in

1997 Tarihli Çizgi Roman, 2021 Yılında Eğitimin Uzaktan Yapılacağını Öngörmüş

1997’de yayımlanan Archie Comics çizgi romanı Betty, uzaktan eğitimi öngörmeyi başarmış. 2021 yılında geçen macerada karakter okula ev bilgisayarından katılıyor.

Betty: Archie Comics Çizgi Romanı uzaktan eğitim

Uzaktan eğitim fikri sandığınız kadar yenilikçi olmayabilir. Archie Comics tarafından 1997 yılında yayımlanan Betty çizgi romanı, 2021 yılında eğitime evdeki bilgisayardan katılan karakterleri gözler önüne seriyor. İşte çizgi roman dünyasından isabetli bir öngörü!

Eğer bir zaman makinesi icat edip çok değil, iki yıl önceki kendinize içinde bulunduğumuz şu günleri anlatma fırsatı bulsaydınız büyük ihtimalle sağlam bir kahkahayla size karşılık verirdi. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi, zorunlu karantinalar ve tüm bunların ortasında eğitimine devam etmeye çalışan genç nesil. Çoğu kişi tarafından pandemi boyunca uzaktan eğitime geçilmesi oldukça yenilikçi bir adım gibi düşünülse de, bu sistem 1997 yılında basılmış bir çizgi romanın sayfalarında çoktan öngörülmüştü.

Archie Comics tarafından ilk defa Şubat 1997 yılında 46. sayısı yayımlanan Betty adlı çizgi öykü son zamanlarda oldukça konuşuluyor.

(Tweet‘i görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.)

Archie Comics‘in sosyal medya hesabından paylaşılan “Betty” serisi pandemi dönemindeki eğitim hayatını nokta atışı bir şekilde tahmin ediyor. Fütüristik bir dünyada geçen çizgi romanda Betty Copper 2021 yılında eğitimine evindeki bilgisayar ekranından katıldığını görüyoruz. Diğer panelde duvarda görülen “Video monitörü her zaman açık kalmalıdır” yazısı bugünlerde çevrim içi ders anlatan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılardan birisine işaret ediyor. Betty’nin arkadaşı Ronnie’nin kendisini yalnız hissetmemek için arka planına koyduğu ekran ise sıkça kullandığımız uygulama arka planlarını anımsatmakta.

Archie Comics’in “Betty” Çizgi Romanı Eğitim Sisteminin “Gelecekteki” Haline İsabetli Bir Tahmin Getiriyor

Bunca benzerlik üzerine çizgi romanın gerçekliğinden şüphe duyanlar olsa da yaklaşık 24 yıl öncesinden çizilen bu panellerin doğruluğu bizzat Archie Comics tarafından onaylandı. “Betty Lisede M.S. 2021” isimli çizgi roman George Gladir tarafından yazılmış, Stan Goldberg, Mike Esposito, Bill Yoshida ve Barry Grossman tarafından çizilmişti. 6 sayfalık bu kısa hikâye geçmişin gözünden gelecekteki bu eğitim sisteminin nasıl zorluklar getirebileceğini göstermeye çalışıyor.

Betty: Archie Comics Çizgi Romanı uzaktan eğitim

Çizgi roman 2015 yılında küçük düzenlemelerle tekrar yayımlanmış, 2021 yılında geçen hikâyenin yeni tarihi 2104 olarak değiştirilmişti. Bu küçük ayrıntı dışında orijinal hikâyedeki bu garip öngörüler günümüzün “uzaktan eğitim” durumuna oldukça iyi uyuyor. 1997 yılında COVID-19 pandemisini tahmin etmek neredeyse imkânsız olsa da 24 yıl öncesinin fütüristik bir düşüncesi şimdilerde gerçekliğin ta kendisini oluşturuyor. Koronavirüs tüm yaşantımızı değiştirdiği gibi eğitim-öğretim hayatımızı da etkiliyor ve bizi alternatif çözümler üretmeye mecbur bırakıyor. Bunun sonucunda bizler de elektronik ekranların pikselleri arasından kendi geleceğimizi görmeye çalışıyoruz.

Bu isabetli öngörü hakkında sizin fikirleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Comic Book, Archie Comics, Upworthy

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Jeeundo Jeeundo dedi ki:

    Öngörü çok masum bir kelime olmuş.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Eski Mısır volkanik patlama Berenike

2.100 Yıl Önceki Volkanik Patlama, Eski Mısır Kentini Evlerinden Etmiş

Hokus Pokus Film kurt vonnegut

Kurt Vonnegut’ın Hokus Pokus Romanı Filme Uyarlanıyor