in

Sarah Andersen’in İlk Basılı Eseri “Büyümek Diye Bir Şey Yok” Şimdi Türkçe!

İnterneti kasıp kavuran ve fazlaca doğru tespitleriyle bilinen webcomic efsanesi Sarah’s Scribbles, ilk basılı derlemesi “Büyümek Diye Bir Şey Yok” ile dilimize kazandırıldı.

Webcomic, ya da Türkçeleştirecek olursak internet karikatürleri, bugün internette gezindiğimiz pek çok anda karşımıza çıkan ve hatta düzenli olarak takip ettiğimiz bir olgu. Kimi zaman onları sosyal medya paylaşımlarında görüyoruz, kimi zamansa doğrudan beğendiğimiz sanatçılarının sayfalarını takip ederek hayata, ilgi alanlarımıza ve daha pek çok şeye dair “fazlasıyla” doğru tespitlerine gülüyoruz. Ama webcomic’lerin asıl olayı bu değil. Onların bugün bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni onları okuduğumuzda “kendimizi” oraya çizilmiş şekilde görmemiz.

Sarah Andersen, Brooklynli bir sanatçı. Kendi dünyasını karikatürleştirdiği Sarah’s Scribbles ise bugün dünyanın dört bir yanından hayranları olan alametifarikası. Sarah’nın çizimlerinin her birinde bir başka doğru tespitle karşılaşırız. Ama Sarah bu sıradanlıkları öyle güzel bir mizahla soslar ki hepimizin çok iyi bildiği şeyleri kahkahalar eşliğinde onayladığımızı görürüz.

Kendisi internette bu derece isim yapmış ve pek çok etkinliğe düzenli olarak katılıp hayranlarıyla buluşur hale gelmişken basılı bir derlemesi olmazsa olmazdı. Böylece ilk kitabı olan Adulthood is a Myth, ya da Pegasus Yayınları‘nın bizlerle buluşturduğu adıyla Büyümek Diye Bir Şey Yok, hayranlarıyla buluştu. Onu ardından gelen Big Mushy Happy Lump (Büyük, Pofuduk, Multu Yumru) ise en az ilki kadar başarılı oldu. Diliyoruz Pegasus Yayınları onu da bizlerle buluşturur.

E hadi o zaman tanıtım metni gelsin:
Dünyanın en özel insanı sen misin?

Kariyerin için çevreni genişletmekten hoşlanır mısın?

Sence yetişkin olmak hayata karşı kendini hazır hissettiğin heyecan verici bir aşama mı?

Üff. Bi’ yürü git.

Bu kitap diğerlerimiz için. Güzelim hafta sonlarını internette gezerek harcayan, yakışıklı bir çocukla sokakta el ele tutuşurken gerginlikten âdeta acı çeken, bütün gün boyunca eve dönüp pijamalarını giymenin hayalini kuran ve tam olarak ne zaman yetişkin olunduğunu merak edenlerimiz için. Yani işin özü, şu hayatın tüm tuhaflıklarını karikatür halinde görmek isteyenler için.

Sarah Andersen Brooklynli genç bir sanatçıdır. Bu kitap kesinlikle otobiyografik değildir. Alakası yok.
Pegasus Yayınları tarafından basılan eserin çevirmen koltuğunda Dilara Anıl Özgen var. Kendisini Ender’in Gölgesi‘ndeki editörlüğünden tanıyoruz.

O zaman Sarah’ya saygı duruşu niyetliğinde, pek çok kitap kurdunu temsil eden bir karikatürüyle bu haberi sonlandırıyoruz.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Momo Yeniden Aramızda

    Sokak Fanzin’in 4. Sayısı Yayımlandı