in

Batman ve Valencia Arasındaki Dava Yeniden Alevlendi

DC Comics ile Valencia futbol kulübü arasındaki “yarasa logosu” kavgası devam ediyor.

Yarasa denilince ister istemez hepimizin aklına ilk gelen şeylerden biri Batman oluyor. Ancak gecelerin bu kanatlı memelisini simgesi olarak kullanan ne ilk ne de son kişi kendisi. Hatta en az onun kadar meşhur olan bir oluşum daha var, İspanya’nın “Yarasalar” lakaplı Valencia futbol kulübü.

DC Comics daha önce 2014’te de Valencia’nın yarasa logosunu kullanmaması için Avrupa Birliği’nin telif hakları koluna şikayette bulunmuş ama sonrasında herhangi bir dava açmamıştı. Ancak Valencia’nın 100. yıl kutlamaları yaklaşırken kulübün kutlamalarda kullanacağı görselin açıklanmasıyla birlikte DC bir kez daha harekete geçti ve iki dev yeniden karşı karşıya geldi.

DC yetkilileri kutlama görselinde yer alan yarasa logosunun Batman’in sembolüne çok benzediğini iddia ediyor ve kullanılamasını talep ediyor. Valencia yetkilileriyse hiç oralı değil. Üstelik gayet geçerli bir sebepleri de var: Valencia, Batman’dan daha eski…

1919 yılında kurulan kulüp 1921’den itibaren Valencia şehrinde çok yaygın olan ve şehrin simgesi olarak görülen yarasayı formasına, armasına ve bayraklarına taşımış. Batman ise ilk kez 1939 yılında, yani 20 sene sonra ortaya çıkmıştı.

Valencia yetkilileri DC’nin bu talebine sert bir karşılık vermekten de geri kalmadı:
DC Comics istediği için yarasa sembolünü kullanmayı bırakacak değiliz. Yarasayı telifli bir sembol hâline getiren, dünya çapında bir yasa yok. Kulübümüzün göğsünde bir yarasa armasıyla top oynadığı yıllarda Amerikalılar bizon kovalıyorlardı.
İki devin davalık olup olmayacağı ve hangi tarafın kazanacağı merak konusu. Koskoca Batman’in bir anda yarasa sembolünü bir daha asla kullanamaz duruma geldiğini düşünsenize bir?

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

14 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Çok yersiz ve saçma bi çıkış olmuş. Valencia’nın, dava açmadığına dua etsinler. Bahsedildiği gibi, ya davayı Valencia kazanırsa ? Koskoca logo gidecek. Bunun yerine destek verseler, en azından reklamları da bedavaya gelirdi. Zaten, son dönemde reklama çok ihtiyaçları var. Yok ya, bu DC akıllanmaz. Koskoca şirketi beyin özürlüler yönetiyor resmen. Dünyanın en çok tanınan “3 Süper Kahramanına” sahipler; ama, dünkü çocuk “Marvel” gelip tahtlarından etti. Hala akıllanmadılar.

 2. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  Valencia’nın bu cevabından sonra hala konuşurlarsa bir şey demiyorum.

 3. Avatar for mit mit dedi ki:

  Hahaha, bu ya :smiley: İster misiniz Batman ve Valencia şehirleri güçlerini birleştirip DC’ye ortak dava açsın? :smiley:

 4. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  resim

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

9 cevap daha var.

Edebiyat Dünyasının Gizli Örgütleri

Edebiyat Dünyasının Gizli Örgütleri

“Sinema: Tarih-Kuram-Eleştiri”, İthaki Sinema Dizisine Katıldı