in

Akira Manga Serisi 1. Cilt ile Türkçe Macerasına Başlıyor

Katsuhiro Otomo’nun 1988 tarihli kült anime filmine de konu olan manga klasiği “Akira” ilk cildi ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Akira 1. Cilt - Katsuhiro Otomo
- Reklam -

Japonya’nın en popüler manga serileri arasında yer alan Akira artık Türkçede! Sanatçı Katsuhiro Otomo’nun kaleminden çıkan siberpunk temalı manga serisi, anime film uyarlaması ile adından çokça söz ettirdi. Sevilen seri Gerekli Şeyler imzası ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

İlk olarak Japonya’da 1982 yılında yayımlanmaya başlayan seri 1990’da noktalandı. Toplamda 2.000 sayfanın üzerinde olan manga, Japonya’nın köklü yayınevlerinden Kodansha tarafından 6 cilt halinde toparlandı.

Kült manganın yaratıcısı Katsuhiro Otomo, 1988’de Akira’yı 2 saat 4 dakikalık bir anime filmine de uyarladı. Hem senaryosunu hem de yönetmenliğini üstlendiği yapım, Otomo’nun ilk sinema deneyimiydi. Sanatçı bu filmin altına öyle başarılı bir şekilde kalktı ki yapım hâlâ pek çok manga uyarlaması listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

- Reklam -

Manga serisinin Oscar ödüllü yönetmen Taika Waititi (Jojo Rabbit) tarafından yeniden beyaz perdeye uyarlanacağını hatırlatalım.

Akira 1. Cilt - Katsuhiro Otomo

Akira 1. Cilt – Katsuhiro Otomo | Arka Kapak

Bir dakika kadar önce bomboş olan yolun üzerinde aniden beyaz bir figür belirir. Çetenin en önünde süren Tetsuo, hızla frenlerine asılır. Fardan vuran ışığın içinde parıldayan figür gitgide yaklaşmaktadır. Avcunun içine 26 sayısı yazan bu figür, çocuk gibi bir vücuda ve kırış kırış bir surata sahiptir…! Bir saniye sonrasında, Tetsuo yere yapışmış ve motosikleti patlamıştır. Gizemli figür ise çetenin lideri Kaneda’nın gözleri önünde karanlığa karışarak ortadan kaybolur.

- Reklam -

Tokyo Körfezi üzerinde kurulan megapolis Neo-Tokyo ile Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan yeni türdeki bombanın patlama noktasını birbirine bağlayan otoyolda gerçekleşen bu “Kaza” muhteşem AKIRA serüveninin başlangıcıdır.

Bu ufak adam kimdir? Ordu tarafından kaza mahalinden alınıp götürülen Tetsuo’nun başına neler gelecektir? Ve Kei isimli güzel bir kızla birlikte hiç hesapta olmayan birçok olaya karışan Kaneda’yı ne gibi gelişmeler beklemektedir?

AKIRA’nın büyük gizemi 2019 yılında geçen heyecan dolu bir serüvene dönüşmektedir… Olimpiyat oyunları başlamadan bir yıl öncesinde ve dünya henüz Üçüncü Dünya Savaşı’nın açtığı yaraları sarmaya çalışırken.

1980’lerde Japonya’nın önde gelen çizgi romanlarından biri olan baştan sona aksiyon dolu bilim kurgu serüveni “AKIRA”nın uzun zamandır beklenen ilk cildi karşınızda!
Katsuhiro Otomo’nun yazdığı manganın Türkçe çevirisini Alp İlkkurşun üstleniyor. 60 gram Holmen kâğıda basılan eser, Türkçedeki ilk baskısını Nisan 2020 itibarıyla yapmış bulunuyor. 364 sayfadan oluşan birinci cilt satış sitelerindeki yerini almaya başladı bile.

Peki siz daha önce bu seri ile tanışmış mıydınız? En azından film uyarlamasından mutlaka haberinizin olduğunu düşünüyoruz! Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında buluşalım!


* Oldboy Mangası Türkçe Olarak Raflarda

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Hmm çok afacan bir fiyatı varmış. Fiyatı ucuzlayana kadar alıp okuyanlar Kayıp Rıhtım’ a doğru üflesinler. :slight_smile:

  2. Avatar for insan insan dedi ki:

    Ben %45 indirimde aldım ve okuduğum en iyi mangalardan biriydi. Şu an da %30 indirim olması lazım, bence bir bak.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

NASA Tom Cruise Uzay Elon Musk

NASA Onayladı: Tom Cruise Uzaydaki İlk Kurgu Filmde Yer Alacak

Bright 2 Netflix

Bright 2 Filmi Louis Leterrier’a Emanet Edilebilir