in ,

Çinli Cinayet Romanı Yazarı 4 Cinayetten Tutuklandı

Çin’in ünlü polisiye yazarlarından Liu Yongbiao, dört kişiyi öldürme suçundan tutuklandı; yazdıklarının o kadar da “kurgu” olmayabileceği ortaya çıktı.

katil yazar Liu Yongbiao

Çin’in ünlü polisiye yazarlarından Liu Yongbiao cinayet nedeniyle tutuklandı.

Çin edebiyat dünyası geçen günlerde oldukça tuhaf bir olayla çalkalandı. Ülkenin önde gelen ödüllü yazarlarından Liu Yongbiao, 22 yıl önce işlenen dört cinayetin baş zanlılarından biri olarak hapse atıldı. İşin garip olan tarafıysa Yongbiao’nun tam olarak bu konu hakkında bir cinayet romanı yazmakta olduğuydu.

Sixth Tone adlı sitede yayınlanan habere göre Liu Yongbiao son romanının giriş kısmında bir sonraki kitabının ne olacağı hakkında bilgiler vermiş ve seri cinayetler işleyen ama bir türlü yakalanmayan bir yazarın maceralarını konu almak istediğini aktarmış okurlarına. Gelin görün ki ortaya çıkan yeni bulgular ışığında yazdıklarının o kadar da “kurgu” olmadığı ortaya çıkmış durumda.

Her şey Çin Polisi’nin gelişen soruşturma teknolojilerinden faydalanarak çözülmemiş davaları yeniden ele almasıyla başlamış. Bundan 22 yıl önce, 1995’te Çin’in Huzhou kentinde bir cinayet işlenmiş ve dört kişi katledilmiş. Hırsızlık yapmak için bir pansiyona dalan zanlılar direnen müşterilerden birini, işletmenin sahibi olan yaşlı karı kocayı ve 13 yaşındaki torunlarını öldürerek kayıplara karışmış. O zamanki soruşturma teknikleriyle yeteri kadar bilgi toplanamadığından dava çözülemeden rafa kaldırılmış.

Ancak bu ay içerisinde yapılan DNA ve parmak izi incelemeleri sonucunda katillerin ünlü yazar Liu Yongbiao (53) ile Wang (64) adında bir adam olduğu tespit edilmiş. Polisler kendisini tutuklamak için yazarın evine gittiğinde Yongbiao’nun suçunu itiraf ettiği ve “Bunca yıldır sizi bekliyordum,” dediği belirtildi.

Liu Yongbiao, 2005’te yazdığı “Bir Film” adlı romanıyla ünlenmiş, pek çok ödül kazanmış. Romantizm türündeki başka bir romanıysa 50 bölümlük bir televizyon dizisine çevrilmiş. Göz altına alındıktan sonra cinayetlerden bihaber olan karısına bir mektup yazan Yongbiao’nun, “Uzun zamandır çektiğim bu zihinsel işkenceden nihayet kurtulabileceğim,” dediği söyleniyor.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

4 Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Stan Lee Silver Surfer’ı Sinemada Görmek İstiyor

    N.K. Jemisin Yeni Romanında Lovecraft’ı Hedef Alacak