadar tuhaf olan tek metropole gitmek zorundadır. Bu sıradan bir sınır geçişi değil, fiziksel olduğu kadar, ruhsal da bir geçiştir. Bir algı değişimi, görülmeyenin görülmeye başlanmasıdır. Gideceği yer Besźel’in aynısı, rakibi, yakın komşusu zengin ve hareketli Ul Qoma şehridir. Ul Qomalı dedektif Quissim Dhatt’la beraber ve bu geçişle mücadele ederek, komşu şehri yok etmeye ant içmiş aşırı milliyetçilerin ve iki şehri birleştirme hayalleri kuran birleşmecilerin çıkarcı yeraltı dünyasında bulur kendini. Dedektifler ölen kadının sırrını çözerken, bunun hayatlarına mal olabileceği gerçeğinin farkına varırlar. Karşılarına çıkan şey, Besźel ve Ul Qoma’daki tehlikeli güçlerdir: Ve iki şehir arasında gizlenen şey, bu güçlerin en korkuncudur.
China Miéville‘in konu hakkındaki düşünceleriyse şöyle:

Kurgudan senaryoya dönüşmesine şahit olmak büyüleyici ve dokunaklıydı. Tony Grisoni, Tom Shankland ve diğerleriyle birlikte çalışıyor olmak da öyle. Yaptıkları bana tanıdık geliyor, beni direk kitaba yolluyorlar ancak bir o kadar da kendilerine özgü şeyler katmışlar. Keşfetmek için hevesli olduğum bir şey. Bunun için son derece sabırsızım!”

Dilimize Yordam Kitap tarafından kazandırılan Şehir ve Şehir, China Miéville’e Hugo, Arthur C. Clarke ve World Fantasy ödüllerini kazandırmıştı. Bu başarılı romanla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz detaylı incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Dizinin çıkış tarihiyse şimdilik bilinmemekte.

Oyla!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçkide Doksan Dördüncü Ay

Kayıp Meşe’nin Yapımcılarıyla Tanışmaya Hazır mısınız?