Çinli Cinayet Romanı Yazarı 4 Cinayetten Tutuklandı

Çin'in ünlü polisiye yazarlarından Liu Yongbiao, dört kişiyi öldürme suçundan tutuklandı; yazdıklarının o kadar da "kurgu" olmayabileceği ortaya çıktı.

Çin edebiyat dünyası geçtiğimiz günlerde oldukça tuhaf bir olayla çalkalandı. Ülkenin önde gelen ödüllü yazarlarından Liu Yongbiao, 22 yıl önce işlenen dört cinayetin baş zanlılarından biri olarak hapse atıldı. İşin garip olan tarafıysa Yongbiao’nun tam olarak bu konu hakkında bir cinayet romanı yazmakta olduğuydu.

Sixth Tone adlı sitede yayınlanan habere göre Liu Yongbiao son romanının giriş kısmında bir sonraki kitabının ne olacağı hakkında bilgiler vermiş ve seri cinayetler işleyen ama bir türlü yakalanmayan bir yazarın maceralarını konu almak istediğini aktarmış okurlarına. Gelin görün ki ortaya çıkan yeni bulgular ışığında yazdıklarının o kadar da “kurgu” olmadığı ortaya çıkmış durumda.

Her şey Çin Polisi’nin gelişen soruşturma teknolojilerinden faydalanarak çözülmemiş davaları yeniden ele almasıyla başlamış. Bundan 22 yıl önce, 1995‘te Çin’in Huzhou kentinde bir cinayet işlenmiş ve dört kişi katledilmiş. Hırsızlık yapmak için bir pansiyona dalan zanlılar direnen müşterilerden birini, işletmenin sahibi olan yaşlı karı kocayı ve 13 yaşındaki torunlarını öldürerek kayıplara karışmış. O zamanki soruşturma teknikleriyle yeteri kadar bilgi toplanamadığından dava çözülemeden rafa kaldırılmış.

Ancak bu ay içerisinde yapılan DNA ve parmak izi incelemeleri sonucunda katillerin ünlü yazar Liu Yongbiao (53) ile Wang (64) adında bir adam olduğu tespit edilmiş. Polisler kendisini tutuklamak için yazarın evine gittiğinde Yongbiao’nun suçunu itiraf ettiği ve “Bunca yıldır sizi bekliyordum,” dediği belirtildi.

Liu Yongbiao, 2005’te yazdığı “Bir Film” adlı romanıyla ünlenmiş, pek çok ödül kazanmış. Romantizm türündeki başka bir romanıysa 50 bölümlük bir televizyon dizisine çevrilmiş. Göz altına alındıktan sonra cinayetlerden bihaber olan karısına bir mektup yazan Yongbiao’nun, “Uzun zamandır çektiğim bu zihinsel işkenceden nihayet kurtulabileceğim,” dediği söyleniyor.
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

PORTAL YORUMLARI

 1. Kenan Ulusoy dedi ki:

  Türkçeye çevrilmiş bir kitabı var mı?

  1. M. İhsan Tatari dedi ki:

   Benim de aklıma ilk o soru geldi 🙂 Şimdilik yok ama bu olayın ardından olur herhalde. Tamamen “duygusal” sebeplerden… 🙂

 2. bagatur dedi ki:

  Bir ironiyi ayrımsamamışsınız. “刘” liu Çince’de öldürmek demek:). “öldürmek” eylemini karşılamak için en sık kullanılan eylem olmasa da bu gerçekten çok ilginç bir tesadüf. Ya da tesadüf mü?

  1. M. İhsan Tatari dedi ki:

   Eh… Çince bilmediğim için fark etmemem normal 🙂 Ama gerçekten ilginçmiş. İnsan neden böyle bir isim koyar ki oğluna? Takma adı falan mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çinli Cinayet Romanı Yazarı 4 Cinayetten Tutuklandı

Çin’in ünlü polisiye yazarlarından Liu Yongbiao, dört kişiyi öldürme suçundan tutuklandı; yazdıklarının o kadar da “kurgu” olmayabileceği ortaya çıktı.

Başa dönün