in

Barbarella, Kenan Yarar’ın Çizgileriyle Dünyayı Selamlıyor

Kült çizgi roman “Barbarella” 35 yıllık bekleyişinin ardından geri döndü, hem de Kenan Yarar’ın çizgileriyle!

barbarella kenan yarar ust

Barbarella, gelecekten gelip robotlarla ve türlü türlü mahlukatla cebelleşen, bulunduğu gezegendeki jölemsi canlıları ışın tabancasıyla bir bir yere seren savaşçı kızımızın uzay maceralarını konu edinen bir çizgi roman. Jean-Claude Forest tarafından 1962’de yaratılan seri, yetişkin çizgi roman türünün ilklerinden olduğu için çıktığı yıl büyük tartışmalara sebep olmuş ve doğal olarak macerası da sadece 1964’e kadar sürmüş. Ara ara kendine başka sayılarda yer bulsa da seri asla uzun soluklu olmamış ve efsanevi bilimkurgu dergisi Heavy Metal’in 1982 sayısında son kez görüldükten sonra uzayın sessizliğine karışmış.

Elbette bir de 1968 yılında Jane Fonda’nın oynadığı ünlü filmi var elimizde, 2014’teki dizi dedikodularından bahsetmiyoruz bile. Gelgelelim 35 yıllık uzun bir aranın ardından Dynamtie Entertainment bu kült karakterin 55. yaşı şerefine uyuyan özgür güzelimizi uyandırmaya karar verdi ve Barbarella sonunda tekrar aramıza döndü. Üstelik hepimizin yakından tanıdığı bir ismin çizgileriyle: Kenan Yarar (Hilal). Yazar koltuğundaysa Mike Carey (X-Men, Lucifer) oturuyor.

Projeyle ilgili Kenan Yarar şöyle diyor:

barbarella kenan yararDynamite’ın editörü Matt Idelson, Barbarella projesini bana anlattığında bunun harika olduğunu düşündüm. Barbarella asi, cüretkar, cazibeli ve çekici bir kadın olmasına rağmen nesnelleştirilmiş biri değil ve sayısız eksantrik dünyaya açılabilecek, tuhaf bir evrene sahip. Bu projede kesinlikle yer almak istememe sebep olan şeyse Mike Carey’nin senaryosuydu. Ustaca yazılmıştı, eğlenceliydi ve eğer bir çizer olarak ne tür bir çizgi romanda çalışmak isteyeceğimi sorsalar cevap olarak gösterebileceğim derecede gerçekçi bir felsefesi ve alt metni vardı. Ayrıca senaryo gereği kostümler, silahlar, gemiler ve gezegenler yeniden tasarlanacaktı; tam da böyle işlerden hoşlanırım. Dynamite okuyucularına Barbarella senaryosunu esasen ne kadar güzel ve karmaşıksa öyle sunmayı umuyorum.

Senarist Mike Carey şu şekilde övgüler düzüyor Türk çizere:

Kenan Yarar’la çalışmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Çizgi romanın tarzına kusursuz uyan canlı, göz alıcı, mizahi tarza sahip bir sanatçı. Anlatımsal sorunlara alışılmadık çözümlerle çıkagelerek işleri kolaylaştırmakta bir harika.

Ve Lofficer de Yarar’la ilgili övgüsünü esirgemeden şunları ekliyor hemen:

Kenan Yarar tercihinden çok memnunum. Karaktere yeni bir soluk getirecek o ruh ve tarz eskizlerinden de görülebilir; birebir kopyası olmayıp aslına uygunlar.

Henüz dilimize çevrilmeyen eserin ilk sayısının tanıtım bülteni kısaca şu şekilde:

Dünya’nın bahtsız kızı geri döndü! Savaş bölgesine girince Parosia’nın teokratik liderleri Barbarella’yı yakalayıp hapse atarlar. Kaçış planları bitmek üzeredir, ama Parosialıların kendi vatandaşlarına çektirdiklerini görünce bu savaşı kendisininki olarak görmeye karar verecektir.

Otuz iki sayfadan oluşan çizgi romanın Dynamite Entertainment’ın sitesinde yer alan beş sayfalık önizlemesiyle alternatif (variant) kapaklarını görmek için önden buyurunuz.

Bayram Sarıkaya

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. İyi ki blues, elektrogitar, kamera, 1970 yılı, bilimkurgu, "Kuzgun" ve turuncu var. Bolca okurum çünkü kitaplar olmadan hayat zaten sıkıcı. Dante'nin "Komedyası"yla girdiğim dünyada Samuel T. Coleridge'ın "Yaşlı Denizcinin Ezgisi"yle devam ettim. Uzak doğu sinemasına, genel olarak da sinemaya aşığım. Zaman makinesi bulup önce İngiltere'ye gidip H. G. Wells’le, oradan da Japonya'ya gidip Akira Kurosawa'yla tanışabileceğime inancım tam. Ölmeden önce Japonya’yı görmek istiyorum. Şu an yaptıklarımın çoğunu ileride Japonya'da yaşamak için yapıyorum, çünkü -önceki hayatımda feodal lord olmamdan kaynaklı da olabilir- bir şekilde ruhum oraya bağlı.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

jrr tolkien tom bombadilin maceralari

Tom Bombadil’in Maceraları: Orta-Dünya Külliyatına Muazzam Bir Katkı

kamikaze

Sayı #102: “Kamikaze Öyküleri”