in ,

Türkiye’nin İlk Çizgi Film Okulu: Çizgi Film Değirmeni

Hepimiz bir çocuk gibi düşünmek, çocuk olarak kalmak istemişizdir. Onların hayal dünyası, gizli yetenekleri bizi hep kendine hayran bırakmıştır. Tabii ortaya çıkarıldığı sürece… İşte Çizgi Film Değirmeni, tam olarak böyle bir amaçla dönmeye başlıyor!

Türkiye’nin İlk Çizgi Film Okulu: Çizgi Film Değirmeni - The Cartoon Mil

Keşfedilmesi gereken yüzlerce hayal dünyası, geleceğimizin en büyük umudu olabilir. Bunun için yapılan çok sayıda çalışma, girişim olmasa da The Cartoon Mill, sıkı sıkı sarılmamız gereken projelerden biri.

The Cartoon Mill, dünya çizgi film piyasasını etkileyecek güçteki yetenekleri keşfetmek için yapılan umut verici bir proje.

Çocukların yaratıcılıklarını açığa çıkarmasına aracı olan The Cartoon Mill projesinin sahibi, bir resim öğretmeni olan Fatih Küçük. Aynı zamanda bir gezgin olan Fatih Küçük, yüksek lisansını anime ve çizgi filmler üzerine yapmış. Çeşitli ülkeleri gezdikten sonra Türkiye’de iki buçuk yıl boyunca 79 şehirdeki köy okullarını ziyaret ederek duvarlarına resimler yapmış.

Bir süre sonra Kaş’ın Sahilkılınçlı Mahallesi’ndeki eski bir köy okulunu, Türkiye’de çizgi film alanına dair gördüğü eksiklikleri giderebilmek için seçti. Kaş Kaymakamlığı’nın desteğiyle The Cartoon Mill (Çizgi Film Değirmeni) adında bir çizgi film okulu projesi için çalışmalara başladı.

15 Ekim 2016’dan beri çocukların hayal dünyasına yolculuk eden The Cartoon Mill’in kuruluşunda Fatih Küçük ve Kaş Kaymakamlığı’nın yanı sıra ülkenin farklı yerlerinden katılan gönüllüler de çalıştı. Çizgi filmlerin çocuklar tarafından üretildiği okulda Çizgi Film Değirmeni için stüdyolar ve kütüphane kuruldu.

Çocukların taze zihinlerinin ve yeteneklerinin yanında profesyonellerin de çalışacağı Çizgi Film Değirmeni’nde çocuklar çizimlerini bilgisayar animasyon programlarını kullanmadan yapacak.

The Cartoon Mill kurucusu Fatih Küçük, okulun amaçlarını anlatırken Türkiye’deki çizgi filmlerin genel durumundan yakınıyor. Ülkemizdeki çizgi filmlerin yalnızca görgü kurallarını öğretmek için yapıldığını söyleyen Küçük, Çizgi Film Değirmeni’nin idealinin kültür ve astronomi alanlarında çalışıp çocuklara evrensel ve bilimsel değerleri katmak olduğunu belirtiyor. The Cartoon Mill, çizgi film alanında çalışma yapmak isteyenlere imkân sunmak, uluslar arası anlamda Türkiye’nin de çizgi film alanında ismini duyurmak, evrensel, edebi, ve bilimsel temellere dayanan çalışmalar yapmak için kurulmuştur. The Cartoon Mill’in Türkiye’yi bu alanda evrensel çizgi film piyasasına sokmak gibi bir hedefi de var. Bu amaçlarla Türkiye’nin her yerinden ticari amaç gütmeden her hafta üç öğrenci ve bir öğretmen ağırlanıyor. Okula gelen konuklar, okulun konuk evinde ücretsiz kalıyor.

The Cartoon Mill’in öğrencileriyle oluşturduğu İlk çizgi film çalışması karakteri olan PİGIR, ismini buluşları ile önemli 5 bilim insanını olan Pisagor, İbni Sina, Galileo, Isaac Newton ve Rosalind Franklin’in baş harflerinden alıyor. Pigır, bir keçi figürü olarak tasarlanmış olup bilimsel deneyler yapan bir karakterdir. The Cartoon Mill şimdilerde animasyon ve resim alanında yeterli olup Pigır adlı çizgi film çalışmasının ekibinde yer almak isteyenleri Çizgi Film Değirmeni’nde konuk etmek istiyor.

Elif Şeyda Doğan

Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında doktora yapmaktayım. Öykü yazıyorum. İki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for subrose subrose dedi ki:

    Müthiş. TRT deki sakallı, fesli karakterleri düşününce bile içim bayılıyor…

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Marşandiz Fanzin 12. Sayısıyla Dördüncü Yılını Kutluyor!

2017 Locus Ödülleri Kazananları Duyuruldu